04 Май 2024събота22:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

6 причини настинката да не си отива

Или какво може да ни навлече "една проста" хрема

/ брой: 253

автор:Дума

visibility 1572

Почти като ежегоден ритуал е с есента да започнат настинките и хремите. И почти толкова сигурно е, че въпреки дискомфорта нямаме време да намалим оборотите и дори вярваме, че с минимални усилия симптомите бързо ще изчезнат.
В действителност симптомите на настинката би трябвало да изчезват за ден-два. Но болестите не четат учебници и не е необичайно умората и неработоспособността да се провлачат и над половин месец, а понякога и по-дълго.
Защо настинката понякога не иска да си отиде така дълго? Шест възможни причини за това представят лекори:
1. Липса на почивка. Сънят играе много важна роля за имунната ни система. Наблюденията показват, че хората, които спят по-малко от 7 часа на вечер, е 3 пъти по-вероятно да настинат, отколкото тези, които спят по 8 и повече часа.
2. Недостиг на течности. Те са важна част от оздравяването - пийте повече вода, чай, бульони (но не от пакетчета!) или сок. Течностите в организма позволява на слузта, натрупала се в носа и гърдите, да се оттече по-лесно. Но в комбинация с някои лекарства (такива за освобождаване на секретите) по-голямото количество течности води до увеличаване на слузта - поне в началото, докато симптомът поотмине. Затова повечето лекари предпочитат този тип медикаменти (независимо от временното неудобство за болния), отколкото лекарствата, които я изсушават.
3. Твърде много лекарства срещу секретите. Умереното "изсушаване" на хремата с лекарства е добре, но, ако се прекали, състоянието може да се влоши, защото след определен момент слузта още повече се "набива" в синусите. А и ако прекалите с деконгестантите, това ще доведе и до обезводняване на целия организъм. Използването на спрей за нос повече от 3-4 дни може да предизвика привикване към медикамента. Злоупотребата с деконгестанти може да причини треперене, повишено кръвно налягане, запек.
4. Лекуване на грешно заболяване. "Обикновената настинка" често може да доведе и до други заболявания като инфекции на синусите или алергии. Симптомите на настинката обикновено се появяват от врата нагоре и достигат максимума си след няколко дни. От друга страна, алергиите могат да предизвикат симптоми в по-ниски телесни участъци. Въпреки че и алергиите, и настинките могат да предизвикат кашлица, течащ нос и кихане, те се различават по мускулните болки, умората и понижения апетит, които са симптоми за настинка, но не и на алергия, пише в Здраве.бг. Добър начин да се различат настинката и алергията е като се вземе антихистаминов продукт, ако изведнъж се почувствате много по-добре, вероятно става дума за алергия.
5. Предоверяването на билкови препарати също може да удължи настинката. Невинаги надписът на опаковката "билков" значи билков препарат. Напоследък изследванията за популярни средства за лечение на настинка като витамин C са твърде противоречиви. Повечето от тях приемат, че е налице само опосредствено действие, т.е. витаминът допринася за засилване на имунитета и оттук - за по-лесно справяне със заболяването.
Все повече се говори и за значението на витамин Д. Установено е, че ниските му нива в организма повишават риска от настинка, но не е доказано, че приемането на допълнителни дози от него може да съкрати продължителността й или да ни предпази от нея.
6. Твърде упорити физически тренировки. Трудно е да се приеме, че при болно гърло и течащ нос някой би горял от нетърпение да се поти във фитнеса, но някои не искат да се откажат от тренировките си само защото не се чувстват добре. Може да продължите с тях и когато сте настинали, но умерено - например разходка вместо джогинг - имунната ви система има нужда от цялата енергия на тялото, за да се противопостави на заболяването.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ