16 Април 2026четвъртък06:49 ч.

Застрояват с десетки блокове зелен клин на София

В новия квартал между "Горубляне" и "Младост" ще бъдат издигнати жилища за 18 000 души

/ брой: 236

автор:Деси Велева

visibility 1697

Планира се мащабно застрояване на зелени площи, които се намират между кварталите "Младост" и "Горубляне" в София. Идеята е да се направи изцяло нов квартал в настоящи зелени площи, които са частни и общински. Идеята за него бе лансирана преди 2-3 години, когато Столичният общински съвет реши да поръча проект на Подробен устройствен план, който да включва регулация и застрояване. Той е изготвен от архитектурното ателие "Агора 66" и ще бъде представен днес на онлайн обществено обсъждане. 

Проектът засяга 143 хектара площ между Околовръстния път, нереализирания парк "Източен" и неизградения бул. "Копенхаген". Според авторите на проекта територията е разширение на "Горубляне" с площ почти като на самия съществуващ квартал. Освен множество жилищни блокове са предвидени и площад, църква и озеленяване. Проектираните жилищни терени са с площ от 60 хектара и се очаква там да могат да живеят между 15 000 и 18 000 души. 

Неправителствени организации обаче очакват масов отпор на проекта. Това личи и от десетките мнения в интернет пространството през последните дни. Несъгласие с проекта изразяват основно жители на район "Младост", които продължават да настояват за изграждане на дългоочаквания Източен парк. "Застрояването засяга и жителите на съседния район "Искър", който включва кварталите "Дружба" 1 и 2", коментира за ДУМА Борис Цветков, бивш общински съветник от БСП. Той припомни, че в близост до "Искър" се очаква да се построи и така нареченият квартал "Младост" 5, като територията и там в момента е огромна зелена площ. "Застрояването на тази част от София ще влоши качеството на въздуха и в "Дружба", особено, ако се позволят високи сгради", категоричен е той. 

ДУМА припомня, че особено активни в акциите за застрояване са жителите на кв. "Горубляне", които имат много частни имоти в района. Столичната община обаче не прави нищо, за да ги откупи и да се достигне до консенсус. 

 

 

Дизелът вече мина границата от 2 евро

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 68

Дизелът вече мина границата от 2 евро

автор:Дума

visibility 677

/ брой: 68

Годишната инфлация през март стигна 4,1%

автор:Дума

visibility 640

/ брой: 68

Връщат ваучери вместо пари при провалена почивка

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 68

Петер Мадяр: Няма да се откажем от руския петрол

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 68

Тръмп се закани и на папата

автор:Дума

visibility 757

/ брой: 68

Словения обмисля да напусне НАТО

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 68

Предел

автор:Таня Джаджева

visibility 673

/ брой: 68

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ