18 Юли 2025петък07:48 ч.

2000 малки язовири са без всякакъв надзор

Режат на скрап остатъците от напоителните съоръжения, вместо да ги ремонтират

/ брой: 34

автор:Велиана Христова

visibility 195

Около 2000 малки и микроязовири в страната са безпризорни и са без никакъв надзор поне от 10 години насам, алармираха вчера от Българската асоциация по мелиорации. До 31 декември 2011 г. според Наредба 5 и по ЗУТ е трябвало да завърши паспортизирането на всички строителни обекти, каквито са и язовирите, което дава пълна картина за всеки обект и всъщност подсказва конкретните мерки. Това не е направено, съобщи инж. Маргарита Стефанова. Според проф. Христо Етрополски страшното обаче тепърва предстои, когато започнат да се топят снеговете. Огромна част от съоръженията и отводнителните системи са в окаяно състояние и това е бомба със закъснител, неизбежно ще се стигне до тежки аварии.
Преди 5 години, след потопа в с. Цар Калоян, говорихме същото, никакви мерки не са взети, категоричен е инж. Иван Треченлиев. Ако в момента времето се затопли или духне фьон над Софийското поле, бедствието ще е неизбежно. Ако язовирите в Софийско не успеят да поемат водата, тя ще се стече към Искърското дефиле, което не може да я вмести. Опасно място в столицата е Южният парк с реката там, има опасност водите да стигнат до НДК, а там сега е и метрото. Нявсякъде, където в цигански квартали са струпани боклуци, рискът също  е огромен. Когато започне топенето, е неизбежно да се вдигнат водите на Дунава, понеже и Европа сега е затънала в снегове, а това вещае, че ще се наводнят крайбрежните селища, понеже дигите са в плачевно състояние.
Опасност от големите национални язовири няма - те са 51 и се стопанисват перфектно от "Язовири и каскади". Не е така обаче със 170-те водоеми и съоръжения с дължина над 3000 км, които са под ведомството на агенция "Напоителни системи". По думите на хората от асоциацията, от 2000 служители в агенцията едва 10-11 са хидроинженери, в ръководното тяло няма нито един. А по принцип всеки малък язовир трябва да бъде обхождан поне веднаж седмично от специалист, което отдавна не се прави, заяви инж. Георги Георгиев. А и отпуснатите средства за агенцията са едва 5 млн. лв. В цялата страна помпените станции и хидросъоръженията в момента масово се режат на скрап, вместо да бъдат ремонтирани, възмущават се експертите. Защото за нови съоръжения ЕС пари не дава, дава обаче за ремонти. Нито едно евро по САПАРД не е било дадено за хидромелиорации.
Асоциацията препоръчва първо спешно да се обходят всички обекти и съоръжения и да започне незабавно картотекирането и паспортизацията им. Ако е нужно, да се преустройват, не може да се разрушават, защото всеки от тях е проектиран с определени функции - например да поема висока вода и да не позволява тя да тече през селищата. Информацията да се даде веднага на кметовете, за да знаят какво да правят, препоръчват хидроинженерите. Да се види какво е останало от хидромелиоративния фонд и да се използва. В София трябва да бъдат почистени шахтите от хвърления пясък, защото през града при топенето на снега ще текат бурни реки. Най-категоричната препоръка е управлението на водите като цяло да бъде централизирано в една институция, за да се управлява като система.   
 
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ