28 Юли 2025понеделник18:07 ч.

Интервю

Борислав Гуцанов:

Голямото предизвикателство е демографската криза

Моята цел е всеки човек, който има нужда от подкрепа, да я получи, казва министърът на труда и социалната политика

/ брой: 137

автор:Аида Паникян

visibility 722


"Днес обучаваме хора, които не е ясно какво ще работят. Това трябва да спре!"


- Г-н Гуцанов, наближава 134-тата годишнина от Бузлуджанския конгрес. Социалистическото движение е дало надежда на експлоатираните работници, на бедните за справедливост и равенство. Как сега МТСП се справя с неравенствата?
- Тази година за първи път чествах Деня на труда като министър точно на труда и социалната политика. Отбелязвал съм 1 май десетки пъти. Дадох си сметка, че днес хората често забравят смисъла на този ден. Това е празник, който бележи борбата за трудови права. След броени дни ще отбележим годишнината от Бузлуджанския конгрес. Толкова леви празници са свързани именно с министерството, на което съм начело. Това е напълно нормално. Лявото движение е изградено върху борбата за правата на работещите и битката с неравенствата.
Днес все по-често виждаме хора, които се отказват доброволно от тях. Сивата икономика не е само по желание на работодателите. Млади са готови да работят без трудов договор или да взимат минимална заплата по договор, а останалите пари - под масата. Така ограбват не само държавата, а себе си и бъдещето си, дори децата си.
Надявам се годишнината от Бузлуджанския конгрес да вкара отново темата за неравенствата и правата на работещите като тема на разговор. Често забравяме за тях.
Една от големите ни амбиции следващата година е да повишим майчинските през втората година. Сега са 780 лв. Според мен трябва да са около минималната заплата - 1100 - 1200 лв. Другата ни идея е да повишим процента от средствата, който майките получават, ако се върнат на работа. Сега са 50% от 780 лв., т.е. 390 лв., амбицията ми е да са 75% от 1100 лв., т.е. 825 лв.
У нас безработицата е много ниска и сме на едни от водещите места в ЕС, но по доходи сме на едно от последните. Справянето с явлението работещи бедни, вдигането на доходите няма как да се случва през минималната заплата. Ако се запази сегашната формула, догодина тя ще е около 1200 лв. Трябва да работим за това да произвеждаме висококвалифицирани кадри. Във века на високите технологии сме. Трябва да привлечем и развием такъв бизнес у нас - това е пътят към високите доходи. Но и трябва да осигурим подходящите кадри. 

- Ръководихте българската делегация на 113-ата сесия на Международната конференция на труда. Какви са приоритетите на българския пазар на труда?
- Както казах, най-голямата ни цел е да развием икономика, която да стъпва да високоплатени и квалифицирани кадри. За тази цел ни трябва планиране. Да знаем каква икономика ще развиваме в следващите десетилетия по региони, за да знаем и какво образование ще е нужно. Днес обучаваме хора, които не е ясно какво ще работят. Това трябва да спре! Работодателите често се оплакват от липса на кадри. Вкарването на работници от трети страни е временно решение. Голямото предизвикателство е демографската криза. Ако искаме да оцелеем като нация и да развием икономиката, трябва да се справим с него. Затова и мислим за стимули за майките, готвим и други мерки в тази посока. Това трябва да е държавна политика, която да обедини всички институции. Вярвам, че справянето с демографската криза може да бъде следващата национална цел, която да ни обедини.
Работим и да върнем сънародниците ни от чужбина - емигрирали преди години или хора с българско самосъзнание. Тенденциите в световен мащаб създават възможност това да се случи, но и ние трябва да помогнем. Започваме мярката „Избери България“. Ще подпомагаме хората за преместването им, включително финансово, но идеята е те да намерят подходящата работа тук. Всеки ден получаваме запитвания кога ще започне процедурата. 

- Как се отразява демографската криза на пазара на труда?
- За мен демографията е голямата тема пред държавата. Тя е в основата на голяма част от проблемите. Дори този с незаконните домове за възрастни. За първи път това правителство реши да отвори кутията на Пандора и да реши проблем, съществувал с години. В голяма степен той е породен и от липсата на места в домовете, финансирани от държавата, и в лицензираните частни. Години никой не е обърнал внимание на учените, посочвали, че заради застаряването на нацията този проблем ще излезе на дневен ред. Сега се налага да търсим спешни решения. Работим за разкриването на нови домове, събираме предложения за сгради от общините. Но трябва да има хора, които да работят в тях. Вижте как всичко е свързано и отговорът е в демографията. 
Организирах кръгла маса, на която събрахме законодателна, изпълнителна и местна власт. На нея беше представено изследване на БАН на актуалните демографски тенденции. Промяна в демографската картина може да има след 20-30 години, ако започнем действия веднага и бъдем последователни в осъществяването им, независимо кой е на власт.

- Според някои данни 185 хил. души до 29 г. нито учат, нито работят. Според други - около 40 хил. младежи са потомствени безработни. А има глад за работна ръка. Как ще бъде насърчена заетостта сред тези млади? 
- Статистиките на тази тема са доста различни. Важно е да разберем каква е причината те да не работят и да не учат. Няма логика хем да има толкова много такива хора, хем да вкарваме работници от трети страни. Вече действаме в тази посока и до края на годината ще бъде готов регистърът на неактивните хора. По мое предложение МС прие специално решение за това. Всички институции ще обединим сили, да намерим тези хора, да говорим с тях, да видим какъв е проблемът. Вярвам, че така ще намерим и решение.
Националната програма „Старт на кариерата“ дава възможност на млади до 29 г., които са без  стаж, да започнат работа. Обявихме и мярката „Младежки практики“ с бюджет от 46 млн. лв. Тя ще даде възможност поне на 10 000 младежи да натрупат трудов опит. Ако работодателите харесат как работят, могат да им предложат безсрочен договор. 
Младежите в Северна България с бизнес идеи могат да се възползват и от мярката за насърчаване на предприемачеството в региона. Ще получат до 50 000 лв. за започване на собствен бизнес, както и консултантска подкрепа за развитие на идеята си.

- Обмислят ли се по-строги мерки срещу явлението заплата в плик?
- И сега мерките не са никак леки, но трябва да се затегне контролът. Неслучайно това бе една от първите ми задачи като министър. Малко след като встъпих в длъжност, издадох заповед ГИТ да започне засилени проверки за спазване правата на трудещите се и за борба със сивата икономика. Обхванахме секторите, където традиционно има най-много сигнали - строителство, обслужване, земеделие. Лично присъствах на старта на засилените провери по Черноморието като знак, че държавата ще има нулева толерантност към сивата икономика и нарушаването на правата на работещите. Само за първите 6 месеца на годината ГИТ е установила над 1700 случая на работа без трудов договор. Засилените проверки ще продължат - не може почти 25% от икономиката да е в сивия сектор. Но и хората трябва да осъзнаят, че има смисъл да се осигуряват. Не бива само да сочим бизнеса с пръст. Има много коректни работодатели и ние работим да облекчим тях. Вече е факт първата промяна - облекчаваме сключването на еднодневни трудови договори в земеделието. Само за месеци успяхме с диалог с Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, с Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“, с Националната асоциация на тютюнопроизводителите да намерим решение на проблем, който е стоял с години. Тези договори ще се сключват много по-бързо, след като земеделските стопани попълнят в образците само трите имена на наетите и ЕГН. Така и улесняваме бизнеса, и помагаме повече договори да излязат на светло, и защитаваме работещите.

- На каква социална закрила може да разчита в наши дни българинът?
- Искам хората да знаят, че МТСП е готово да помогне на всеки, изпаднал в затруднение. Много държа всички наши структури да съдействат по всякакъв начин. При наводненията в Северозападна България през пролетта реагирахме веднага и екипите на АСП бяха на терен още същия ден. За съжаление, сега са пожарите - наредил съм да оказват пълно съдействие на всички, които се обърнат за помощ към МТСП. Можем да подпомогнем домакинствата, пострадали от пожарите, с до 2000 лв. Не са много, но в тежка ситуация всяка подкрепа е добре дошла.
МТСП вече набира заявления за еднократна помощ за ученици. Знаете, че по предложение на БСП тя вече се получава не само от семействата на първокласниците и осмокласниците, но и на децата във II, III и IV клас. 
Трябва да върнем усещането, че има държава и хората могат да разчитат на нея.
В момента правим най-мащабната реформа в социалната сфера от десетилетия, насочена към хората - възрастни, хора с увреждания, деца и техните семейства. Гаврите в нелегални домове трябва да спрат, но това може да стане, само ако има достатъчно легални места с хуманна грижа и професионална подкрепа. С над 370 млн. лв. по НПВУ реновираме 81 дома за възрастни. С почти още толкова създаваме 254 нови социални услуги за хора с увреждания. Поставил съм задача на екипа ми да видим откъде могат да бъдат осигурени още средства и сгради, за да се увеличи броят на услугите. Поисках от общините списък със сгради, излезли от употреба, които могат да се превърнат в нови домове за най-уязвимите. Досега са 111 сгради и Агенцията за качеството на социалните услуги ще провери кои отговарят на стандартите и могат да бъдат преустроени по-лесно и с по-малко средства.
Голямата ми цел е всеки човек, който има нужда от подкрепа, да я получи.

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 425

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 550

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 530

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 615

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 543

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 526

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ