28 на сто са готови да се ваксинират срещу КОВИД-19
Антигенното изследване на летището е двойно по-скъпо
/ брой: 23
28% от пълнолетните българи биха се ваксинирали срещу КОВИД-19. Това показва последното проучване на "Тренд" за нагласите на българите към този процес. Сред висшистите делът на деклариралите, че биха се ваксинирали, е по-висок. 43% от анкетираните твърдят, че не биха се ваксинирали, а 29% още не са решили. По-малко от половината запитани (42%) са на мнение, че с появата на ваксината срещу коронавирусната инфекция светът овладява пандемията, но все още голяма част от запитаните са скептични към това твърдение. Според 22% приемлива е идеята хората, които не са ваксинирани, да бъдат ограничени в пътуването със самолети, но 57% не я одобряват.
Медиите остават основният канал за информиране за ваксините срещу КОВИД-19 (65%), следват близки и познати (38%), социалните мрежи (28%) и лекарите (27%).
Скептицизмът към ваксините е неоснователен, губим време, което може да се използва за решаването на проблема, коментира д-р Борислав Борисов, председател на Управителния съвет на Асоциацията за клинични проучвания и бивш директор на ИАЛ.
Според Националната информационна система към 2 февруари са ваксинирани 42 634 души, 13 656 от тях са получили и втората доза.
От понеделник започна ваксинирането на работещите в сферата на образованието. Над 5 хил. учители от София (малко над 20%) са заявили желание да се ваксинират, обяви кметът Йорданка Фандъкова. Същия ден са били ваксинирани 162 работещи в системата на образованието в София.
Започна ваксинирането на учители и непедагогически персонал и в област Търговище, където 368 педагози (от общо 1561 от училищата и детските градини) и 94 души непедагогически персонал (от общо 816) са заявили желание да се ваксинират.
Междувременно бе съобщено, че пътуващите за Нидерландия от Летище София са принудени да плащат на място за бързи антигенни тестове двойно по-скъпо, отколкото в лабораториите в града. За Нидерландия има изискване за отрицателен резултат от бързо антигененно изследване, направено до 4 часа преди качването на борда на самолета. Пътуващите са принудени да плащат по 75 лв. за изследването, тъй като се оказва, че два от наземните оператори на летището имат договори с частни лаборатории при тези условия. Това се оказва извън компетенциите на държавните институции и все още държавното летище, поясняват от "Медиапул".