29 Юни 2024събота16:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Радослав Христов

Жътвата започва, очакват 6 млн. тона пшеница

1,7 млн. тона зърно от старата реколта залежават непродадени

/ брой: 122

автор:Дума

visibility 2005

Днес официално се открива жътвената кампания.

"Дните от средата на юни до края на юли са най-ценното време в годината за всеки от зърнопроизводителите. Очакванията и тази година са за много добра реколта, но проблемът идва от тоновете непродадено жито, което е останало в складовете на фермерите. Над 6 милиона тона пшеница са очакванията от тазгодишната реколта, а в страната залежава около една трета от пшеница от миналата годишна. През последните 20 години не е имало толкова голям преходен остатък от налична пшеница", съобщи пред БНР Радослав Христов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите.

"Повечето държави се опитват да помогнат на Украйна, но пък забравяме да подкрепяме родното производство и от май м. г. България губи традиционни пазари на зърно. В момента дори не става въпрос на каква цена ще успеем да продадем зърното си, а дали можем да го продадем. Отдавна продаваме под себестойност, за това писаха и европейски медии, че зърното на световните борси вече е под себестойността си. Надявам се да можем да реализираме тази продукция, която е по нашите складове, тъй като иначе това ще доведе до доста сериозен проблем", каза Христов.

Според него в българските складове има залежали 1 млн. 700 хил. тона зърно, 1 млн. тона слънчоглед и всичката тази продукция предстои да се продава на много занижени цени. 

"Загубите на зърнопроизводителите са толкова големи, че не виждам такъв ресурс финансова помощ от Европа, който да се отпусне, за да може да им се помогне. А реколтата, която предстои да приберем, е със страшно висока себестойност. Няма как да излезе сметката на нито един производител през тази година", каза Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

"Единственото решение на проблема е спирането на вноса в страните от ЕС за определено време, поне докато успеем да изчистим нашите количества. Многократно сме заявявали, че това, на което държим е, да се разшири списъкът на тази забрана и да се удължи още срокът й на действие. От страна на Асоциациите и Камарите в другите държави преговорите вървят. Ние сме в постоянна комуникация и даваме нашите становища към останалите европейски държави", каза той.

"Проливните дъждове през юни не са нанесли досега щети на реколтата от пшеница, но по-скоро проблем ще има  при пролетниците (слънчоглед и царевица), но няма нищо фатално" - посочи в интервю за Радио България Милен Коев, председател на Регионалния съюз на фермерите "Дунавско зърно". Той също е на мнение, че никой няма яснота как ще се реализира новата реколта, при положение че складовете не са изпразнени.  Основно за България отиват около 2 млн. тона пшеница годишно, а останалите количества се изнасят. За година в страната ни се произвеждат три пъти повече, отколкото са собствените нужди - между 6-7 милиона тона.


Готви се среща на страните, страдащи от украинския внос

Полските власти възнамеряват да свикат среща на представители на петте страни от Централна и Източна Европа, които страдат вноса на евтино украинско зърно - България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, с украинския министър на селското стопанство, за да бъдат обсъдени проблемите, предаде ТАСС, като цитира полския министър на селското стопанство Роберт Телус.

В същото време украинската управа на морските пристанища предупреди, че страната трябва да се готви да изнася зърно предимно през дунавските си пристанища, тъй като Русия ефективно блокира превоза през черноморските, съобщава Ройтерс.

Сделката за износ на украинско зърно през Черно море, договорена с посредничеството на ООН и Турция, изтича на 18 юли, а Русия дава да се разбере, че няма да я поднови, ако не й бъдат направени определени отстъпки.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1424

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1063

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1013

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 991

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 783

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 943

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1031

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 958

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 926

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ