10 Декември 2023неделя16:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Животновъди се организират за протест в София

Искат финансово подпомагане, което да позволи фермите да оцелеят

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 382

Ще имаме ли говедовъдство и оранжерийни зеленчуци българско производство или ще пускаме кепенците - за да потърсят отговор на този въпрос фермерски организации организират мирен протест в четвъртък пред Министерството на земеделието в София.
Организатори на протеста са Бойко Синапов от Обединени български животновъди, Димитър Зоров от Национален съюз на говедовъдите в България, Пенка Христова от Институт на жените фермери, Иван Чалъков от Съюз на животновъдите в България, Мария Степанчева от Асоциация на биволовъдите в България и Велин Георгиев от Национална асоциация на оранжерийните производители.
До това решение се е стигнало след многократни срещи с министъра на земеделието Кирил Вътев, пресконференции и писма до институциите, в които от бранша са сигнализирали за кризисната ситуация във фермите. На фона на високите разходи подпомагането намалява чувствително. Ставката по преходната национална помощ пада от 200 лв. на 73,67 лв. за едно говедо и от 337 лв. на 129,60 лв. за един бивол. Обвързаното подпомагане се очаква да бъде надолу с 30-40% спрямо предходните години по схемите за говеда и биволи. Не всички фермери са получили своята украинска помощ. В бюджета за 2024 г. не са предвидени почти никакви средства за държавни помощи, включително по нова украинска помощ и "де минимис". Това посочват от браншовите организации.
На преден план от бранша отново ще поставят своите искания за финансово подпомагане, което да позволи фермите да оцелеят, докато се изготвят оздравителни и перспективни планове. За да не продължава закриването на стопанства, представителите на животновъдите и оранжерийните производители настояват полагаемата им се компенсация за войната в Украйна да бъде изплатена незабавно на 100% на всички фермери съгласно меморандума, подписан на 20 септември с министър-председателя Николай Денков. Както и в бюджет 2024 г. да бъдат заложени и осигурени 426 млн. лв., с които да бъдат компенсирани загубите на животновъдите и зеленчукопроизводителите, понасящи последствията от войната в Украйна.

Икономиката порасна с 1,8 %

автор:Дума

visibility 646

/ брой: 238

Публикуваха нови документи за етежната собственост

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 238

Цената на винетките без промяна

автор:Дума

visibility 607

/ брой: 238

Продажници

автор:Александър Симов

visibility 833

/ брой: 238

Епична некадърност

автор:Александър Симов

visibility 816

/ брой: 238

Плесница за САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 783

/ брой: 238

Вяра

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 238

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ