04 Май 2024събота08:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Зелето и марулите вдигнаха разходите за храна

Над 3,8 млн. души в България преживяват с по-малко от 360 лв. месечно

/ брой: 97

автор:Аида Паникян

visibility 71

През първите 3 месеца на годината издръжката на живот се увеличила с 0,5%. Това увеличение е за сметка на храната и по-точно на пресните зеленчуци. За година цената на зелето е скочила с 65%, на марулите с 46%, а общо на пресните зеленчуци със 17%. Това показват данните на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ. В края на първото тримесечие средствата, необходими за издръжка на 4-членно семейство, са 2253 лв., т.е. по 563,21 лв. на човек - с 1,33 лв. повече от края на 2014 г. Регистрирано е нарастване на цените на основни хранителни стоки, както и на жилищни наеми, хотелиерски услуги, образование, култура. 
Въпреки дефлацията и спада на цените потреблението продължава да не се увеличава, а основна причина за това са ниските доходи, високите регионални нива на безработица и бедност, коментират от ИССИ.
Доходът на човек в 53% от домакинствата в България е под минималната заплата - 360 лв., което представлява едва 64% от минимума средства за приличен живот. С толкова пари живеят 3,8 млн. души у нас, което е с около 159 хил. по-малко от края на 2014 г., уточниха от ИССИ. Тези хора са принудени да се самоограничават в разходите, да свиват потреблението и остават твърде далеч от рационалните физиологически норми, коментираха от ИССИ. От института са категорични, че това налага необходимостта от адекватни политики и социални мерки за нарастване на доходите на ниско платените работници, в частност за работещите бедни. Затова от КНСБ продължават да настояват за провеждане на нарочна политика за увеличаване на минималната заплата, докато тя бъде поне 50% от средната. От синдиката настояват да бъде въведен необлагаем минимум до размера на МРЗ. През 2018 г. минималната заплата се замразява на 480 лв. според средносрочната програма на правителството, каза Любен Томев, председател на ИССИ. Ако ръстът й е 12%, както иска КНСБ, през 2018 г. би стигнала 540 лв.  
С доход между минималната заплата и средната издръжка от 563 лв. живеят 108 хил. души. Над 1/5 от българите имат средномесечен доход над 563 лв. За година броят на хората в тази група е нараснал с около 50 хил. души. 
Средната за страната заплата е 828 лв., което е с 6,8% повече от първото тримесечие на 2014 г., но това е за сметка на намаляване на заетостта - с 60 204 души са намалели за година работещите. В сравнение с 2008 г. наетите лица намаляват с 12,2% (около 300 653 души). В периода 2008-2014 г. съкратените работни места в частния сектор са около 227 хил., а в обществения - 74 хил. В 8 области, сред които Видин, Благоевград, Кюстендил, средната заплата е по-ниска от тази за страната. В тези области са съсредоточени и голям брой нископлатени работници.
За година средната заплата се увеличава най-много в сферата на хотелиерството и ресторантьорството - с 18,4%, а най-голям спад има в сектора "Култура, спорт и развлечения" с 0,3%, като размерът й продължава да е под нивата на СРЗ за страната (676 лв.).


КНСБ за 1 май


Продължават да се лансират "структурни реформи", които най-често означават либерализация, защита на корпоративни и лични интереси, загуба на работни места, несигурни договори за работа, свити заплати и все по-малко колективно договаряне. Това пише в обръщение на  Координационния съвет на КНСБ по случай Международния ден на труда и на международната работническа солидарност и официален празник на КНСБ.
От синдиката припомнят, че 48% от българското население е в риск от бедност и социално изключване; 27% от наетите са  "работещи бедни"; 25% от младите хора, които са завършили образованието си, се борят да намерят достоен труд; 2/3 от възрастните мизерстват с пенсии около и под официалната линия на бедност.
Картината се допълва от безнаказани нарушения от страна на работодатели и правителства на основни права на работниците - на сдружаване, на колективно трудово договаряне. Нерядко самите синдикалисти са подложени на огромен натиск.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ