20 Май 2024понеделник18:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Зловещите огнени гъби

С първата атомна бомба над Хирошима преди 67 години започна надпреварата, която е самоубийство на човечеството

/ брой: 181

visibility 88

Вяра ДЯНКОВА

Втората световна война е с огромен архив от доказателствени документи за изсипаните с тонове бомби, ракети и атомни бомби, предимно върху беззащитното мирно население! Хронологията е следната:
Първият период (1 септември 1939 г. - 21 юни 1941 г.) се характеризира с военни успехи на фашистка Германия в Европа и завладени седем държави. На 10 юни 1940 г. райхът достига Източна и Северна Африка, а на 22 юни 1941 г. започва мълниеносното нахлуване в СССР.
Вторият период (22 юни 1941 г. - ноември 1942 г.), когато английското и американското правителства на 24 юни заявяват, че ще поддържат СССР, и се слага началото на антифашистката коалиция срещу Тристранния пакт. Същевременно на 17 декември 1941 г. Япония напада Тихоокеанските владения и бази на САЩ, Англия и Нидерландия и разгромява главните сили на Тихоокеанския флот на САЩ в Пърл Харбър. На 8 декември САЩ и Англия обявяват война на Япония.
 Третият период (ноември 1942 г. - декември 1943 г.), през който Съветската армия настъпва на запад и форсира Днепър, а американските и английските войски през юли превземат о. Сицилия и извършват десант в Италия. В средата на 1942 г. е подписан англо-съветски договор за съюз във войната против Германия и нейните съюзници в Европа, а на 11 юни 1942 г. е подписано и съветско-американско съглашение. САЩ поемат задължението заедно с Англия да открият втори фронт в Европа през 1942 г., но не го спазват. Това дава възможност на Германия да предприеме ново настъпление по съветско-германския фронт, но за кратко - до Сталинградската битка.
На Техеранската конференция от 28 ноември до 1 декември 1943 г. правителствата на САЩ и Англия се задължават отново да открият втори фронт в Европа не по-късно от 1 май 1944 г., но изпълняват задълженията си едва на 6 юни 1944 г. с откриване на фронт в Нормандия!
Помощта на съюзниците се състои най-вече в бомбардировки и разрушаване на градския център, както и удари върху мирното население в градовете Дрезден (30 000 убити), Берлин, Лайпциг, София, Букурещ. За тях голямата опасност бе Съветската армия - тя можеше да стигне по-далеч от Берлин, след като сама извоюва победата на 9 май без помощта на съюзниците си.
Четвъртият период (1 януари 1944 г. - 8 май 1945 г.) е заключителният стадий на войната в Европа - настъпателни операции на Съветската армия и капитулация на Германия.
Петият период (9 май - 2 септември 1945 г.) е завършващата част на войната в Далечния Изток и басейна на Тихия океан. Тогава, на 6 август, американските въздушни сили хвърлят първата атомна бомба, и то над мирното население на Хирошима, без военна необходимост. СССР на 8 август обявява война на Япония като съюзник на САЩ, за да се предприемат военни действия на фронт, и заедно с монголската и китайската армии разгромяват японската квантунска армия с много загинали бойци. На 2 септември 1945 г. Япония подписва безусловна капитулация! Много преди това, още на 9 август, американските въздушни сили хвърлят отново атомна бомба върху мирното население на Нагазаки.
През този пети период е Потсдамската конференция (от 17 юли до 20 август 1945 г.), проведена близо до Берлин, на ръководителите на СССР, САЩ и Англия - Сталин, Труман и Чърчил. Тема са най-важните международни въпроси, възникнали през Втората световна война - за Контролен съвет, за репарации, за Съвет на министрите на външните работи и др., но споразуменията не са спазени, в резултат на което е разединението на Германия. На тази конференция обаче дадената месец по-рано също в Потсдам (24 юли) бойна заповед за пускането на първата атомна бомба от САЩ над Хирошима е тайна! Подробни данни има в книгата "Летците от Хирошима" на Ханс Херлин (превод от немски, първо издание 1988 г.). Заповедта е съставена във Вашингтон на 25 юли 1945 г. с точен план на обстрела при полета, който да е успешен, вкл. и молитвите на отец Уилям Б. Дауни от лутеранската църква на Минеаполис, полеви свещеник на 509 част - "За първи боен полет - Хирошима": "Всемогъщи боже, ти чуваш молитвите на онези, които те обичат; ние те молим да подкрепяш тези, които дръзват да се вдигнат на твоите небеса и да поведат битка с нашите врагове..." Следват молитви и за втори боен полет - Нагазаки, за трети! За всички тях стотиците хиляди жители - жени, деца, старци, са враговете!
Седмица след гибелта на Хирошима за първи път се съобщава за "атомната бомба" - извадки от френското сп. "Сианс ви": "6 август 1945 г. Хубав топъл ден... В 8,17 ч. операторът по радио Токио забелязва, че предавателят на Хирошима не дава повече сигнали... Няколко минути след това жп служба в Токио констатира прекъсване на тока северно от Хирошима... Хирошима сякаш е изчезнала, оставяйки след себе си една бездна на зловещо мълчание... Изпратен е от Токио самолет за проучване на обстановката... Пилотът достига морската база Кири на 50 км от брега и дава най-невероятния рапорт, даван досега. Хирошима е изчезнал... Смъртта е установила там едно неприкосновено убежище на атомната тайна... Очевидци разказват, че от изток на височина 7-8 хил. м към града се приближили два американски самолета Б-29. Единият от тях неочаквано пикирал и хвърлил нещо, след което двата самолета бързо отлетели на югозапад. Предметът, хвърлен от самолета, бавно се спуснал и на 500-600 метра се взривил... Всички, които били на разстояние до 1000 м, са изгорели... В болниците ранените и обгорените умират или оздравяват. Неразбираеми симптоми, неотговарящи на никаква медицинска логика, следват един след друг, независимо от вида на раната, и без наличието на рани... Кой е знаел тогава, че атомен удар е нанесен над града, че се излъчват вредни за организма лъчи..."

Радиационното облъчване се оказва жестоко за останалите живи и за поколенията им.
Така с първата атомна бомба за агресия дори срещу мирно и невинно население започна атомната надпревара и до днес, но остави непреходно предупреждение, че разпалването на нова световна атомна война означава самоубийство на човечеството!



Бойна заповед за пускането на първата атомна бомба

Министерство на войната
Главна квартира на началника на Генералния щаб, Вашингтон, 25 район, Колумбия
25 юли 1945 г.


До ген. Карл Спаатс,
главнокомандващ на Стратегическата авиация на САЩ

1. Специалната 509-а част от 20-и военновъздушен флот да хвърли първата специална бомба след 3 август 1945 г., веднага щом метеорологичните условия позволят бомбардиране с визуално насочване над една от следните цели: Хирошима, Кокура, Ниигата и Нагазаки. Самолетът с бомбата да бъде придружаван от допълнителни екипажи, с които да пътуват военни и цивилни учени от Министерството на войната за наблюдение и доклад на резултатите от експлозията на бомбата. Наблюдателните самолети да се намират на разстояние няколко мили от точката, в която ще избухне бомбата.
2. Допълнителните бомби да бъдат хвърлени в посочените по-горе цели, веднага след като бъдат изработени от конструкторския екип. Относно целите, които не са включени в горния списък, ще бъдат дадени допълнителни указания.
3. Единствени министърът на войната и президентът на САЩ могат да дават каквато и да било информация за използването на оръжието срещу Япония. На командирите на място се забранява да издават комюникета по този въпрос или да разпространяват информация, без предварително да са получили разрешение. Съобщенията за вестниците да се изпращат в Министерството на войната за получаване на специално разрешение.
4. Настоящата директива е издадена по указание и със съгласието на министъра на войната и началника на Генералния щаб на САЩ. Желателно е да предоставите лично по едно копие от нея на ген. Макарбър и адмирал Нимитц, за да ги информирате.
Тос.Т. Хенди,
генерал от Генералния щаб, изпълняващ длъжността началник-щаб

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ