19 Май 2024неделя06:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

2,2 млрд. деца са в неравностойно положение

Най-новите данни на УНИЦЕФ разкриват неравенства и показват нуждата от иновативен подход, за да има напредък в защитата на правата на децата

/ брой: 25

автор:Дума

visibility 37

Декларирайки, че "Всяко дете има значение", УНИЦЕФ призова за по-големи усилия и иновации, за да се идентифицират и да се посочат пропуските, които пречат на 2,2 милиарда деца по света, в най-неравностойно положение, да упражняват правата си.
В доклад, публикуван в навечерието на 25-ата годишнина на Конвенцията за правата на децата, УНИЦЕФ подчертава важността на данните за постигането на напредък за децата, както и за представянето на неравния достъп до услуги и закрила, което засяга живота на толкова много хора.
Неслучайно годишният доклад е със заглавието "Всяко дете има значение: Разкриване на неравенството, отстояване на правата на децата". Става въпрос за програмен документ, в който са включени редица тревожни факти. През 2012 г. са починали 6,6 милиона деца на възраст до 5 години, близо 18 хиляди на ден. По-голямата част от децата са починали най-вече от предотвратими причини. В света 15% от децата са принудени да работят. Единадесет процента от момичетата се омъжват, още преди да са навършили 15-годишна възраст. В много страни продължават многобройни нарушения в сферата на неравенството на половете: така например в Чад на всеки 100 учещи се, които ходят на училище, само 44 са момичета.
Тъжното лидерство на високата детска смъртност е на Сиера Леоне, където през 2012 г. са починали по 182 деца на всеки 1000. Следват Ангола (164), Чад (150) и Конго (146). Статистиката сама по себе си не променя света, подчертава Теса Уордлоул, началник отдел данни и анализи в УНИЦЕФ, но прави възможен прогреса, показвайки на света най-безнадеждните ситуации, привличайки към тях вниманието. В доклада се отбелязва, че "преброяването прави децата видими и този акт на признаване дава възможност да се отговори на техните нужди и защитаването на техните права". И се добавя, че иновациите в областта на събирането на данни, анализ и разпространение правят възможно данните да се категоризират по критерии като местоположение, благосъстояние, пол, етнически статус или здравословно състояние, така че да се включат децата, които са били изключени или пренебрегвани от общите средни стойности.
Докладът призовава увеличаване на инвестициите в иновации, което поправя грешката на изключване. "Преодоляването на изключването от обществото започва с данни, включващи всички деца. За да се подобрят обсегът, наличността и надеждността на данните относно лишенията, с които децата и техните семейства се борят, инструментите за събиране и анализ непрекъснато се променят, като се разработват и нови такива. Това ще изисква продължителни инвестиции и ангажираност", се казва в доклада.
Междувременно експертите на ООН подчертават, че неравенството в света продължава да се увеличава. Широкомащабното и трайно неравенсто е парадоксът на нашето време, заяви администраторът на Програмата за развитие на ООН Хелън Кларк, в предговора към новия доклад на ООН за борбата срещу бедността. Там се отбелязва, че 8% от световното население получава половината от всички приходи в световен мащаб, а 1% от най-богатите хора контролират 40% от световните активи.
Като цяло в света за две десетилетия - от 1990 до 2010 г. - степента на неравенство се е увеличила с 11% в развиващите се страни и с 9% в развитите страни. Развитието на информационните и комуникационните технологии, и икономическият растеж не помагат за справянето с този проблем.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ