05 Май 2024неделя23:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Злите шеги на времето

В близките 20 години четирикратно ще се увеличи честотата на опасните метеорологични явления, предупреждават експертите

/ брой: 189

автор:Галина Младенова

visibility 1101

За месец и половина десет наводнения заляха страната ни, загинаха най-малко 18 души, стотици хора останаха без покрив над главите си, загубиха имуществото си и днес само милосърдието на българите ги спасява от глад, жажда и болести. Цялата страна се впрегна да помага на бедстващите. Заваляха и въпросите, най-важният от които е - кой е виновен за тези трагедии? Властите побързаха да обвинят времето, като се аргументираха с факта, че при повечето от тези бедствия за часове се бил излял порой, надвишил в пъти месечните норми за валежи. Хората не повярваха и на свой ред обвиниха управниците, че не контролират язовирите, които всъщност били причина за сполетялата ги беда. Истината, както често се случва, вероятно е някъде е по средата.
Факт е обаче, че от години учените предупреждават - климатът се променя и аномалните прояви на времето ще стават все по-чести: жегата ще е по-голяма, студът по-мразовит, а наводненията ще се превърнат едва ли не във всекидневие. Всеки от нас е чел такива апокалиптични прогнози, нали, ние обаче все се успокоявахме, че експертите може пък и да грешат, а дори и да са прави - кой знае кога ще се случи това. Явно човек така е устроен, че бързо забравя лошото. Някак си съвсем "ни изхвърча от ума" ужасяващото лято на 2003 година, когато жегите убиха над 70 000 европейци. 2010-а пък се оказа смъртоносна за 55 000 руснаци, които не преживяха връхлетелите ги горещини, пожари и суша. Но защо да ходим надалеч - да си припомним, че миналото лято би всички температурни рекорди в България. А докато ние се радвахме на последвалата топла зима, студът буквално вледени американците, замръзна дори Ниагарският водопад. През последните няколко години Великобритания, Германия, Франция, Италия пък пропищяха от тежки наводнения. Да не говорим за страховитите урагани и тайфуни, които напоследък стават все по-ужасяващи.
Експертите са категорични - злите шеги на времето ще стават все по-често и все по-рязко. Човечеството ще трябва да се подготви за това. За промените в климата се говори отдавна, дискусията се разгоря с нова сила след изтичането през 2012 година на Протокола от Киото. И в момента не спират консултациите както между правителства, така и между световни организации как да се преборим с климатичните промени. Не стихват обаче и споровете между учените - кой е виновен за това и има ли виновник изобщо? Според едните "виновникът" е самата природа - това било просто цикличност във времето и човек няма как да се пребори. Другите, и те стават все повече, са категорични - виновен е човекът.
Явления, подобни на неочаквано мащабни наводнения заради колосални дъждове, или аномални горещини, които днес са крайно редки, в бъдеще ще се срещат все по-често по цялата Земя. Това е свързано с антропогенното въздействие на климата на планетата, в резултат на което става разбалансиране на климата. По оценки на експерти, в близките 20 години ще се наблюдава увеличение на честотата на опасните метеорологични явления четирикратно. Например към момента броят на такива явления в сравнение с 1960 г. се е увеличил няколко пъти. За съжаление да се предскаже честотата на възникване на подобни опасни явления засега е възможно само по отношение на горещините и силните валежи.
Климатолозите са убедени повече отвсякога, че човешката дейност е в основата на глобалното затопляне от 50-те години на миналия век досега. Основният фактор на човешко влияние върху климатичната система е засилването на парниковия ефект. Той възниква на първо място от изгарянето на изкопаемите горива: въглища, газ, петрол и петролни продукти.
През последните 200 години концентрацията на въглероден двуокис в атмосферата е нараснала с една трета, а средната температура на планетата се е вдигнала с 0,6 градуса. За столетие температурата в Северното полукълбо на Земята се е увеличила повече, отколкото през предишните хиляда години! Именно заради това бе разработен Протоколът от Киото, чиято основна цел бе ограничаване на изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата. За съжаление не всички се присъединиха към това важно споразумение. Именно най-големите замърсители на атмосферата - САЩ, Русия, Китай - пропуснаха да се включат в договора. Всички опити на Европейския съюз, където действат най-строгите нормативи за изхвърляне на въглероден двуокис в атмосферата, да присъединят към Протокола от Киото американците, руснаците и китайците, удариха на камък. Развиващите се страни от своя страна също отказаха да намалят въглеродните си емисии, аргументирайки се с необходимостта от икономическо развитие. Така европейските надежди за "спасение на климата" се изпариха. Всъщност обаче защо да гледаме толкова глобално. Нека всеки един от нас се замисли какво прави и прави ли изобщо нещо, ако не да спасява, то поне да не вреди на природата. Решихме, че е достатъчно да събираме боклука разделно? А какви крушки светят у дома? На колко години е колата, която караме, и има ли катализатор? А даваме ли си сметка, че дори климатикът, който пускаме в тези летни горещини, променя климата? Охлаждайки помещението, климатиците изкарват горещия въздух от сградата на улицата. В резултат на това през лятото в големите градове нощните температури не са много по-ниски от дневните. Освен това жегата увеличава въздействието на вредни емисии в атмосферата. Човекът няма какво да диша, а глобалното затопляне на климата се засилва.
Трябва обаче да се отбележи, че затоплянето само по себе си не е толкова опасно. При нас ще се върне климат, който е царувал на Земята 50 столетия преди нашата ера. Цивилизацията ни се е развивала съвсем нормално в такива условия. Не затоплянето е опасно, а неговата внезапност, предупреждават експертите. Климатичните промени стават толкова бързо, че не оставят на човечеството време да се приспособи към тези нови условия.
Но не само човекът е застрашен. Проблемът с опазването на биологичното разнообразие в момента е един от най-острите на планетата. Според експерти, под заплаха от изчезване са почти една пета от живите организми. На всеки час в света изчезват три вида животни. Планетата е в криза. В света например са останали само две хиляди и седемстотин тигри. Намаляване на броя на животните има по целия свят. През последните пет години, по данни на Международния съюз за опазване на природата, напълно са изчезнали над 840 вида животни. Според различни оценки изчезването на животните сега се случва сто или дори хиляда пъти по-бързо от нормалния темп на еволюцията.
И това отново се дължи предимно на човешкия фактор. Глобалното затопляне води до необратима промяна на климата и като следствие до изчезване на видове. От друга страна, се прави усвояване на природата, масово се изсичат гори. Невероятно бързо расте пазарът на търговията с растения и животни. А за възстановяването на популациите им са нужни векове.
Природните аномалии са в състояние да предизвикат и глобални промени в световната икономика. Според последни изследвания на учени някои продукти могат да се окажат под заплаха от изчезване поради промяна на климата.
Експертите на ООН са категорични - трябва незабавно да се намали изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата с 80 процента! Целта, разбира се, изглежда нереална. Замислете се - кой от нас ще се съгласи да ходи пеш, а не да се метне на колата, да стои на тъмно, а не да си включи лампата, или пък да се "пържи" на жегата, а не да си пусне климатика? Какво да говорим за заводите, които са истински големият замърсител? Освен това експертите пресметнаха, че човечеството консумира за девет месеца толкова ресурси на планетата ни, колкото тя произвежда за 12 месеца. Това са не само биологичните и енергийните ресурси, но и водата, въздухът и т.н. С всяка година разликата се увеличава все по-бързо. А какво ще стане след 10-20 години? Или ще караме по принципа "След нас и потоп"? Явно е, че за да се промени катастрофалната траектория на нашата цивилизация, трябва да се промени съзнанието на масовия човек. Това е еквивалентно на промяна на това, което се нарича човешка природа. Нашата цивилизация обаче е в беда и трябва или да се промени, или да изчезне. Изборът е наш...
Очевидно е, че в един момент човечеството ще премине към "зелена икономика". Но за следващите 20-30 години всичко е предопределено. А дотогава, твърдят експертите, смъртността от климатични аномалии във всички региони на света ще расте.


Технологии на бъдещето

Очаква се, че Европа ще бъде сериозно засегната от климатичните промени. Особено сериозно от жегата и сушата ще пострада южната част на Стария континент. Когато след 40 години населението на Земята стигне 9 милиарда души, т.е. с два милиарда повече, отколкото сега, селскостопанското производство ще се окаже проблемно. В някои страни с решаването на този проблем вече се занимават сериозно.
В лаборатория в Южна Франция учените, подготвяйки се за климатичните промени, изучават как да отгледат селскостопански култури, които не се плашат нито от жегата, нито от сушата, нито от увеличеното съдържание на CО2. В центъра "Електрон" експертите наблюдават как ще реагира природата на климатичните промени. Учените наблюдават реакцията на растенията на промените на температурата, влажността и съдържанието във въздуха на CO2.
Научно-изследователският център е разположен близо до Монпелие. Изграждането и оборудването на френския "Електрон" е струвало 7 милиона евро. Той е част от Националния център на научните изследвания на Франция. "Електрон" се състои от 12 купола, под които в продължение на 18 години ще се наблюдават растения. Благодарение на измервателна апаратура се получават данни за фотосинтезата на растенията, изпарението на влагата от листата, ръста на корените, влажността на почвата, а също така за отделяните от почвата газове. Експертите ще се опитат да открият и ролята на биоразнообразието при промените в климата.
Френският "Електрон" се смята за най-модерната растителна лаборатория в света. Не са малко държавите обаче, които също изучават развитието на растенията в контролируема среда.


Десетки милиони хора остават без дом всяка година заради внезапни природни бедствия, които се очаква да се увеличат с нарастването на температурите


Водната стихия не пожали град Мизия
БГНЕС


Във властта на стихийните бедствия - тайфуните стават все по-зловещи


Замръзналият водопад Ниагара


Промените в климата болезнено ще засегнат най-слабо развитите страни


Учените са категорични - виновник за промените в климата е човекът


На всеки час в света изчезват три вида животни. В света например са останали само 2700 тигри


Изсичането на горите в епохата на индустриализацията достигна застрашителни размери. От 87 милиона кв. км гори на планетата за последните 12 г. са унищожени 1,5 милиона. С това темпо след седем века на планетата няма да остане нито едно дърво

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1679

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1656

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1495

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1781

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1625

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1855

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1777

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ