12% от младежите искат да останат завинаги в чужбина
Професиите юрист, лекар и ИТ специалист продължават да бъдат най-предпочитани, сочи проучване на НЦИОМ
/ брой: 193
12% от младите българи, напуснали страната, имат намерение да останат да живеят завинаги в чужбина завинаги, сочат резултатите от проучване "Българската младеж 2013", извършено от НЦИОМ, проведено от 16 и 20 януари 2013 г. Най-често това са хора на възраст до 18 години, нискообразовани, безработни и необвързани. 45% от участвалите в изследването младежи заявяват, че при никакви обстоятелства не биха напуснали България. Това декларират 56% от лицата с висше образование и хората на възраст между 30 и 35 години, 58% от заетите в държавния сектор и 53% от семейните.
Младежите, които изказват желание временно да напуснат България, са 43% от анкетираните. По-често това възнамеряват да направят най-младите, на възраст между 15 и 18 години, жителите на селата, представителите на етническите малцинства, нискообразованите и безработните, показва проучването. Като причини да напуснат или да станат невъзвращенци, 48% от участниците в изследването посочват ниския жизнен стандарт, а 35% - високата безработица. За 13% от младите повод да търсят препитание в чужбина е липсата на перспектива. 12% от анкетираните смятат, че биха получили по-добро образование в престижен ВУЗ зад граница. Заради липсата на законност и правов ред у нас, страната биха напуснали 5%.
Според социолозите професиите юрист, лекар и ИТ специалист продължават да бъдат най-предпочитани от младите хора от 2005 г. досега. През 2013 г. обаче сред тях се нарежда и професията на преподавателя, което е нетипично за годините на прехода. Над половината от участвалите в изследването - 57%, дават приоритет на стандарта си на живот пред образованието си. За други 43% по-важно е да получат възможно най-доброто образование. 46% от интервюираните млади хора заявяват, че са плащали за частни уроци.
Две трети от българите са против пушенето на закрито
Близо две трети от българите одобряват въведената преди повече от половин година забрана за пушене на обществени места, а 39% се изказват отрицателно, сочат данните от проучването на НЦИОМ. Ветото се подкрепя по-често от жените, хората на възраст над 59 години, от които 2/4 подкрепят забраната, високообразованите, заможните и живеещите в селата. Против забраната по-често са мъжете, хората на възраст между 40 и 49 години и жителите на малките градове. 86% от хората, подкрепящи забраната, никога не са пушили (86%), но в нейна подкрепа се обявяват и 75% от бивши пушачи. Една трета от пушачите също се изказват против тютюневия дим на закрито на обществени места, а две трети са за възстановяване на свободния режим за тютюнопушене.