25 Юли 2025петък10:55 ч.

45% от българите предпочитат „силен и решителен лидер“

автор:Дума

visibility 832

Едва 35% от българите предпочитат да живеят в либерална демокрация с редовни избори и мултипартийна система. 45 на сто избират по-скоро авторитарно управление – силен и решителен лидер, който да не трябва да се занимава с парламент или избори. Това показват данни от изследване на неправителствената организация „Глобсек“, базирана в Братислава. Изследването е направено в 10 държава от Централна и Източна европа и е публикувано в „Политико“.

И в останалите проучвани страни либералната демокрация не се ползва с голяма подкрепа. В България обаче е най-голямо одобрението към авторитарния тип на управление.

В четири от общо 10 изследвани държави – България, Латвия, Литва и Словакия, по-малко от 50% от респондентите подкрепят „либерална демокрация с редовни избори и мултипартийна система“ като най-добра форма на управление, съобщава БНР.

За страната ни данните сочат, че едва 35 на сто предпочитат либерална демокрация с редовни избори и мултипартийна система – най-нисък показател сред 10-те държави. За сметка на други 45% от българите, които биха предпочели по-авторитарно управление – „силен и решителен лидер, който да не трябва да се занимава с парламент или избори“ – най-висок показател.

Резултатите сочат, че качеството на демокрация в страната няма връзка с подкрепата за либералната демокрация, пишат авторите на доклада на „Глобсек“.

В България 34% смятат, че западните общества и начинът им на живот са заплаха за националната идентичност и ценности.

Близо една трета от българите (31%) смятат, че ЕС представлява подобна заплаха, докато 43 на сто я виждат в САЩ.

Половината българи смятат, че мигрантите са такава заплаха, а 36 процента се опасяват от сексуалните малцинства.

По отношение на „стандартните мейнстрийм медии“ само 37% от българите им имат доверие – най-нисък показател в сравнение с останалите. Само 38 на сто смятат, че медиите са по-скоро или изцяло свободни, а 55% смятат, че олигарси и силни финансови групи им въздействат.

Проучването е проведено през март в Австрия, България, Чехия, Унгария, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия сред представителна извадка от 1000 или повече респонденти във всяка страна.

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 775

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 786

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 693

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 751

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 775

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 764

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ