31 Октомври 2024четвъртък12:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жертви и жертви

/ брой: 22

автор:Андрей Пантев

visibility 6155

Една историческа дата може да разделя, но не трябва непременно да противопоставя. Така е и с календарното напомняне за Народния съд. Не можем просто да прескочим тази дата, макар че  дискусиите около нея до голяма степен са безсмислени. Нито една от страните няма да приеме дори част от другата версия, а и най-малките компромиси в примирителна посока се смятат за  кощунствени. Но често това равновесие в разделението преднамерено се нарушава.
Историческата памет невинаги внушава само възвишеност. Тя може да отправи и послания, които съживяват ненавист, която би следвало да бъде заровена в миналото. Едностранчивата картина от историята винаги е тенденциозна, често лъжлива. Не може да се втълпява на германците, че "преди три поколения вие имахте имидж на злодеи и затова да мълчите, защото ще ви напомним за  душегубките, Холокоста и расизма". В живота на всяко общество има тежки травми, които се възприемат по различен начин и, без да носят старата острота, никога не зарастват. Те продължават да пораждат съвременни възпроизвеждания. Тези рани са източник на сблъсъци. Защото за различните хора те носят различно усещане. Личната съдба на отделния човек невинаги съвпада с позитивните исторически  оценки. Горчивината от нея често се разминава с победните маршове и чествания.
Всяка политическа трансформация носи и прояви  на битова лична мъст според победителите. Освобождението на Франция доведе до брутални разправи дори и с онези жени, допуснали интимен контакт с германци по време на окупацията. Те са обвинени в "хоризонтална колаборация". Но предвидливият ген. Де Гол побърза да спре тази изначална тенденция. Той ограничи за 60 години отварянето на архиви, разкриващи сътрудничеството с нацисти на французи по това време, които не бяха малко. Екзекуцията на лидери от Виши като   марионетката Пиер Лавал, презрителното порицание на престарелия маршал Петен, следваше да спрат  локалните възмездия. Невинните жертви от този период станаха предмет на художествени възпроизвеждания, които не разкрасиха нацизма, но показаха, че справедливостта невинаги е човечна. Явление, наблюдавано не само във Франция. Това, което стана у нас по време на Народния съд, в различни степени се случи навсякъде, където имаше съпричастност с Третия райх.
Би било отблъскващ цинизъм,  ако употребим някогашния израз "така им се пада!" за всичките жертви на Народния съд. Но същото е, ако го отнесем към онези жертви преди него, заради които той наказваше. Самото му название буди противоречия, вариращи от отрицания до възхвала. Но ако някога се твърдеше, че всички са виновни, това не означава, че сега всички са невинни мъченици! Нека напомним, че при всички декларации на антихитлеристката коалиция, още с Атлантическата харта от 1941 г., има проекции  за наказанието на отговорните за войната, без непременно да се привежда юридическа аргументация за това. Да не напомняме какво говореше радио Лондон на български език за повечето от жертвите на Народния съд. Може би говорителят Влада Карастоянова е комунистка? И нима само честни и доблестни души са жертви на Народния съд, както сега се опитват да ни внушат? Ние разбираме скръбта по тях на техните близки. Но има и други скърбящи. Не следва да говорим само за едните, подминавайки другите. Американска историчка, написала книга за майор Томпсън, заради която в София дискретно дойде губернаторът на Калифорния, е шокирана от някои имена, изписани на паметника на жертвите на комунизма. Един от тях е екзекуторът на Томпсън, чиито брат Едуард и снаха Дороти станаха по-сетне знаменити  историци. В контраст, една от първите грижи на новото правителство след Девети е да освободи пленените американски пилоти, държани при прилични условия в Шумен. За всеки случай на жестокост от едната страна можем да посочим адекватни прояви от другата. Защото няма монопол над нещастието. Всички народи са причинявали жестокости и са били обект на беди. Така е и с хората.
А какво са правели част от разярените днес отрицатели на Народния съд след него? Те носеха червени пагони, пееха за партията, бяха озарени от словата на пътеводни големци, цитираха решения на пленуми, както сега си служат с Евангелието, рапортуваха като кореспонденти от чужбина съгласно партийната повеля, носеха дечицата си на рамене на манифестациите. Това също не е наше изключение. Помня, през 1994 г., как един генерал от КГБ - Олег Калугин, обяви по американската телевизия, че цял живот се е възхищавал от Солженицин. Не глупостта, според Айнщайн, а безсрамието е безкрайно.
Затова нека престанем да се замеряме с костите на падналите! Да престанем да спорим колко са изкланите преди и след Девети. Този спор не променя настоящото. Но как ще живеем така в ненавист? Много подобни призиви са отправяни досега, но винаги безрезултатно. Трябва просто да затворим страницата. Иначе историята ще се повтори, макар и в друг формат. 
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 208

Накратко

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 81

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 82

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 77

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ