01 Май 2026петък16:01 ч.

2189 лв. нужни на семейство с едно дете месечно

С 283 лева е нараснала месечната издръжка за една година, съобщиха от КНСБ

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 586

На семейство с едно дете е нужен нетен месечен доход от 2189 лева за покриване на разходите за храна, жилище, здравеопазване, образование. Това показват данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. Според проучването едва 25% от хората на трудов договор изкарват над тази сума.

От началото на годината доходът, необходим за издръжка, нараства с 5,9%, а на годишна база - с 14,8%. Покачването на нуждите на тричленно семейство е с 283 лева за едногодишен период. Ако един работещ живее сам, са му необходими 1216 лв. или със 157 лева повече от миналата година. 

Нужен е поне 15% ръст на всички доходи, за да се покрие инфлацията, смятат синдикалистите. През второто и третото тримесечие инфлацията ще продължи да се ускорява и дори това, за което настоява КНСБ, няма да бъде достатъчно, смятат оттам.

От синдиката посочват четири основни причини за нарастването на издръжката през март. Първата е драстичното увеличаване в цените на електрическата енергия и природния газ, а втората - повишението на цената на петрола на международните борси. По-високите цени на основни суровини на международните пазари и ръстът на цените на производството в промишлеността на вътрешния пазар с 45,2% през март на годишна база бяха посочени като други причини за повишените нужди. 

Необходимият доход за храна например е 456 лв. за едно работещо лице, което представлява 37,4% от общия доход. Нарастването е с близо 10 на сто спрямо предходното тримесечие. Ускорен ръст на цените през последното тримесечие се отчита при хлебните изделия, брашното, млякото и млечните продукти, животинските и растителните масла. Цените на услугите в заведенията за обществено хранене също се увеличават, особено при тези за бързо хранене.

От синдиката отчитат и динамиката на цените при основните нехранителни стоки и услуги, разходите за поддържане на жилището и ремонт, електроенергията, газта и другите горива, за транспорт и здравеопазване.

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 2693

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 3007

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 2776

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 3340

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 856

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ