03 Юни 2024понеделник03:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жилищните кредити рекордно евтини

/ брой: 206

автор:Дума

visibility 202

Кредитите за покупка на жилище са рекордно евтини. Годишният процент на разходите, който включва, освен лихвите, всички такси и комисионни на банките, по новите жилищни заеми доближи 3% и за септември е средно 3,08%, обявиха от БНБ. Това означава, че ако човек вземе ипотечен кредит в размер на 100 хил. лв. за 20 години, месечните му вноски ще бъдат малко над 550 лв. При ипотечните кредити в евро годишният процент на разходите (ГПР) за септември е средно 3,67%, при 4,04% месец по-рано, показват данните на БНБ. Именно към жилищните заеми има най-голям интерес. В рамките на година отпуснатите от банките жилищни заеми нарастват с 1,276 млрд. лв. или с 12,3%. Само през септември жилищните заеми се увеличават със 119 млн. лв. и в края на месеца достигат 11,6 млрд. лв.

Потребителските заеми също стават все по-изгодни. През септември ГРП по потребителските заеми в левове е 8,85%, при 8,93% за предходния месец. За потребителските кредити в евро ГПР обаче се увеличава от 3,76% за август на 3,94% за септември. За година общият размер на отпуснатите банкови потребителски заеми нараства с 6,2% или с 687 млн. лв. и достига 11,8 млрд. лв. Само през септември увеличението на потребителските заеми е с 81 млн. лв.

Лихвите по депозитите на новите договори, които бизнесът и домакинствата са сключили през септември, намаляват нивата си на годишна и месечна база, става ясно от предварителните данни на Българската народна банка. От миналата година банките държат парите на фирмите при отрицателни лихви, като в началото това се наблюдаваше при влоговете в евро, но се прехвърля и при левовите депозити.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 1027

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1189

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1060

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1089

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1270

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ