06 Май 2024понеделник18:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо сметките ни за парно са изкуствено завишени?

Неправилното прилагане на формулата за изчисление на "сградната инсталация" водят до грешни изчисления

/ брой: 112

visibility 1189

Цветан Наньов
    
Отоплителният сезон 2015-2016 г. приключи преди месец, но отново възникнат въпросите защо, колко и трябва ли, свързани с проблема "сградна инсталация". Отново можем да станем свидетели на това, че в сградите с хоризонтален тип отопление таксата за тази енергия ще бъде 6-10 на сто, а в сградите  с вертикален тип тя ще достига 40-50 на сто. Веднага искам да заявя, че от топлотехническа гледна точка между двата типа инсталации няма разлика. "Сградната инсталация" трябва да е приблизително еднаква и в двата случая.
Защо тогава в сгради с хоризонтален тип инсталации тя е значително по-малка? При тях тя се определя чрез измерване от прибори и представлява разликата между показанията на общия топломер и сумата от показанията на индивидуалните топломери пред всеки апартамент.    
Какво измерват топломерите?

Общият топломер измерва действително използваната в цялата сграда топлина. Индивидуалният измерва действително използваната в апартамента топлина.
Действително използваната топлина - ето това е причината за различните "сградни инсталации" при двата типа сгради. Както е известно, използваната топлина е равна на произведението от действително използваната мощност на отоплителните тела и времето на тяхната работа: Q=wt. Инсталираните в апартаментите отоплителни тела имат определена проектна мощност. Тя като правило не се използва изцяло. Повечето регулиращи вентили не са отворени докрай. Някои хора изключват отоплението, отивайки на работа. Някои несвалени отоплителни тела не работят през даден сезон и т.н. Реално използваната мощност в тези сгради е равна на частното от измерената топлинна енергия и работните часове през отоплителния сезон: W=Q/t. Именно тази енергия формира сметката в тези сгради.
Не така стои въпросът в сградите с вертикални инсталации. В тях "сградната инсталация" се определя по формула, публикувана в наредбата за топлоснабдяване. Няма да показвам самата формула, за да не утежнявам обясненията. В тази формула има два члена, чието субективно тълкуване е от определящо значение за количеството енергия, наречено "сградна инсталация".
 Първият член се отнася до "действително инсталираната мощност на отоплителните тела в сградата за отчетен период". Възможни са два варианта:
а/ инсталираната мощност по проект, намалена с мощността на откачените от топлинната инсталация отоплителни тела, и
б/ действително използваната мощност на отоплителните тела през отчетния период.
Топлоразпределителните фирми най-често използват именно първия вариант.
В действителност, както вече видяхме и в първия случай, тази мощност не се използва изцяло. Когато едно отоплително тяло не работи,    
то не излъчва никаква топлина

а когато работи с намалена мощност (не напълно отворен регулиращ кран), то отделя по-малко топлинна енергия. Отчитането на цялата му мощност, а не на реално използваната, изкуствено завишава дела на "сградната инсталция". Реално използваната мощност на отоплителните тела в дадена сграда се получава, като използваната за отопление на сградата енергия се раздели на часовете от отоплителния сезон. Така, чрез измерване, се отчита тази мощност в сградите с хоризонтални отоплителни инсталации.
Вторият член се отнася за понятието "външна изчислителна температура за населеното място. От топлоразпределителната фирма, с която се консултирах, заявиха, че получават тази температура от НИМХ. Но институтът измерва средната външна температура за периода и тя се използва за определяне на денградусите. Външната изчислителна температура е друга. Тя е нормативна величина, която Наредба №РД-16-1058 от 10.12.2009 г. определя за София на минус 16 градуса целзий. Замяната на едната температура с другата води до съществено увеличение на енергията за пасивно отопление. За да демонстрирам влиянието на двата члена от формулата, ще приведа пример от реална сграда за отоплителния сезон 2014-2015 г.:
Определената от топлоразпределителното дружество енергия за пасивно отопление ("сградна инсталация"), с използване на инсталираната мощност и средната външна температура за периода, е 49 на сто от общата енергия за отопление. Но ако тази енергия бе изчислена с реално използваната мощност и нормативната външна изчислителна температура, тя щеше да бъде 6,4 на сто от общата енергия за отопление. Такъв дял кореспондира с дела в сградите с хоризонтални инсталации. Повтарям, на практика между сградите с двата типа инсталации няма съществени разлики и няма основание енергията за пасивно отопление ("сградна инсталация") да е коренно различна. Това различие се дължи на неправилното прилагане на формулата за нейното определяне.
Най-разумно би било Министерството на енергетиката да даде официално нормативно определение на понятията "действително инсталирана мощност на отоплителните тела в сградата за отчетния период" и "външна изчислителна температура", задължителни за ползване от всички топлоразпределителни дружества. Поставих този въпрос пред министъра на енергетиката и националния омбудсман, но очаквано не получих отклик.
Ако не желаем изравнителните ни сметки отново да ни сюрпризират с 49 на сто "сградна инсталация", трябва всички ние да настояваме за нейното правилно изчисляване. Нали уж сме гражданско общество.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1876

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1650

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1955

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1728

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1794

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2029

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1788

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1966

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ