16 българи умират, чакайки трансплантация
БСП иска дебат в парламента за задълженията на страната към европейски клиники
Около 3 млн. лева струва животът на 16 българи с пулмонална хипертония, които буквално умират, докато чакат трансплантация. Оказва се, че единствената европейска клиника, която извършва такива операции, не приема българи. Пациентите протестираха днес пред Здравното министерство, но не получиха адектавен отговор на въпросите, които поставят. Хората се срещнаха след това с ръководството на БСП, а лидерът на партията Корнелия Нинова не скри възмущението си, че системата буквално е отхвърлила тези хора с оправданието, че няма пари. /Снимка БГНЕС/
Пациентите се обърнаха към нас за съдействие и помощ, заяви на брифинг след срещата Нинова. Премиерът Борисов всеки ден раздава пари за каквото си иска, за да си купува политическо спокойствие. Тези хора си плащат осигуровките и са коректни към системата, а тя ги е отхвърлила, коментира лидерът на БСП.
Тя поиска конкретен отговор от правителството дали държавата дължи пари на европейски клиники за лечение на българи.
Имаме информация, че от 2017 г. българското правителство не е подновило договор с клиниката във Виена и днес от Асоциацията по пулмонална хипертония не са получили отговор има ли или няма договор. Искаме ясен и категоричен отговор още днес, подчерта Нинова.
От БСП ще поискат дебат в парламента с присъствието на здравния и финансовия министър, за да се изясни какви са задълженията към европейските клиники. Искаме да предизвикаме дебат, за да има отговори и предложения за решения, добави Корнелия Нинова.
И постави въпросите, на които ще търси отговор още днес: Вярно ли е, че се дължат пари на европейски клиники и заради това отказват на българи да ги лекуват? Колко пари се дължат?
Още утре да се намерят 3 млн. лв., за да осигурят възможност на тези хора да дишат, призова още Нинова.
Тя припомни, че въпросът със задълженията на България към чужди клиники е бил повдигнат преди няколко месеца и след това заметен. Лидерът на БСП бе категорична, че левицата ще използва всички форми на парламентарния контрол, за да следи темата.
Преди срещата си в централата на БСП, пациентите с белодробни заболявания и техни близки бяха на протест пред Министерството на здравеопазването. Акцията им бе с името "Здравен емигрант или какво е да си пациент с белодробно заболяване в България?". Треговата им е провокирана от отказа на единствената европейска клиника във Виена да приема за белодробни трансплантации български граждани. Трима души вече са починали заради отказ на клиниката.
От здравното министерство бяха уклончиви в отговора си. Работело се по въпроса и най-вероятно въпросът ще бъде решен до две седмици.
Протестиращите обаче се опасяват, че ако не бъдат взети спешни мерки, някои от тях могат да не дочакат необходимото им лечение.
Тодор Мангъров от асоциация "Пулмонална хипертония" обясни, че от година и половина на български граждани не се извършват белодробни трансплантации в клиниката във Виена. Каква е причината за това според австрийското лечебно заведение: "България не е член на фондация "Евротрансплант". Ние попитахме Министерството на здравеопазването защо не е подновило договора си и от министерството отговориха, че договор с фондация "Евротрансплант" има - действащ, безсрочен", каза Мангъров.