Земеделци блокираха пътя Пловдив - Карлово заради унищожената реколта
Блокада и протест на главния път Пловдив - Карлово. Земеделски производители от няколко пловдивски села затвориха движението заради пострадалата от градушка реколта.
Част от продукцията, която беше наранена и всъщност вече не става за продажба, беше изсипана в отбивката.
Преди дни заради кацане на военен транспортен самолет на Летище Пловдив имаше забрана да се използват противоградови ракети, и реколтата в 15 пловдивски села беше унищожена.
Представители на общините Калояново, Раковски и Марица искат яснота как ще бъдат подпомогнати.
Унищожени са насаждения от пипер, патладжани, домати, малини, но комисиите, които са преминали не признават на 100 % щети, затова повечето земецелци оттеглят документите си, и са в по думите им, пълна безизходица, информира БНР.
"Държавата е убиец! Тези, които сме засегнати, не получаваме подкрепа от Министерството на земеделието. Ще има протести, докато нямаме ясно отговори за обвързаното подпомагане" - категоричен е най големият производител на чушки и патладжани Живко Здравков, от Дълго поле.
На 7 сепември ще стане ясно, в кой ден от следващата седмица - земеделските стопани от цялата страна ще излязат на национелн протест в столицата, където ще блокират улици.
Част от тях утре ще се срещнат с президента Румен Радев, който идва за среща с производители в село Белозем, за да обсъдят щетите от градушките през август.
Малко преди протеста Министерството на земеделието, храните и горите обяви в сайта си, че всички стопани, чиито площи са пропаднали под 100% ще могат да се подпомагат по схема за подпомагане по обвързаната подкрепа и по схема де минимис (de minimis).
Важно е да се знае, че за да бъде признато форсмажорно събитие, кандидатът за подпомагане по обвързаните схеми за плодове и зеленчуци трябва да е уведомил ДФЗ до 15 дни от датата на падналата градушка. Това става с подаване на декларация по образец в Областната дирекция на Държавен фонд "Земеделие", с която се задължава да предостави документ за форсмажорното обстоятелство, издаден от областен управител или кмет на населеното място, например. В декларацията се посочвта землищата или имотите, придружени от документ от службата по метеорология и хидрология удостоверяващ по дата и час градушката.
По схемата де минимис (de minimis) земеделските производители трябва да имат предвид, че максималната помощ, която могат да получат е общо в размер на 25 000 евро за последните три финансови години. За едно и също събитие не може да се получава подпомагане по различни схеми, категорични са от земеделското ведомство.
По схемата за пропаднали площи се изисква земеделският производител да има застраховка на продукцията. В случая от изчислената помощ се приспада полученото обезщетение от застрахователя и се плаща разликата. Когато земеделските производители нямат застраховки, се плаща 50% от определената ставка за съответната култура.