17 Май 2024петък07:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

3 болници се грижат за болните с пулмонална хипертония

Недостатъчната информация и късната диагностика скъсяват живота на тези пациенти

/ брой: 102

автор:Аида Паникян

visibility 918

Няма достатъчно центрове, които да обслужват пациентите с пулмонална хипертония у нас. Към момента в България има едва 4 болници, в които пациенти с рядкото заболяване може да се лекуват - 3 са в София, като една не функционира, а четвъртата е във Варна. Това зояви Тодор Мангъров от асоциация "Пулмонална хипертония". Здравните власти не разполагат с регистър на болните от това заболяване, но по данни от лечебните заведения те са близо 140 души.
От 2011 г. НЗОК поема стойността на медикаментите за лечение на пулмонална хипертония - от 2 до 7 хил. лв., за което пациентите многократно изразиха благодарност, но те разчитат държавата да поеме и лечението с най-съвременния препарат, който струва 20 хил. евро. По думите на пациентите не съществува перманентно лечение на този тип хипертония, а медикаментите само облекчават симптомите, но не ги неутрализират в дългосрочно. Често изходът е в трансплантация на бял дроб. Надеждата на пациентите е България да стане пълноправен член на "Евротрансплант". 
Засегнатите от болестта са на средна възраст 30-35 г. и почти никой от тях не работи. 
Пулмоналната хипертония е рядко заболяване, което води до стесняване на кръвоносните съдове в белия дроб. Симптомите включват недостиг на въздух, лесна физическа умора, замаяност, дори загуба на съзнание. По външния си вид обаче пациентът по нищо не се отличава от напълно здрав човек. Често самите лекари стигат късно до диагнозата, защото симптомите на болестта се бъркат с астма, хронична обструктивна белодробна болест и др. Пациенти с тази диагноза обясниха, че осведомеността за заболяването у нас е още много ниска.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ