29 Март 2024петък17:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здравеопазването губи над 700 млн. лв. заради богатите

В икономическата криза все повече хора няма да могат да си плащат осигуровките, прогнозират експерти

/ брой: 223

автор:Аида Паникян

visibility 450

За година българското здравеопазване е загубило над 725 млн. лв. Това съобщи икономистът Даниела Пенкова на организираната от фондация "Фридрих Еберт" и сдружение "Солидарна България" дискусия на тема "Публични разходи за здравеопазването в България и ЕС". Причината е, че хората с доходи над 3 хил. лв. не плащат осигуровки. За поредна година властта не пожела да повиши максималния осигурителен доход и на практика хазната се пълни от осигуровките и данъците на бедните. Според Пенкова, ако беше повишен максималният осигурителен доход, сега здравната система щеше да разполага поне с още 725 млн. лв. За промяна на това положение не са необходими мащабни реформи. Тя смята, че основният проблем е начинът на организация на здравната система: лечебните заведения не трябва да са търговски дружества, но да бъдат контролирани и подкрепяни от държавата, да се увеличават обществените здравни заведения, частните лечебни заведения да не се финансират от обществени пари. В момента най-бедните плащат сметката в здравеопазването, коментира експертът. Според нея не е имало как за 8 месеца българската здравна система да се подготви за отпор на натиска, под който е в момента, тъй като корените на настоящата ситуация са назад в годините.

Страната отделя много малък процент от БВП за здраве - 8,1%, като близо половината от тях са преки доплащания от пациентите. Средно в ЕС се отделят 9,8% от БВП, а доплащанията от пациенти са около 15%. Когато се говори за доплащане от пациентите, не са включени парите, които се дават за лечение в чужбина. Пенкова даде пример с "ХелпКарма", където за 2 години са събрани 21 млн. лв., които основно са за лечение в чужбина.

България е страната с най-ниска продължителност на живота в ЕС - роденият днес ще живее средно 75 г., докато средно за ЕС този показател е 81 г. Лечимата смъртност е коефициент, който се определя като случаи на предотвратима смърт при хора под 75 г., които могат да бъдат избегнати чрез своевременни и ефективни здравни услуги. В България лечимата смъртност през 2017 г. е сред най-високите в ЕС и е повече от двойна на средната за ЕС - 192,1 случая у нас спрямо 93,1 средно за съюза, сочи анализът, направен от Пенкова.

Към 31 декември 2019 г. неосигурените са 18,6%, което е над 1 361 000 души. На въпрос на ДУМА Пенкова отговори, че икономическата криза ще доведе до пропуски в плащането на осигуровките. Експертът припомни, че при неплащане на повече от три месечни вноски в рамките на 3 години здравноосигурителните права се губят и за да бъдат възстановени, необходимо е хората да внесат осигуровки за 5 години назад. Никъде в ЕС няма такива правила, коментира тя.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ