04 Май 2024събота21:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

25 хил. европейци умират от устойчиви към антибиотици бактерии

12 стъпки за следващите 5 години може да спестят 1.5 млрд. евро

/ брой: 271

автор:Дума

visibility 2421

Данните от Европейската система за наблюдение на антимикробна резистентност показват, че хората от скандинавските страни и Холандия имат по-ниска антибиотична резистентност, докато в южните страни тя е много по-вискоа. Страните с по-ниски нива на резистентност като цяло използват по-малко антибиотици.
Около 25 хил. европейци умират всяка година от инфекциите, предизвикани от устойчивите на лекарства бактерии, заяви в навечерието на Европейския ден на антибиотиците здравният комисар Джон Дали. Той е категоричен, че "трябва да предприемем бързи и решителни действия, ако не искаме да загубим антимикробните лекарства за хора и животни".
Данните показват, че в болниците нараства устойчивостта на патогените, които често причиняват пневмонии и инфекции на пикочните пътища. Това струва на ЕС 1,5 милиарда евро в средства за здравеопазване и загуби на производителност. Петгодишният план на ЕС за намаляване на риска от антимикробна устойчивост призовава за изследвания в областите, засягащи хора и животни.


"Когато пристигнах в Индия, чакаше ме моята бъдеща хазяйка. Докато пътувахме от летището и правехме планове за едномесечния ми престой, един камион се блъсна в колата на хазяйката ми. Плановете ни бяха дотук, а мен ме приеха в местната болница със счупен крак", разказва 66-годишната пенсионирана учителка Лили-Карин от Норвегия. Тя би могла да е един от тези 25 хил. случая на европейци, загинали от бактерия, устойчива на антибиотици. Преди операцията Лили-Карин е лежала 2 дни на походно легло в голяма стая с много и болни хора. На нея, както и на останалите пациенти било препоръчвано да пият само преварена вода. Заради счупения си крак Лили-Карин не можела да става, за да се мие. След оперцията прекарала още няколко седмици в болницата, макар и във "ВИП" стая с по-малко болни. "В Индия е прието семейството и близките да се грижат за болния. Затова пациентите от съседните ми легла бяха посещавани от много хора в различно здравословно състояние", спомня си Лили-Карин. Когато се прибрала в Норвегия, незабавно била приета отново в болница. "По време на престоя си в индийската болница осъзнах колко е важна болничната хигиена", казва Лили-Карин и си спомня как през цялото време се е страхувала да не бъде инфектирана раната от операцията или да не се простуди. Сега напълно възстановена, Лили-Карин казва, че индийските преживявания не са я отказали от желанието за пътешествия и сега ще пътува за друга екзотична държава.
Все пак индийското "пътешествие" на Лили-Карин не е останало без последици. Открита й е бактерията клебсиела - микроорганизъм от семейството на ентеробактерии (Enterobacteriaceae), който е нормален обитател на храносмилателната система на човека и животните. Но ако попадне в рани, дихателни пътища и бял дроб, пикочни пътища, бъбреци може да причини пневмония, уроинфекция, ранева инфекция, септично състояние. В болници в условия на масово антибиотично лечение се откриват полирезистентни щамове клебсиела, които получават широко разпространение и са предпоставка за 8-10% от вътреболничните инфекции.
Засега медицината има малко оръжия срещу бактерията - тя е устойчива на почти всички антибиотици - беталактамите (пеницилин и цефалоспорини, карбапенеми). В Европа например честотата на инфекциите от този вид бактерии, резистентни към карбапенем, се е увеличила от 7 до 15%, твърдят учени. Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) съобщава, че в някои страни до 50% от случаите на отравяне на кръвта са причинени от бактерии K.pneumoniae, които не се лекуват и с най-мощните антибиотици.      
Както е известно, антибиотиците, познати още като антимикробни лекарства, са препарати, които убиват или потискат растежа на бактериите, за да излекуват инфекциите при хора, животни и понякога растения. Те са за бактериални инфекции (като пневмококова пневмнония или стафилококови кръвни инфекции); антимикробните лекарства, които са ефективни срещу вируси, обикновено се наричат антивирусни лекарства (като тези за грип, ХИВ и херпес). Не всички антибиотици са активни срещу всички бактерии.
Антибиотичната резистентност (устойчивост на микробите на лекарства) е естествен процес, предизвикан от мутации на бактериалните гени. Ситуацията се влошава с появата на нови бактериални щамове, резистентни към няколко антибиотика едновременно (познати като мултирезистентни бактерии), предупреждават учените. Данните показват, че антимикробната резистентност е нарастващ проблем за общественото здраве в европейските болници и общности.

Няма разработени нови антибиотици


"Разработването на следващото поколение антибиотици е от решаващо значение, ако искаме да запазим предимството си по отношение на бактериите и други резистентни към лекарства патогенни организми. Инвестирането в научноизследователска дейност и иновации е възможно най-доброто, което може да бъде направено за пациентите. Усилията ще продължат и в рамките на "Хоризонт 2020" - бъдещата ни програма за финансиране на научни изследвания и иновации", заяви във връзка с Европейския ден на антибиотиците Мойра Гейгън-Куин, европейски комисар по въпросите на изследователската дейност и иновациите.
ЕК представи цялостен план за действие срещу антимикробната резистентност (АМР), съдържащ 12 конкретни действия, които да бъдат предприети в тясно сътрудничество с държавите членки, заяви Дали.  Сред 12-те действия: повишаване на осведомеността относно правилното използване на антимикробните средства; укрепване на законодателната рамка на ЕС по отношение на ветеринарните лекарства и медикаментозните фуражи; въвеждане на препоръки за разумно използване на антимикробните средства във ветеринарната медицина; засилване на профилактиката и контрола на инфекциите в болниците, клиниките и т.н.; въвеждане на правни инструменти за засилване на профилактиката и контрола на инфекциите при животните в новото законодателство на ЕС за здравето на животните; укрепване на системите за надзор на АМР и консумацията на антимикробни средства в хуманната и във ветеринарната медицина.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ