03 Май 2024петък15:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

1267 лева са нужни за издръжка на един човек месечно

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 98

1267,53 лева са нужни на месец за издръжка на един работещ, който живее сам. Това сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ за второто тримесечие на годината. За храна са нужни 483,60 лева или 38,2% от общия разход.
За тричленно семейство от двама работещи и едно дете сумата за живот без лукс е 2282 лева на месец. От началото на годината доходът, необходим за издръжка, нараства с малко над 4 на сто, а на годишна база - с 15,6 на сто, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Така на един работещ са му нужни 200 лв. повече, отколкото през юни миналата година, а за тричленно домакинство - около 360 лв. повече.
 Данните на синдиката сочат, че над 1,7 милиона души получават заплата под сумата, нужна за издръжка. Това са близо две трети от работещите.
Ускорено нарастване за последното тримесечие се наблюдава при хляба и зърнените култури - 11,6%, месото - 9,4%, конкретно при пилешкото - с около 42,7%, но за година. Яйцата са поскъпнали с 6,5%, млечните продукти - с 9,3%, животински и растителни масла - с 7,9%. Най-голямото увеличение на цените на тримесечна база бележи групата "Електроенергия, газообразни и други горива" - 19,3%.
Проучването сочи още, че България е страната в ЕС с най-голям процент хора, които не могат да поддържат дома си адекватно топъл през 2021 г. Те са били 23,7 на сто. Затова от синдиката отново настояха да се изработи ясна дефиниция за "енергийно беден", а хората, попадащи в тази група, да получават адекватни компенсации от държавата през зимния сезон.
Като положителни тенденции от КНСБ отчетоха, че икономиката се възстановява след КОВИД-пандемията, като преработващата промишленост расте с 21,1 на годишна база, добивната промишленост - с 18,5%, а енергетиката - с 14,1%.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 956

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 954

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1090

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 916

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1018

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ