19 Май 2024неделя22:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

100-те прозрения на Лукарски

Проверка на коледните играчки и премахване на графиците за отпуски при трима наети, са част от обещаните реформи на министъра на икономиката

/ брой: 43

автор:Светлана Велева

visibility 1028

Приемането на дълга ще отпуши бизнес средата. Това "прозрение" направи министърът на икономиката Божидар Лукарски при отчитането на 100-те дни управление. Той изтъкна: "Дългът от 16 млрд. лв., който се готви да изтегли правителството, е в приоритетите на Министерството на финансите и аз се надявам действително и съм сигурен, че част от тези пари ще отидат за икономически растеж". 
Всъщност, финансовият министър каза нещо съвсем друго - че парите отиват за покриване на стар дълг и дефицит за следващи години. Не стана ясно защо, ако ще се тегли нов дълг, за да се покрие стар в същия размер, той ще се увеличи толкова много? Нали ще сме изплатили част от стария дълг с новия - просто кредиторът се сменя и размерът се запазва приблизително същия, с лека корекция нагоре заради лихвите. Не става ясно също защо в началото на тази година ще се ратифицира дълг за предполагаеми дефицити за след 2-3 години? Договорите за нов дълг както и  параметрите на бюджета се одобряват от парламента година за година. Тяхното одобряване се съобразява и с това какъв дефицит се очертава в хазната и това се залага в бюджета. Дългът, който ще се взима, също се ратифицира със Закона за бюджета за съответната година. Непрофесионално, в случая неналожително и неуместно, а според експерти и неконституционно, е това да се прави за следващи години. Но това е друга тема. Твърде сериозна, за да я смесваме с очевадната некомпетентност на набедения за икономически министър Божидар Лукарски. Пък и

той едва ли знае съдържанието на понятия

като бюджетен дефицит, фискален резерв, публичен външен дълг, какво формира БВП, кое допринася за неговия ръст и т.н. Иначе едва ли щеше да обяснява, че парите от дълга ще отидат за икономически растеж. Не че не е възможно, но такава заявка досега не е направена от този кабинет - няма заложени реформи за използването на средства в тази посока. 
Нормално е, че не всеки е икономически грамотен, но от състоянието на икономиката зависи в каква посока ще се развива държавата и тя не може да бъде поверена в ръцете на случайни хора. Да си министър на икономиката и да не знаеш елементарни понятия от поверената ти сфера на управление, е престъпна небрежност. Възниква и въпросът - какво управлява Божидар Лукарски,  какво реално прави, освен че лобира за заробващото Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции? И в крайна сметка за какво отговаря повереното му министерство, след като от него бяха изведени двата основни стълба на икономиката - енергетика и туризъм?
Енергетиката е гръбнакът на икономиката и изисква експертно познаване и управление. Туризмът пък е един от основните отрасли на икономиката и генерира годишно 15% от БВП. А туристите, които годишно посещават страната ни, скоро ще минат броя на местното население - за миналата година те са 6,5 млн. След като тези структуроопределящи отрасли бяха извадени от Министерството на икономиката и енергетиката в отделни министерства, за Лукарски не остана друго, освен да бъде управител на Водопад. Общо взето, такова е и неговото поведение - общи приказки, намерения, некомпетентност, и продължаване на програми, заложени от предишния кабинет.
Един от успехите, които министърът отчете за първите си 100 дни управление, е "активизиране на диалога с бизнеса и синдикатите, както и диалогът с приоритетни за България партньори". Кои точно не се разбра, а за мерки, реформи стимули нищо не се чу, нито бе отчетено. Но пък важното е, че се засилва диалогът. За какво се води диалог явно не е толкова важно, достатъчно е че се води. 
Министърът акцентира и върху взетото решение да се възстанови действието на Съвета за икономически растеж, който ще се нарича Национален икономически съвет. Това, че реално няма икономика, няма растеж, няма заложени реформи и стимули за бизнеса, няма инвестиции - не е толкова важно, важното е да има

допълнителен бюрократичен орган

за икономически растеж. Нищо че основното ведомство на сектора се управлява от човек, който не знае за какво се използва взимането на заем. Още един паразитен орган за източване на бюджетни средства и осигуряване хранилка за роднини и "заслужили" протестъри.
Друго, което Лукарски отчете като успех на своето управление, е, че китайци и пакистанци проявявали интерес за инвестиции. Ние се  отказахме от ключови проекти и инвестиции за милиарди, отказвайки разрешение за стартиране на проекти, при пълна готовност за това, а сега чакаме инвестиции от Пакистан, евентуално.  Защото от интерес до реализирани намерения, разликата е като между министър на икономиката и студент по икономика. Макар че в случая корелацията е обратна - вторият може и да знае повече от конкретно този министър.
За да сме обективни, трябва да кажем, че министър Лукарски предложи все пак и някаква "реформа" - да се вдигне прагът за регистрация по ДДС двойно - от 50 000 на 100 000 лв. Аргументът е, че според европейската директива прагът е 100 000 евро. Пропуска се обаче, че когато се изравняваме с европейски директиви и изисквания,

никога не се отчита стандартът на живот у нас

печалбата срещу заплатите, които са в пъти по-ниски. А и в условия на нестабилна икономика и слаб ръст тази мярка е удар по бизнеса. На една слаба икономика са нужни стимули за бизнеса, защото той създава работни места и растеж, не кабинетът.
Всъщност, министърът е предвидил мерки за облекчаване на бизнеса. Той обеща лицензионните режими за фирмите да бъдат намалени. От думите му стана ясно, че министерството подготвя трети план за действие за намаляване на административната тежест за бизнеса, като се очаква чрез него да бъдат реализирани спестявания в размер на 113 млн. лв. за бизнеса. Но и това не е точно негова заслуга. 
Когато кабинетът "Орешарски" пое управлението, той направи заявка, че ще се търсят мерки за стимулиране на бизнеса, за да се съживи икономиката. Първата и най-наложителна беше разплащане на задълженията на държавата към бизнеса. Част от 1-ия милиард нов дълг, който кабинетът тогава заяви че ще тегли, беше именно с такава цел - да се намалят рестрикциите и ограниченията и държавата да може да се разплати. Месеци след като това бе направено, имаме подобряване на бизнесклимата, по-висок икономически ръст и спад на безработицата. Другата мярка, която кабинетът определи като приоритет, бе именно намаляване на административната тежести. За целта правителството прие план в три етапа, за премахване, опростяване и намаляване на административните пречки пред бизнеса, произтичащи от близо 750 регулаторни режима.
През август 2013 г. беше приет първи пакет от 24 мерки за намаляване на административната тежест, които бяха инициирани от неправителствени, браншови и работодателски организации. И докато Лукарски само "засилва диалога" с работодатели и синдикати, други кабинети постигаха с тях реални договорености и резултати.
Три месеца по-късно - октомври 2013 г., Министерският съвет прие втори пакет от 88 мерки. Те бяха предложени от министерствата и областните управители съвместно с общините с оглед улесняване на гражданите и на бизнеса при предоставянето на административни услуги. Веднага след това започна подготовка на трети пакет. Той предвиждаше намаляване на необходимите документи за ползване на 84 административни услуги, намаляване на сроковете за предоставяне на 54 услуги, 42 услуги трябваше да отпаднат напълно, а за 17 услуги - да бъдат създадени електронни регистри. Приетите мерки бяха качени на сайта на МС и съответните ведомства, а като резултат на гражданите и бизнеса бяха спестени над 120 млн.
Кабинетът "Орешарски" прие мерки и за облекчаване на инвеститори, кандидатстващи за получаване на сертификат за клас инвестиция или приоритетен проект. Всички документи бяха сведени до единно заявление за кандидатстване, в което се включват всички данни. Бяха намалени минималните прагове за инвестиция, както и изискванията за броя на наетите. С въвеждането на промените, целящи максимално оптимизиране на процедурата по издаване на сертификат за клас инвестиция, се ускоряват и сроковете за разглеждане на проектите. Така че, по плана за административно облекчаване на бизнес, граждани и инвеститори, беше направено немалко, и това, че Лукарски продължава заложени от друг добри проекти,

не е основание да си пише заслуги 

Все пак, нещо бе свършено и по време на неговото управление, което си беше изцяло негова инициатива. Още с идването си на власт министър Лукарски като представител на Реформаторския блок направи заявка за наложителни реформи. И започна с най-важната - разпореди проверка на коледните играчки. Явно мярката не е имала голям успех, защото други не последваха.
Сега министърът е решил да подкрепи малкия бизнес. Той предлага изискването за подаване на графици за отпуските да отпадне, но само за фирми с двама-трима души! То нали и сега някой спазва тия графици, та промяната ще е "голяма", но все  пак - министърът мисли за малкия бизнес. За големия също - като успех Лукарски отчете отблокирането на 83 млн. лв. по проекта "София Тех Парк", който е хранилка за "избрани".
Ако теглим чертата - отчитането на 100-те дни показва не просто упражнение в популизъм, а професионално безсилие. На критиките при назначаването му за министър Лукарски отвърна, че не е задължително да е икономист, за да се справи. Той бил адвокат и именно това било важно, когато се разглеждат договори. Пък и защо да знае значението на основни икономически параметри и понятия? За какво му е да го знае като управител на водопад?

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ