26 Април 2024петък15:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Животът след коронавируса

автор:Дума

visibility 1782

Симптомите след прекаран COVID-19 понякога продължават с месеци, а органни последствия за белия дроб е възможно да има дори и при по-леки форми на заболяването, пише „Дневник“. След изписване от лечебно заведение най-важна е ранната рехабилитация - така пулмолозите Коста Костов и Александър Симидчиев обобщиха характерните белези след изписване при пациентите, преминали през болнично лечение от инфекцията и непосредствените мерки след изписването им.

Ето съветите на специалистите - и двамата членове на функциониралия в продължение на няколко месеца миналата година Медицински експертен съвет към правителството.

 Влошено общо състояние за дълго


Поредно проучване наскоро показа, че коронавирусът оставя траен отпечатък върху здравето, а две трети от стигналите до болнично лечение пациенти, продължават да страдат от последващи симптоми месеци по-късно. "Най-често срещаните дълготрайни последствия от заразата са болки в мускулите, умора и психически смущения като страхове и депресии", пишат учените в авторитетното медицинско списание Lancet, цитирани от "Дойче веле".

Няма пациент с COVID-19, който да е бил на лечение в болница и после да се е възстановил напълно. Животът после е друг 

"Симптомите след боледуване от COVID-19, са повече като количество и по-необичайни в сравнение с традиционните есенно-зимни вируси", обясни проф. Коста Костов. По думите му наличието им може да продължи повече от 12 седмици след началото на болестта

Пред медицинското списание "Medical Magazine" Костов разяснява, че при прекаралите по-тежко болестта, проследяването трябва да е по-тясно и на по-къси интервали - на първи, трети и шести месец, а при онази част от тях, която задържа оплакванията и промените - и за по-дълъг период. При тази категория болни се налагат периодични образни изследвания (на трети и шести месец), както и функционално изследване на дишането (бодиплетизмография с дифузионен капацитет),а при съмнение за белодробен емболизъм - пулмоангиография. Лабораторните изследвания са на по-заден план и нямат толкова тясна връзка с тежестта на органните промени.

При пациентите със сърдечни остатъчни промени се налага проследяване от кардиолог (ЕКГ, ехокардиография, ядрено-магнитен резонанс), при пациентите с неврологични прояви - специализирани изследвания на нервната система. Част от пациентите имат нужда и от психологична подкрепа.

 Неврологични усложнения

"Наблюдаваме неврологични усложнения от COVID-19 с различна продължителност дори и месец след прекарана инфекция", обобщава впечатленията си неврологът Ваня Денева пред Би Ти Ви в края на миналата година. По думите й неврологичните усложнения и симптоми при заболяването се разделят на три степени:

Най-леката е загуба на вкус и мирис, за които вече е доказано, че се дължат на неврологичен проблем, а не на локални промени.

Втората степен атакува съдовете на мозъчните обвивки и образува тромби.

Най-тежката е, когато коронавирусът преодолее кръвно-мозъчната бариера и проникне в тъканите на мозъка, причинявайки увреждания и усложнения, сред които и енцефалит.

Д-р Денева обобщи, че един от най-честите и дълго оставащи симптоми след прекаран коронавирус е бързата умора. 

Промени в белите дробове


Опитът до момента сочи, че белите дробове са органите, които коронавируса най-често и най-директно засяга. Според пулмолозите Коста Костов и Александър Симдчиев най-често срещаното остатъчно увреждане е фиброзата, а рехабилитацията е от особена важност.

"Органни последствия за белия дроб може да има най-вече при по-тежките форми на болестта, но остатъчни симптоми са налични и при леко и умерено тежко протичане, което означава, че тежестта на протичане не е гаранция, че такива симптоми ще липсват след боледуване", обясни проф. Костов.

"При хора, при които имунната реакция вследствие на инфектиране с вируса протича по-тежко, остават изменения в белия дроб, известни като фиброза. Те могат да променят белодробната функция, т.е. белият дроб да започне да работи по-малко ефикасно", обясни д-р Симидчиев. Той обясни и важността на упражненията за дихателна рехабилитация, която помага белият дроб да възстанови максимално дихателните си обеми и скоростта на издишване. До средата на декември в Министерството на здравеопазването трябваше да бъде представен план за започване на програма за лечение и рехабилитация на последващите COVID инфекцията синдроми, но до този момент публично такъв не е обявен за приет и влязъл в сила.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 235

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 216

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 193

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 217

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ