21 Ноември 2024четвъртък13:52 ч.

Здраве

40 секунди за действие... срещу самоубийствата

Смъртта от предозиране на лекарства и ПТП често може да е осъществен опит за отнемане на собствения живот

/ брой: 195

автор:Аида Паникян

visibility 4436

На всеки 40 секунди един човек на планетата се самоубива, а на 3 секунди някой прави опит да отнеме живота си. Това сочат данни на СЗО, представени по повод на Световния ден на психичното здраве - 10 октомври. Във възрастта 15-35 г. в Европа самоубийството е на второ място като причина за смърт след пътнотранспортните произшествия. 

Според съдебни експерти голяма част от т.нар. смърт от нещастни случаи (предозиране на медикаменти, пътнотранспортни произшествия, падане от височина и др.) всъщност са реализирани опити за самоубийство. 

Всеки втори човек, извършил суициден опит, го повтаря в рамките на следващата една година, обикновено в по-тежка форма. Всеки трети, завършил живота си със самоубийство, е правил и предишен опит, категорични са експертите и затова призовават близките на хора, опитали да се самоубият, да бъдат бдителни. Мотивите за суицидно поведение са различни, а едни и същи събития влияят различно на различните хора. 

Рисковите фактори

за самоубийствени действия могат да бъдат социодемографски, медицински, биографични, индивидуално-психологически и др. При мъжете осъществените самоубийства са от 3 до 6 пъти повече, а при жените опитите са 1,5 пъти повече. Мъжете значително по-рядко търсят медицинска помощ, включително психиатрична. 

Най-чести са опитите са самоубийства сред 20-30-годишните. 

Световните данни показват, че нивото на самоубийства е по-високо сред несемейните, разведените, вдовците, бездетните. Но за България се оказва, че наличието на семейство няма протективен характер.

Рискът от самоубийство се повишава при продължителна нетрудоспособност, загуба на работа, пенсиониране, продължителна безработица. 

Сред медицински фактори рискът от самоубийство е по-висок при хората с психични. Най-често това са афективни и личностни разстройства, зависимост от психоактивни вещества, шизофрения и др. Според повечето изследователи 45-70% от самоубийствата са предшествани от умерено тежък или тежък депресивен епизод. Рискът от самоубийство при страдащите от депресия е с 8 до 30% по-висок. Между 10 и 22% от самоубилите се са имали алкохолна зависимост. Вероятността да посегнат на живота си хората с шизофрения е около 5-12%. 

Висок е суицидният риск при хората с 

анорексия нервоза

паническо разстройство, различни разстройства, свързани със стрес и др. Връзката между телесните заболявания и самоубийственото поведение също е голяма - до 70% от хората, погубили живота си, са боледували от остро или хронично заболяване към момента на смъртта - епилепсия, рак, болести на кръвотворните и на дихателните органи, сърдечносъдови заболявания, вродени или придобити дефекти, загуба на физиологични функции, ХИВ/СПИН, състояния след тежки операции или трансплантация.

КЗК се сети да проверява застрахователите за картел

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 223

Не е ясно вдигат ли ДДС ставката за ресторанти, хляб и фитнеси

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 223

Над 50% спад в производството на велосипеди у нас

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 223

България водеща в ЕС по ръст на строителството

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 223

Стачна вълна залива Европа

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 223

Сръбската опозиция нахлу в съда в Нови Сад

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 223

ЕНП намери място на Мария Габриел

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 223

Накратко

автор:Дума

visibility 33

/ брой: 223

Мъка евроатлантическа

автор:Александър Симов

visibility 37

/ брой: 223

Пиянството на един народ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 43

/ брой: 223

Пророци на стероиди

visibility 38

/ брой: 223

У нас има абсолютно класово неравенство

visibility 48

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ