Завършилите медицина и военно дело - 100% с работа
Софийският университет води в 18 направления, отстъпил е на Американския в Благоевград в три позиции, показва новият рейтинг на вузовете
/ брой: 26
Почти изцяло - над 90%, се реализират на пазара на труда завършилите военно дело, медицина, стоматология и фармация, показват данните от третия поред рейтинг на висшите училища. Той класира 51 вуза у нас по 52 професионални направления и по 70 различни индикатора. Най-много тежест - 35%, имат индикаторите за реализация на завършилите. Системата позволява кандидат-студентите и администратори от различни ведомства да съставят сами своя подредба по предпочетен от тях индикатор. Човек например може да избере къде да учи според това къде е най-висока стипендията, ако именно това го интересува, посочи Георги Стойчев от "Отворено общество", който е ръководител на консорциума "ИОО-МБМД-С", разработил рейтинговата система по проект в ОП "Човешки ресурси".
Медицинските специалности са сред тези, в които се влиза с най-висок успех от средното образование, те носят и висок доход. С най-висок успех от средното училище приема Американският университет в Благоевград - 5,93. От завършилите икономика там обаче само 52,58% са наети на длъжност, за която се изисква висше образование. В специалност право в СУ приемат с успех 5,64 от гимназията, а във физика в СУ - с 5,34. На друга работа - например като продавачи, се наемат 61,7% от завършилите Колежа по икономика и администрация в Пловдив, дори от Стопанската академия в Свищов 57% работят друго. Сред випускниците на УНСС този процент е 24,4. С най-ниски показатели в реализацията на студентите си - едва 10,7% в икономическите специалности, както и в доходите им, е Висшето училище по агробизнес в Пловдив (доскоро колеж) с ректор проф. Димитър Димитров. С най-голям процент безработни сред завършилите се оказват теологията, изкуствата, хранителните технологии, растениевъдството.
Софийският университет отново води класацията, като е най-добър в 18 професионални направления. За година обаче Алма матер е отстъпил три първи места на Американския университет (АУБ) в Благоевград - в икономика, в администрация и управление и в обществени комуникации. СУ не е влошил показателите си, но има ръст при АУБ в тези направления, поясниха авторите на рейтинга.
Картината на заплатите, които получават младите висшисти, също е пъстра, с големи разлики. Средният им осигурителен доход е 871 лв. На това средно ниво са икономистите. Върху най-високи суми се осигуряват завършилите СУ - 1775,1 лв. Над 1000 лв. получават военните, завършилите компютърни науки, електроника, проучване на полезни изкопаеми, математика, медицина, политически науки и др. Парадокс е, че стоматолозите, които имат високи доходи, но се самоосигуряват, плащат ниски осугуровки в НОИ - върху осигурителния праг за професията.
Вузове - с над 50% приходящи преподаватели
Някои вузове и колежи съществуват само благодарение на приходящи от други вузове преподаватели, показва рейтингът. Международното висше бизнес училище в Пловдив например има само 48,44% свои преподаватели, останалите са "летящи". В Колежа по мениджмънт, търговия и маркетинг в София преподават само 51,72% собствени кадри. В Пернишкия университет - 59,7%. От преподавателите на СУ 8 на сто работят и на друго място. Това би трябвало да означава, че 132 от неговите 1655 преподаватели преподават и в друг вуз. Водят се разговори с акредитационната агенция НАОА резултатите от рейтингите да се имат предвид при раздаването на акредитационни оценки на висшите училища, обясни министър Клисарова.