03 Май 2024петък13:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

40 000 българи страдат от ритъмни нарушения на сърцето

Нарочна процедура, провеждана в две български болници, дава нов живот на пациентите

/ брой: 77

автор:Аида Ованес

visibility 4741

Около 40 хил. българи с опасни нарушения в ритъма на сърцето чакат за аблация - процедура, която може да излекува това състояние. Тя е приложима в лаборатории по електрофизиология при наличието на специална апаратура.
Ритъмните нарушения може да са придобити или вродени. Някои хора се раждат с допълнителни проводни пътища, които отклоняват предаването на електрическия импулс към сърдечния мускул, обясняват лекари. По този начин сърдечният мускул не се свива и не оттласква към артериите пречистената с кислород кръв. Понякога сполитат и спортисти и са причина за внезапна смърт. Във Великобритания например отделят нарочно внимание на опасността от ритъмни нарушения на сърцето и дори стадионите са задължително оборудвани с дефибрилатор автоматик, който да коригира сърдечния ритъм при спешен случай. Така е спасен и футболистът Муамба. "В Англия през последните 5 години броят на извършените аблации се е увеличил двойно. Доказано е, че предсърдното мъждене причинява 1/3 от инсултите в Англия", казва проф. д-р Ленард Шапиро от Великобритания.
Процедурата е сложна, продължава часове заради подготовката. Тя се провежда

с прецизна апаратура

защото откриването на клетките, виновни за прекъсването на електрическия сигнал към сърдечния мускул понякога отнема няколко часа, за да се определи точно мястото на въздействие. Затова и се правят не повече от 2-3 операции на ден. Възстановяването е за 1-2 денонощия, а

пациентът е излекуван в над 80%

от случаите, обясняват специалистите. Преди години обработката на проблемните места се е осъществявала с нискочестотен ток. В наши дни с миниатюрен катетър през кръвоносен съд се стига до сърцето и до онзи негов микроскопичен участък, който нарушава сърдечния ритъм. С ток, подаден по специални електроди, тази част се изважда от строя. "Огнището" бива унищожено не от тока, а от температурата, която се създава от пускането на радиоферквентна честота ток.
Доскоро процедурата се извършваше само в Националната кардиологична болница, където лабораторията по електрофизиология е създадена през 1986 г. и е национална база за диагностика и лечение на ритъмни и проводни нарушения на сърдечната дейност. От около две седмици тя разполага с нова система за електрофизиологични изследвания, която значително ще подпомогне за намаляване на риска от усложнения по време на интервенциите, както и ще скъси значително времето на процедурите и подобри ефективността и точността на извършваните аблации.

В Европа тези операции са вече масови

У нас обикновено пациентите се лекуват с медикаменти, които се вземат постоянно и имат много странични ефекти върху щитовидната жлеза, белия дроб, очите. За да достигне евростандартите, на България са нужни поне още 5 такива отделения.
Преди дни водещи специалисти от Великобритания дадоха старт на първото отделение по електрофизиология и в МБАЛ "Токуда". Началото на работата в отделението даде международен практически курс. На него доц. Иво Петров - началник на Клиниката по кардиология на "Токуда" и национален консултант по инвазивна кардиология, и д-р Васил Трайков - единственият български електрофизиолог, сертифициран в ЕС за извършване на авангардните процедури, работиха съвместно с колегите си от Университетската болница Папуърт, Кеймбридж - проф. Лен Шапиро и проф. Саймън Фин.

Приемът ще бъде по клинични пътеки

изцяло финансиран от НЗОК, средният престой е 2 дни. "Записани са 60 души в листа на чакащите за съвременно лечение на предсърдно мъждене или аритмии", сподели пред журналисти доц. Иво Петров. Той добави, че до този момент на много българи им се е налагало да пътуват за лечение в чужбина. "Въпреки всичко стандартът е 1 електрофизиологична лаборатория на 1 милион население. У нас вече разполагаме с 2 лаборатории, но и с нас  покритието не е оптимално", подчертава доц. Петров. Той е категоричен, че най-модерното лечение на електрофизиологични проблеми като предсърдно мъждене се повлияват най-благоприятно чрез т.нар. аблация.


Българското начало


Първите електрофизиологични изследвания са проведени под ръководството на проф. д-р Георги Урумов. Първоначално в отделението се извършват около 150 електрофизиологични изследвания годишно. В резултат на многобройни експерименти в болницата е произведена уникална апаратура и през март 1990 г. е проведена първата аблация на пациент с аритмия в България.
Електрофизиологията търпи бързо развитие и в света, където са въведени аблации с високочестотен (радиофреквентен) ток. През юни 1993 г. е проведена първата подобна аблация и в България с помощта на проф. Ги Фонтен (Франция) и под ръководството на проф. Тихомир Даскалов. През 1994 г. проф. Родолф Ръфи (Солт Лейк сити, Юта, САЩ) е поканен от доц. Владимир Пилософ като гостуващ професор в Националната кардиологична болница. Благодарение на него радиофреквентните аблации стават рутинна практика в България от 1994 г. Започва провеждането на 50-70 аблации годишно.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ