20 Май 2024понеделник04:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

28 издателства внесоха 143 проекта за учебници за I И V клас

Министър Кунева се отказа да прави матури по време на абитуриентските балове

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 71

143 проекта за нови учебници за I и V клас внесоха 28 издателства в Министерството на образованието и науката. Процедурата по оценяването й започна вчера. 58 са проектите за учебници по предмети, които се изучават от първокласниците, а 85 са за петокласниците.
В първия етап от процедурата по оценяването участват учители, преподаватели, научни работници от БАН и експерти от Регионалните инспекторати и МОН. Те ще дадат становища дали проектът отговоря на учебните програми. В комисиите по оценяване има и специалисти по графичен дизайн и полиграфическото изпълнение. След като комисията в МОН оцени проектите, учители, които преподават по съответните предмети, ще оценяват пригодността на учебниците. Срокът за оценяването е не повече от 6 месеца. По тях ще се учи от следващата учебна 2017/2018 година.
За учебниците по история и цивилизации за V клас, по които ще се учи от тази есен, процедурата стартира по-рано след споразумение между МОН и издателите. Одобрени бяха 6 от 8 проекта и те вече се оценяват от учителите, съобщи председателят на комисията за оценяване на учебниците Грета Ганчева, директор на дирекция "Достъп до образование и подкрепа на развитието" в МОН. Очаква се те да направят избор най-късно до 26 август т.г. След това министърът на образованието и науката Меглена Кунева ще подпише заповед за одобрените учебници, като желанието на ръководството на министерството е през септември да бъдат отпечатани всички учебници по история и цивилизации за V клас.
Междувременно МОН обяви нов график за провеждане на матурите за абитуриентите през предстоящата учебна година. Наскоро образователния министър Меглена Кунева обяви, че матурите ще бъдат точно по време на абитуриентските балове и с това предизвика бурна реакция сред ученици и родители.
Според коригирания график задължителните държавни зрелостни изпити догодина да се проведат на 19 и 22 май. От МОН заявяват, че са отчетени притесненията на учители и директори за предварително запазени дати за абитуриентски балове или за по-дълги ваканции и недостатъчно време за усвояване на учебния материал. Едновременно с ДЗИ, както и досега, ще се проведе и националното външно оценяване по български език и математика за VII клас.
Нов момент е сливането на пролетната и великденската ваканция - от 8 до 17 април 2017 г. за учениците от I-ХI клас и от 13 до 17 април за ХII клас.
Заради изборите за президент на 6 ноември 2016 г. есенната ваканция намалява с 1 ден и ще бъде от 29 октомври до 1 ноември включително. Коледната ваканция ще е от 24 декември 2016 г. до 4 януари 2017 г., а зимната - от 4 до 8 февруари 2017 г. за учениците до Х клас и от 4 до 6 февруари 2017 г. за зрелостниците.


Учени искат една минимална заплата за степен  "доктор"

Учени и преподаватели пуснаха в интернет подписка с искане допълнителното заплащане за степен "доктор" във вузовете и институтите да бъде поне една минимална заплата (420 лв. в момента). Подписката ще бъде внесена в НС. Сега сумите за "доктор" варират от 50-60 лв. в научните институти до 200 лв. в някои вузове. Инициаторите смятат, че мярката би задържала в България младите учени и преподаватели, които масово напускат страната заради ниските заплати. Левицата имаше такова предложение, но то бе отхвърлено от управляващите. А работещите в практиката след защитена дисертация изобщо не получават добавката, въпреки клетвите на властта, че се грижи науката да влезе в икономиката.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ