25 Април 2024четвъртък09:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Срещи

Живот, отдаден на доброто

Младите трябва да знаят за ужаса на фашизма и за подвига на партизаните, категорична е 90-годишната Севета Величкова

/ брой: 92

автор:Юлия Кулинска

visibility 1816

В залеза на своето битие се обръщаме назад и търсим векторите на неговия смисъл. И все по-често се питаме: "Добре ли живях? Направих ли добро? С какво ще остана в мислите на хората?" Отговорите може да са хиляди, но за баба Севета Величкова най-важният е, че животът й е бил отдаден на доброто. Денят, в който заедно с дългогодишната й приятелка Недка Господинова почукахме на вратата на дома й в Перник, беше променлив. Ту ни валя дъжд, ту слънцето ни се усмихваше зад гъстите облаци. Като многоликия живот на домакинята, на която отивахме на гости. 

Отвори ни малка крехка жена с побеляла коса и чаровна усмивка. На 25 юни 2019 г. баба Севета ще закръгли 90 години. Живее с племенницата си Милена. Така и не успяла да свие свое семейно гнездо. Имала много ухажори, но никой не успял да грабне сърцето й завинаги и да я отведе под венчило. Със смях ни разказва за последния мераклия, който я посетил в бившия завод "Кристал", където работела. Вместо да го ухажва и да го погали, Севета го завела в цеха за закалено стъкло, за да му покаже поточната линия. "Много се гордеех с работата си. Ех, сега "Кристал" го няма. Съсипаха го. Както разсипаха и България", омъчнява се жената. Тя не може да чете, защото очите й я предали, но гледа по цял ден телевизия. Зная всичко, което се случва у нас, хвали се баба Севета. С любов ме уверява, че всеки ден кара някого от близките си или приятелите си да й четат ДУМА. 

И се връща в годините на детството си в родното село Долна Секирна, Брезнишко. Там е завършила основно образование. Били са 7 деца и не могла да продължи да учи. Не че били от най-бедните. Баща й имал тухларна. Но не печелел много, а по онова време било трудно да се издържат толкова много малчугани. 

"Имам трима братя - Михаил, Будин и Станимир. Цялото ни семейство бяхме ятаци на партизаните от Радомирския отряд. Почти цялото село участваше активно в борбата срещу фашизма", разказва баба Севетка. Всички овчари знаели паролата на партизаните, а тя била: "Стояне, навлезна вола у дола".

"Искам да разкажа на младите за онова време. За борбата ни за справедливост и за това, доброто да възтържествува. Слушам, че сега говорят, че партизаните били лоши, че нямало фашизъм. Така учели децата и по история. Не бива да се забравя, не бива да се подменя миналото", споделя Севета.  

Чичо й Илия Величков Илиев бил миньор в мина "Перник". Заедно с поп Мирчо Радев и негови другари през 1925 г. създал партийната организация в Долна Секирна. Имали червено знаме, направено от комунистката Райна Стоянова Кузманова, съхранявано и изнасяно от нея на всички празници в селото. Изнесли го и на хорото по случай Гергьовден през 1925 г. Дошла полиция, арестували Илия Величков и го откарали в Радомир. По-късно близките му разбират, че е убит. Къде е било захвърлено тялото му никой не знае. И досега не се знае къде е гробът му.

Страшни времена бяха, спомня си баба Севетка. Тя не може да забрави ужаса от гаврата с партизанина Боян. "Разстреляха го на улицата на 13 май 1944 г. Оставиха тялото му на улицата и не даваха никой да се приближи и да го погребе. Кучетата го разкъсаха, а кокошките оглозгаха мозъка му от разбитата глава", връща се в миналото баба Севета.

Обущарят в селото Богдан Митов правел цървули за партизаните, които са донасяни в отрядната землянка от бащата на Севета - Рангел Величков Илиев. Една вечер през август 1944 г. обущарят бил в кръчмата и казва на  съселяните си: "Червената армия иде и ще видим какво ще правят изедниците фашисти". Някой го издава на жандармеристите. Те се гаврят жестоко с него. Карат го да си изкопае сам гроба и го заравят. Чак след година братята му намират гроба и пренасят трупа му в Долна Секирна.

В края на август 1944 г. царското правителство издава заповед да се запалят и изгорят селата Одраница, Мурено и махалите на Долна Секирна, за да накажат населението, че е помагало на партизанските чети и отряди. Пристигането на Червената армия ги спасило от жестокото наказание.

"Девети септември 1944 г. беше голям, неописуем празник за нашето село. Тогава слязоха от гората партизаните, заедно с тях и тримата ми братя, които прегърнах след години. Почти всички заминаха по-късно за фронта в Първа българска армия с командващ ген. Владимир Стойчев. След победата над фашистка Германия братята ми се върнаха", гордее се баба Севета.

В началото на 1948 г. 20 семейства, главно ятаци и родители на партизани, създават земеделска кооперация и със свои средства построяват овчарници за 600 овце. Тя съществува до 1994 г., когато имуществото е разграбено, без да бъде разпределено на членовете кооператори.

Севета работи в ТКЗС до 1960 г. По-късно е била инструктор на БЧК. В завод "Кристал" се труди до пенсионирането си през 1984 г. След това работи 4 години и 7 месеца в хижа "Рудничар" на Витоша.

"Целият ми живот е свързан със социалистическата партия", хвали се Севета. Веднага след Девети септември тя става член на СНМ. През 1952 г. е кандидат-член на БКП, а година по-късно става неин член. Независимо от достолепната си възраст баба Севета продължава да участва активно в дейността на БСП в ОПО в кв. "Мошино", като дълги години е член на ръководството. По време на подготовката за избори тя е най-пламенният и популярен агитатор, особено сред гражданите на блок 6 на ул. "Мл. Стоянов".

"Много обичам красивото. Направих цветна градинка пред входа и досега отглеждам пъстри и лечебни цветя. Раздавам семена и корени на всички, които поискат. Болестите и годинките ме морят, но се опитвам да помагам на всички. Моето завещание към младите е да правят добро, защото то се връща стократно. Животът ми е обречен на добротата, на красивото, на справедливото. Предайте чрез страниците на любимия ми вестник ДУМА моите послания към всички хора", настоява баба Севета.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 745

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 638

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 747

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ