27 Юли 2024събота17:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

57% са загубите на вода у нас

Може да се разминем с 450 млн. лв. заради забавяне на европроекти

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 791

В България се губят 57 на сто от 872 млн. куб. метра подадена вода по тръбите в страната, показват данни на Националния статистически институт за 2021 г. по повод вчерашния Международен ден на водата. Иззетите пресни води са били 5,212 млрд. куб. м, от които 91 на сто са били повърхности, а 9 на сто - подземни. В този период в страната е имало 176 действащи селищни пречиствателни станции за отпадъчни води.

Над 12 млрд. лева са необходими за подмяна на ВиК мрежата в страната, показват разчетите на МРРБ, базирани на оценки на Световната банка. По данни на ведомството към юли 2022 г. 35 000 души у нас са били засегнати от липсата и режима на питейна вода. Според различни класации страната е лидер в ЕС по загуба на вода.

Броени месеци преди финала на Оперативна програма "Опазване на околната среда 2014-2020" ВиК проектите, които представляват съществена част от цялата програма, са изпълнени едва на 63%, заяви пред БНР инж. Иван Моллов, зам.-председател на Камарата на строителите в България. Той е категоричен, че тези проекти трябва да се реализират, като за индексацията им са необходими 450 млн. лв. "Ако не успеем да ги завършим обаче, има голяма опасност да се наложи да връщаме парите, които вече сме получили по линия на еврофинансирането", предупреди той.

"В последните години ВиК инфраструктура се изгражда основно с финансиране от Европейския съюз. Това е последната година, в която може да се разплащат средства и да се финансират тези проекти с пари от ЕС", обясни инж. Моллов.

Според него изпълнението на проектите по програмата е почти невъзможно заради главоломното поскъпване на строителните материали. Увеличението на цените надхвърли 50%, а в някои случаи - над 100%. ВиК материалите са поскъпнали с 45-50%. 

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 862

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 1012

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 422

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 328

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ