29 Юни 2024събота21:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

4 млрд. страдат от недостиг на вода

Голяма част от тях са в Китай и Индия, посочва доклад

/ брой: 37

автор:Дума

visibility 31

4 милиарда души по света, включително почти два милиарда в Китай и Индия, изпитват остър недостиг на вода поне един месец годишно, твърди доклад, публикуван в най-новия брой на американското сп. "Сайънс адванс" и цитиран от Франс прес.
Около 500 млн. души рядко имат вода в течение на цялата година, посочват експертите, чиито заключения са доста по-мрачни от огласяваните досега. Според тях засегнати от недостиг на вода са между 1,7 и 3,1 млрд. души на планетата.
Резултатите от изследването може да бъдат използвани от правителствата и компаниите за разработване на по-ефикасни стратегии за управление на водните ресурси, така че по-добре да бъде задоволена спешната необходимост от вода на хората.
Нарастването на населението, подобряването на жизненото равнище, промените в потреблението и развитието на напояването в земеделието са основните фактори за силното увеличаване на нуждата от вода по света, обясняват авторите на доклада от университета в холандския град Твенте.
Според доклада освен в Индия и Китай, сериозен недостиг на вода изпитват голям брой хора в някои периоди от годината в Бангладеш, Пакистан, Нигерия, Мексико и САЩ (главно в щата Калифорния на югозапад и в Тексас и Флорида на юг).
Определянето на граници на потреблението на вода, повишаването на ефикасното й използване и по-доброто разпределение на ресурсите от свежа вода са някои от начините за намаляване на заплахата от недостиг за биоразнообразието и човешкото благосъстояние, се посочва в доклада.
Потреблението на вода расте с увеличаване на населението и разширяването на земеделието. Индивидуалните нужди от вода за потребление в жилищата представляват едва между 1 и 4% от общото потребление.
Има достатъчно сладка вода на планетата за задоволяване на всички нужди, се казва в доклада. Проблемът е, че не винаги има достатъчно навсякъде, където е нужно.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ