18 задържани след 0:0 във "вечното дерби"

11 пияни фенове не бяха допуснати на мача

/ брой: 268

автор:Владимир Николов

visibility 486

18 души са задържани преди, по време и след футболното дерби между ЦСКА и Левски в София, завършило 0:0, съобщи пресцентърът на МВР. Не са регистрирани напрежение и по-сериозни инциденти по време на шествията на агитките преди "вечното дерби". Преди него са задържани 11 запалянковци, които са носели пиротехнически средства и други забранени предмети, трима били с маски. У единия от задържаните бяха намерени нож и наркотици. Други 11 не бяха допуснати на Националния стадион "Васил Левски", защото видимо бяха употребили голямо количество алкохол "за загрявка". По време на срещата и след приключването й още 7 души са задържани за различни нарушения на обществения ред. За разлика от други години и може би заради миролюбивия характер на двубоя, не бяха извършени погроми и по средства на градския транспорт.
Иначе на терена "вечните съперници" изиграха тактически мач и за първи път завършиха, без да си отбележат гол в турнира за купата в едва 7-ото реми от общо 34 мача (при 18 "сини" победи и 9 "червени" успеха). Треньорът на "армейците" Стойчо Младенов и помощникът му Анатоли Нанков не бяха на скамейката, заради наказание за изгонването им в мача срещу Черно море във Варна за първенството. Вместо него от скамейката ръководеше мача треньорът на вратарите Илиян Василев и Стойчо Младенов младши, който е скаут в щаба на баща си.
И двата "гранда" обърнаха по-сериозно внимание на защитите си и оставиха развръзката за реванша на 19 декември, който е също на Националния стадион "Васил Левски", но символичен домакин са "сините". Те бяха по-близо до гола през първата част, но удар на Мирослав Иванов от фаул в 37-а мин. срещна десния страничен стълб след намеса и на вратаря Томаш Черни. В 20-ата мин. пък капитанът Валентин Илиев вкара, но свирилият много точно за първи път в голямото дерби Цветан Кръстев не зачете гола заради явна засада. Емил Гъргоров-Бадема също имаше положение, но с глава стреля слабо и право  в ръцете на вратаря Пламен Илиев. Титуляр за ЦСКА за първи път започна бившият национал Мартин Петров, който обаче бе далеч от най-добрата си форма и логично след почивката бе заменен от Мамади Сидибе. Левски започна по-мотивирано и  второто полувреме, но измъкналият се добре Гари Родригес стреля край вратата на "червените". В 70-ата мин. и удар на Бадема профуча покрай вратата. Малко по-късно Апостол Попов бе близо до гола, но Пламен Илиев спаси удара му с глава. Веднага след това отново Гъргоров бе на стрелкова позиция, но не успя да засече топката.

Мартин Петров води топката пред Нуно Пинто в първия мач за Купата на България, завършил 0:0. Марто излезе едва за втори път титуляр за ЦСКА срещу "сините" в кариерата си, но бе сменен още на почивката
Снимки БГНЕС

След мача

Антони Здравков, старши треньор на Левски"
"Ясно и видно е, че всичко остава за реванша. Определено съм доволен от всички футболисти, защото се стараеха да изпълняват тактическите указания. В една голяма част от мача се получиха нашите замисли, но не вкарахме гол. Запознати сте с кои хора разполагаме и каква е групата ни в момента. Боби Цонев и Антонио Вутов също са наши опции в средата на терена, но липсваха днес. В тази част на терена днес пуснахме Туре, който промени в някаква степен изгледа на отбора, но в градивен план това не е неговата роля. Който е гледал предишния мач, в който загубихме с 0:3, вероятно вижда какво е променено - начинът на игра, тактиката и най-вече желанието на футболистите да се представят на ниво беше различно. В моите планове беше да не допуснем гол и да вкараме. Не виждам защо 0:0 е опасен резултат, пък и защо трябва да завършваме 1:1? Може да ги бием с 3:1, а кой ще вкара 3 гола? Вероятно някой щеше да се отпуши. Днес специално първата ситуация за гол беше за нас и ако бяхме отбелязали, съм уверен, че щяхме да спечелим, без да допуснем в нашата врата.
Станислав Ангелов, капитан на Левски
"Сега трябва да се концентрираме върху първенството, защото там положението ни не е розово. Трябва да се стягаме за срещата с Литекс, а за втория мач с ЦСКА ще мислим като му дойде времето. Дали аз съм се представил добре, това ще кажат треньорите. Не мога да коментирам и тактиката, нито да я обяснявам в детайли. Но като цяло ни се получаваха нещата. Сигурен съм, че в ответния двубой ще бъдем по-добре. И едва ли като битка и раздаване, но трябва да вдигнем нивото на футбола. Искам да се обърна към всички началници и управници да спрат да ни тормозят феновете, защото ние искаме те да са до нас. Тези, за които става дума, си знаят какво говоря. За нас е важно спортът да расте, нашите деца да се увличат от спорта, а не да правят простотии..."
Иво Котев, член на УС на ПФК ЦСКА
"Второто полувреме ги надиграхме, но за съжаление топката не влезе в мрежата. Няма да говорим за съдийството, имаме джентълменско споразумение, трябва да оставим съдиите на мира. Знаем къде са ни недостатъците. Нищо страшно не е станало, има втори мач и имаме всички шансове да продължим".
Илиян Василев, треньор на вратарите на ЦСКА:
"Все пак това е турнирен мач, изиграхме само първото полувреме, а второто полувреме ще бъде на 19 декември. Един получен гол тежи 2 пъти повече, затова най-важно беше да не допуснем това. Настройката на футболистите за турнирните мачове е по-различна, защото има и реванш. Със сигурност, ако бяхме победили, щеше да ни е по-добре, но така пък се запази интригата за реванша. Бяхме разиграли предварителни варианти в зависимост как се развива мачът и действахме според тези варианти".

Младенов се нахвърли на "сините"

Старши треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов се изказа остро срещу решението на играчите на Левски да излязат на загрявката преди мача с фланелки с надпис 7:2 по повод 45-годишнината годишнината от разгромната победа на "сините". "Размисли. Жалко. Много жалко. Едни и същи хора, повтарят едни и същи действия и постъпки, които сеят омраза. Така само карат и непредубедения зрител да изключи своя телевизор, щом види футболисти в синьо с надписи на фланелките 7:2. Не приемам подобни похвати. Къде остава уважението? Прави впечатление, че ръководителите са същите и от времето, когато позволиха на играчите си да загряват с драсканиците за омразата, и сега. Срам! Все едно ние да излезем с фланелки за 5:0! Няма да стане. Ние сме ЦСКА! Нямаме комплекси за избиване. И си личи...", написа Младенов в личния си сайт.