30 Юни 2024неделя00:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

500 години гаранция заложили в условия за търг

Заради нереални условия и дискриминационни критерии почти нямало обществена поръчка, която да не е обжалвана

/ брой: 218

автор:Дума

visibility 219

Гаранция от 500 години за проект е била заложена като условие за участие в обществена поръчка. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на дискусионен форум "Строителството през 2013 година - перспективи и предизвикателства", организиран от Камарата на строителите в България. Тя не уточни за кой проект става дума. Според министъра обаче заради неправилно прилагане на Закона за обществените поръчки, като например прилагане на дискриминационни критерии и некоректно залагане на гаранции, сега почти няма тръжна процедура, която да не е обжалвана след провеждането й. Обжалването стана почти професия и може би спорт, допълни Павлова, цитирана от БТА.
Тя съобщи, че през 2011 г. и 2012 г. в 90 на сто от случаите това е водело до забавяне в изпълнението на проекти и добави, че този проблем би могъл да се ограничи и чрез законодателни промени. Пред журналисти тя уточни, че преди е имало такса при обжалване на тръжните процедури, а след премахването й този процес в някои случаи по думите й е станал лесен и безнаказан.
Второ предизвикателство според министъра са многото финансови корекции, наложени през изминалите години. Прилагането на тръжния критерий за най-ниската цена пък думите на Павлова е довело до това да не се плаща на подизпълнители, до лошо качество и закъснение. Затова критерият най-ниска цена не трябва да се толерира от възложителите на обществени поръчки, допълни министърът. Павлова припомни, че при търговете за големите инфраструктурни проекти, особено в пътния сектор, вече се използва критерият икономически най-изгодна оферта, което означава, че печели фирма, която има капацитет, а не тази с най-ниската цена.
Павлова се спря и на водния сектор. Според нея 6 милиарда евро са необходимите инвестиции в него. Тя припомни и старата идея, че не са ни нужни 52 ВиК дружества. Загубите на вода са над 80% в общини като Добрич, а в страната са над 50%. Важно е да търсим публично частно партньорство в сектора, каза министърът. Тя посочи, че през 2013 г. ще бъдат построени три язовира и ще бъдат направени пречиствателни станции към тях.
През 2013 г. ще е пикът на строителство в сектор туризъм, като ще се извършват строително-монтажни работи за свързване и достъп до туристически обекти, каза Павлова и уточни, че бенефициентите в сектора малко са се забавили.
Малко преди началото на форума обаче председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов коментира пред журналисти, че браншът отчита спад от 7,8 на сто на строителната продукция за първите шест месеца на тази година спрямо същия период на миналата година. Той съобщи, че до края на годината се очаква негативната тенденция в бранша да продължи. С около 65 000 души се е увеличил броят на безработните в строителството, което е 13 на сто от всички безработни, каза Глосов. Заради сезонността на работата със започването на зимата ще останат още хора на улицата, допълни той.
Около 500 фирми отпадат от професионалния строителен регистър тази година. В момента в него са вписани около 4000 фирми, от тях 83 са чуждестранни.
 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ