29 Март 2024петък18:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Желев - народният президент с антинародна политика

Да се преименува на негово име главното летище на държавата е все едно да се увековечи националната разруха

/ брой: 230

автор:Юри Михалков

visibility 2266

Летище София да се преименува на "Желю Желев" предложили Петко Симеонов и Соломон Паси. Заслужава ли Желев тази чест, макар да е първият пряко и демократично избран държавен глава в 1300-годишната ни история?

През август 2017 г. пътувахме по служба за Варна с моя ръководител и собственик на агенция БГНЕС Любчо Нешков и на връщане минахме през Веселиново - да видя къщата на Желю Желев, която не бях виждал. Две големи петна от паднала мазилка зееха по стените от предната и задната част на двуетажната къща с балкон. Макар "кръвната ми група" да е демократична, все пак тя е несъвместима както с политика Желев, така и със СДС. И все пак мe доядя, че две години след смъртта му по нищо не личеше, че това е къщата, дето се е родил първият пряко и демократично избран държавен глава. Какъвто и да е бил той, все пак ходът на историята предпочете него. А беше достатъчна плоча със съответния текст върху предната част на къщата. И от дума на дума с Любчо стигнахме до идеята да пуснем материал в агенцията с текст и видео. С нас пътуваше операторът Васил Стоилов, който грабна камерата и си свърши работата.

Агенцията публикува репортажа ми на 28 август. След месец и нещо Любчо ми се обади по телефона с думите: "Да знаеш, че има смисъл от това, което правим". Разбрал, че плочата ще бъде открита на 7 ноември, кметицата на Веселиново му се обадила да го уведоми, че са я потърсили от президентството. И плочата бе открита  тържествено - с гвардейска рота, в присъствието на другите ни президенти, с речи и изказвания. Та

тази плоча е единственото признание 

което Желев е заслужил. Естествено, че няма как Симеонов и Паси да се съгласят с такова мнение. Ще припомнят и солидното му дисидентско минало, и книгата "Фашизмът", и приносът му за разграждането на тоталитаризма и изграждането на демократична България, и съхранението на гражданския мир с разграничаването му от Сатанинските Демократични Сили, каквото име напълно си е заслужил СДС, и ролята му за влизането ни в ЕС и НАТО, както и за признаването на Македония, което бе последвано от други държави. Ще припомнят също, че във време на грабежи, далавери и печалбарство той остана чист, не се възползва от пост и влияние за облаги и корупционни схеми, включително и за измазването на падналата мазилка на родната си къща. Желев признаваше също грешките и в крайна сметка бе един честен, почтен и земен държавник. "Желев остана народен човек, когато мнозина се срамуваха и клеймяха думата "народен", има доза истина в тези думи на президента Румен Радев, казани при откриването на плочата.  

Всичко това няма как да се оспори. Само че сега, почти 30 години след 10 ноември, на кантара на историята натежават съвсем други последици от неговите ценности и политика. И тези последици са все разрушителни. Първата от тях е демографската катастрофа. След 10 ноември нацията ни се е стопила с 2 милиона - от ниска раждаемост, висока смъртност и миграция. Още по-зловещи са перспективите. По данни на ООН в средата на века страната ни ще се срине до 5,1 милиона население, а към края - до 3,4 милиона души. Това са още два демографски погрома. Периодът "към края на века" е след 60-80 години, а това са минути за часовника на историята.  

Тоест вече сме в риск от изчезване като нация 

Ще станем третият етнос в сегашната ни територия. България окончателно ще се обезбългари, това ще е нейната гибел. Дано не стигнем дотам, но над страната ни е надвиснала национална заплаха. И ако Симеонов и Паси мислят обективно, трябва да признаят, че тази заплаха е тръгнала от Желев - не само от него, но и от него. Първо, заради сляпата му вяра в приватизацията, чийто национален идеолог беше именно той, и второ - заради връщането на земята или заради "земята в реални граници". Това всъщност са и другите две разрушителни последици на Желевите "ценности".  

Наскоро "Уикенд" припомни детайл от лумпениадата на Баневи. До 1997 г. държавният завод "Елпром" в Троян за електромотори бил най-големият на Балканския полуостров и е изхранвал 1800 работници - или 5400 души със семействата им. Но най-важното: изнасял е продукцията си за 40 държави. С такъв пазар той няма как да е бил губещ. Следователно, не е имало нужда да се раздържавява. Само че това е било сторено и "Елпром" попада в ръцете на грабителя Николай Банев, който съответно го затрива. Хората остават без работа и се вливат в миграционния поток към Запада. И без да искат, са ни тласнали към демографската катастрофа. Такива случаи в страната ни са десетки, ако не и стотици. Не видяхме обаче Желев да бе 

организирал Боянски ливади срещу приватизацията на печеливши държавни предприятия 

Отдавна е ясно, че моделът на приватизацията у нас се оказа разрушителен и лумпенски. И варварски, ако използвам израза на бившия министър Иван Пушкаров от интервюто му наскоро за "24 часа" по повод поредната неюбилейна годишнина от 10 ноември. И който е предлагал друг, далеч по-грамотен модел, поради което е бил отстранен. По думите му "още през първите години 70-80% от предприятията бяха нарязани и изнесени в Турция и Гърция за скрап", а активи за 30 млрд. лева бяха разпродадени за 1,5 млрд. лева. Това си е направо исторически образец за национален пладнешки обир.  

Но не само това - извършеното раздържавяване се оказа и национална заплаха заради демографската ни катастрофа, които са пряка последица от него. "Това е една фатална грешка, която изцяло предопредели бъдещето на България в следващите 50 години. Не смея да мисля за повече", това мнение на Пушкаров не звучи ли като некролог за нацията ни. 

Носителите на тази историческа грешка бяха и подкрепаджийските орди на Тренчев, и парламентарната група на СДС, която направи закона за приватизацията, и правителството на Костов, при чието "управление беше най-голямото разграбване на държавата", както твърди Пушкаров. 

Но все пак идейният баща на гибелното раздържавяване 

неговият идеолог бе именно Желю Желев. Симеонов и Паси може да възразят, че дори и да е искал да се противопостави на приватизаторския грабеж, той не е могъл да го направи, защото президентските му пълномощия са били слаби. Да, ама на "кръглата маса" и после с Конституцията, не договори и не регламентира ли именно Желев такива немощни пълномощия на държавния глава? Просто да се чудиш как в политическия ни казан попадна идеята пряко избраният президент да има орязаните пълномощия на парламентарно избран държавен глава. И как това конституционно недоносче се намести в съзнанието на философа Желев. 

Що се отнася до мантрата му за "земята в реални граници", тя се превърна в разруха и мизерия в реални граници. От обясненията на Иван Пушкаров стана ясно, че той е предлагал в разговорите си с Желев не разтуряне, а акциониране на АПК-та, защото "като цяло бяха работещи структури". Само че Желев предпочел закона за връщане на земята и ликвидацията на АПК-та. Икономистът ги определя като "другата фатална политическа грешка на СДС" и "абсолютно безумие", 

което "ликвидира две трети от България" 

Наскоро колегата Стоян Цонев онагледи във в. "Земя" как тъмносинята разруха от началото на 90-те години е ликвидирала земеделието в Силистренско и Добруджа. И цитира румънци, с които явно общува: "Вие в България нямате селско стопанство. Нямате животновъдство, нямате зеленчукопроизводство, нямате и консервна промишленост. Вашите земеделски кооперации произвеждат само зърнени продукти и не осигуряват работа за хората." Ето го резултата от Желевата "земя в реални граници". И от изпълнението на американските заръки "от социализма да не остане камък върху камък". Само дето това прогони жителите на селата да оцеляват по чужбина. Има села и райони, в които "земята в реални граници" не оставиха не само камък върху камък от миналото, но и българин до българин. 

Ето други резултати от дивашкия капитализъм, чийто основи наливаше и Желю Желев:

- по данни на Евростат от април 2017 г. крайната бедност в България е била 35 на сто; 

- 48% са българите не могат да си позволят пет от 13-те елементарни нужди като ходене на море, консумация на месо два пъти седмично, спешен и неотложен ремонт, поради което трябва да взимат кредит (също Евростат); 

- българинът се храни по-бедно и по-лошо след 10 ноември - по-малко месо, млечни продукти, плодове, зеленчуци. Нищо, че пазарът е пълен с тях;

- България е на първо място по смъртност в ЕС, с най-висока детска смъртност и с най-ниска продължителност на живота (след нас са Литва и Латвия);

- днес 20-25% от хората с ниски доходи не си купуват лекарства поради безпаричие, а над 1 млн. възрастни не се хранят нормално, защото нямат пари за протези, мостове или коронки;

Да, вече извън властта Желев признаваше недостатъците на прехода. Ако не ме лъже паметта, това десетилетие бе казал, че е готов да поеме цялата вина за допуснатите грешки, а много преди това дори отрони, че май демокрацията не е най-подходяща за такъв исторически период, че може би някаква форма на авторитаризъм би била по-работеща (възпроизвеждам по памет). Това звучеше малко така като разкаяние - типично за неговата честност. Да, заради това, а също заради своята скромност и земност той може да мине за народен. Само че по резултати политиката му се оказа антинародна - това отмерва кантара на историята. Именно затова в думите на Румен Радев за народността му има само доза, а не цялата истина. 

Затова и плочата върху родната му къща е достатъчна за такъв исторически "принос". 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ