28 Май 2023неделя12:53 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък, още от сутринта, отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Ще има и градушки. Вятърът ще бъде слаб, но по време на гръмотевичните бури ще се усилва. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 22°. В петък, още от сутринта, отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Ще има и градушки. Вятърът ще бъде слаб, но по време на гръмотевичните бури ще се усилва. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 22°.

Жени се молят за рожба в църквата „Света Богородица Успение – Златна Ябълка“ в Асеновград

автор:Дума

visibility 1048

Единственият по рода си и превърнал се в традиция за Асеновград празник, носещ името "Златна Ябълка", тази година отново беше отбелязан тържествено. Той се определя, спрямо Възкресение Христово и се празнува в църквата „Св. Богородица  Успение”, разположена в асеновградския квартал „Горни Воден".

Храмът датира от началото на 17-и век. Претърпял е 2 обновления през 1833 и 1896 г., когато е въздигнат в сегашния си вид и размер.

Чудотворната икона на Майката Божия, наречена „Златна Ябълка“ датира от 1620 г. Зографът е неизвестен, но се предполага /според експерти изкуствоведи/, че произходът и е от Атон. Сребърната ризница на иконата е от по късен период – 1834 г. и от надписът върху нея –„Анна ке Георгиус“ става ясно, че това са благодарни дарители, благоукрасили иконата.
Чудото извършено от Майката Божия с неплодната жена е станало през 1765 г. и е описано от Ананий Клинис, тогавашен игумен на манастира „Св. Св. Кирик и Иулита“. Текстът гласи: „Празникът наречен Златна Ябълка се чества на петата събота от Великия пост. Това е местен празник, свързан с чудо, извършено от Майката Божия чрез нейната свята икона през 1765 година”. А чудото се случило с една жена, която дошла на празника в църквата, но по-късно, тъй като пътувала отдалеч. По тази причина тя не успяла да получи от свещеника нафора и свещеникът, за да я благослови и дал една ябълка, която била поставена от други богомолци пред иконата на Светата майка. След известно време тя заченала и в знак на благодарност подарила на същата икона една ябълка. Именно оттам идва името на празника”,

След чудото с неплодната жена възниква и празникът посветен на това събитие, който се чества и до днес на петата събота от Великия пост. Чудотворната икона на Божията Майка се обкичва с венци от ябълки още от първия петъчен акатист на поста. На чудотворната икона те прeстояват до празника, т.е. 5 седмици и след прочитането на последния, пети акатист и отслужването на празничната литургия в събота, те се раздават на безплодните жени, за да се сдобият с рожба.

Според вярванията, в този храм Божията Майка отваря сърцето си и сътворява чудо за онези, които се помолят за рожба. Ритуалът изисква жените, които имат репродуктивни проблеми и са решили да присъстват на отбелязването на празника в горниводенския храм, да послушат прочетената за тях молитва пред чудотворната икона, след което да хапнат от благословената ябълка. Легендите разказват, че за да се случи чудото и жените да се сдобият с дете, сладкият плод трябва да се изяде с дръжчицата и част от семената, а няколко от семките да се заровят в почва някъде в дома саксия или двор.

Многобройни са случаите, в които „Златната Ябълка“ е помогнала на жени да се сдобият с дете. Много от родителите идват след това с подаръци в знак на благодарност към Божията майка или кръщават тук децата, които са родени с нейната чудодейна помощ.

Неизброими са чудесата извършени през вековете от Пресвета Богородица чрез нейната чудотворна икона. Едно от тези събития възрастните хора в селото още помнят. То е свързано с царското семейство. Малкият княз Борис /в последствие цар Борис трети/ преспива в храма и оздравява от мъчеща го болест. Събитието е упоменато в ежедневния бюлетин публикуван за състоянието на царското семейство в тогавашната преса през 1907 г. За благодарност царят дарява на храма мрамор, с който облицоват пода и едно златно енголпие, на чудотворната икона.

От 2008 г. ежегодно за празника във възхвала на Пресвета Богородица и Нейната чудотворна икона, наречена „Златна Ябълка“ се отслужва Божествена света литургия лично от Негово Високопреосвещенство Пловдивския Митрополит Николай, а от 2012 г. празникът е обявен за всебългарски и е упоменат официално в Българския православен църковен календар. От 2015 в чест на Въведение Богородично се отслужва МОЛЕБЕН ЗА ЧАДОРОДИЕ.

 

КЕВР започва проверка в столичното парно

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 99

Цената на газа в Европа вече е под 27 евро

автор:Дума

visibility 709

/ брой: 99

Христо Кърпачев - 80 години безсмъртие

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 99

Чиновник, гражданин, чиновник, чиновник...

автор:Юлия Кулинска

visibility 755

/ брой: 98

Срам от БНТ

автор:Дума

visibility 1112

/ брой: 98

Ротацията е проста работа...

автор:Дума

visibility 1122

/ брой: 98

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ