17 Юли 2025четвъртък18:32 ч.

26 млн. лева са просрочените дългове на транспорта в София

/ брой: 75

автор:Деси Велева

visibility 523

Над 26 млн. лева стигнаха просрочените задължения на трите вида обществен транспорт в София, а управлящащите Столичната община от ГЕРБ спешно искат да се отпуснат заеми за спасяването му. Доставчици заплашват да спрат гориво и резервни части, не е плащано на охрана и за ток. На следващата сесия на Столичния общински съвет в четвъртък властта предлага на трите общински дружества - "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Метрополитен", да се отпуснат заеми от общо 10,2 млн. лева. Близо половината от парите ще бъдат предоставени на метрото и електротранспорта чрез Центъра за градска мобилност, на базата на договори за обезценка, сключени преди 7 години. Останалата част от заема Столичната община ще предостави на автотранспорта. 

Към 28 февруари автотранспортът е просрочил 7,8 млн. лева задължения към доставчици. 3,3 млн. от тях са за дизелово гориво. Върху неизплатените суми се начисляват лихви, има риск доставчикът да наложи обезпечителни мерки и да предяви искове за събиране на вземането по съдебен път. 

Подобна е картината и в електротранспорта. Към 9 април се отчитат просрочени задължения към доставчици от 8,7 млн. лева, като от тях 2,2 млн. са за резервни части. "Метрополитен" към 12 април има дългове от 10,1 млн. лева, като са просрочени задълженията за охрана, ток, както и по два договора за доставка на резервни части. Така Столичната община ще даде на автотранспорта 5,4 млн. лева заем, а на ЦГМ - 4,8 млн. лева, които да изплати на метрото, тролеите и трамваите.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ