„Пестеливите“ лидери имат превес на срещата в Брюксел
Много е вероятно всички надежди на премиера Бойко Борисов за спасителен план на ЕС, който да раздава милиарди евро като грантове за по-бедните страни, да не стане факт. Както се очакваше засега превес взимат държавите, които искат промяна на т.нар. спасителен план и вече бяха наречени „пестеливите“.
Борисов обяви преди дни, че Европейският съвет е ключов и отива там, за да отстоява позициите на България и да работи за още повече евросредства, които да получим като страна, засегната от пандемията. Премиерът добави, че след заседанието на Европейския съвет ще мисли за евентуална оставка или ремонт на кабинета.
Нещата обаче май няма да се окажат в полза на България. Още повече, че има предложение получаването на средства от спасителния фонд да се обвърже с върховенството на закона в държавите-членки. Този момент Борисов настойчиво отказва да коментира.
В групата на „пестеливите“ страни засега са Нидерландия, Австрия, Дания и Швеция. Австрийският канцлер Себастиан Курц още вчера категорично отхвърли идеята за безвъзмездни средства за по-бедните държави. Холандският премиер Март Рюте също е сред критиците на този план. Именно заради остраната си позиция, той ставал обект на критики от страна на Борисов по време на официалната лидерска вечеря снощи.
През последните часове към и Финландия клони към „пестеливите“, Италия също може ми ще се присъедини към този лагер.
Германия като ротационен председател на ЕС се опитва да поддържа арбитърска позиция. Франция все още не е заявила категорично мнението си.
Страните от Централна Европа е много вероятно да блокират взимането на решение днес и да се наложи още една среща на върха следващата седмица.
След заседание на лидерите на няколко ключови държави, продължило до 3 часа тази нощ, Шарл Мишел, председател на Европейския съвет, съобщи, че е предложил коригиран вариант на плана за съживяване на 27-те икономики.
В него се предвижда орязване с 50 млрд. евро на грантовете и увеличаване с толкова на средствата, които ще се отпускат като изгодни кредити на нуждаещите се страни. Според италианския в."Република" премиерът Джузепе Конте е коментирал, че това се очертава като интересен компромис, но изданието обяснява, че причината е друга - част от страните, които правят вноските в помощния план, са искали намаляване на грантовете с още милиарди.
Друго ново предложение е за т.нар. супер спирачка, т.е. механизъм, съгласно който една или няколко страни членки могат да предизвикат спиране на достъпа до евросредствата на някоя държава, ако преценят, че те не отиват по предназначение.