18 Септември 2025четвъртък15:55 ч.

4,20 е средната оценка на матурата по български

/ брой: 115

автор:Деси Велева

visibility 999

Успехът по математика от зрелостните изпити в 12 клас е спаднал, а по български език и литература (БЕЛ) се е повишил, отчете Министерството на образованието при обобщаването на резултатите от матурите, които се проведоха в необичайна обстановка след дистанционно обучение и с намален учебен материал. Около 45 000 зрелостници се явиха на различните изпити. 

Данните сочат, че средният брой точки по БЕЛ е 53,24, което е с 3% повече от миналата година, а по шестобалната система оценката е 4,20. Учениците продължават да се затрудняват с правописа, с членуването и пунктуацията. Те срещат проблеми и при създаването на резюме. От МОН отбелязват, че повече ученици са решили да решават 41 задача, която изисква създаване на аргументативен текст, но в същото време малко над 70% реално са писали по нея. Останалите са предали празен лист, преписали са основния текст или просто са писали нещо без връзка с темата. Учениците продължават да имат трудности с извличането на информация от текст и неговото разбиране.

По математика средният брой точки е спаднал с около два пункта в сравнение с миналата година. Намаляват и зрелостниците с максимален брой точки. Миналата година те са били 226, а сега са 124. 19 души пък не са успели да изкарат нито една точка. 4784 ученици са с поне една слаба оценка, но момиче от Софийската математическа гимназия е с 4 пълни шестици от 4 изпита.

По традиция най-силни са зрелостниците по БЕЛ от София, Смолян, Варна. По този предмет и тази година с най-високи оценки класацията води Немската гимназия в София с 5,70.

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 607

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 437

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 483

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 423

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ