50 000 мигранти са разселени в ЕС за последните три години
Повече от 50 000 мигранти са разселени в страни членки на ЕС от 2015 г. насам. Почти 35 000 бежанци са разселени от Гърция и Италия в други страни членки. Това е равносметката в доклад на Европейската комисия за постигнатия през последните 4 години напредък в борбата с миграцията. В документа се посочват мерките, които все още са необходими, за да се "посрещнат непосредствените и бъдещите предизвикателства, свързани с миграцията".
През 2018 г. незаконната имиграция се е върнала до нивата преди кризата: 150 000 мигранти, което е най-ниското ниво за последните 5 години.
Европа вече не е засегната от миграционната криза, която преживяхме през 2015 г., но структурните проблеми остават, се казва в становището на ЕК.
В продължение на 3 последователни години броят на пристигащите постоянно намалява, като настоящият им брой е само 10 % от пиковите стойности през 2015 г. През 2018 г. бяха засечени около 150 000 незаконни преминавания на външните граници на ЕС. При все това фактът, че броят на незаконно пристигащите е намалял, не е гаранция за бъдещето, като се има предвид вероятността миграционният натиск да продължи. Ето защо прилагането на всеобхватен подход за управление на миграцията и защита на границите е от съществено значение, сочи равносметката на Комисията.
За да се ускорят връщането и обратното приемане, ЕС продължава да работи за сключването на споразумения и договорености за обратно приемане със страните партньори, като досега са сключени 23 споразумения. Държавите членки трябва да използват пълноценно съществуващите споразумения.
Освен това Европейският парламент и Съветът следва бързо да приемат представеното от Комисията предложение относно връщането, чиято цел е да се ограничат злоупотребите и укриването на подлежащи на връщане лица в ЕС.