02 Юни 2024неделя01:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Защо се бави анализът на МФ за еврото?

Експертите на БНБ предупреждават за рискове от неговото въвеждане

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 719

Георги ВУЛДЖЕВ,   ЕКИП


Съдейки по работната версия на частта на БНБ от "Анализ на ефектите от въвеждането на единната европейска валута в Република България", централната банка е съгласна, че приемането на еврото би изложило България на редица сериозни икономически рискове, за които от ЕКИП предупреждаваме от години. След този анализ вече е ясно защо управителят на централната банка Димитър Радев се страхува от експертен дебат за еврото.

БНБ потвърди автентичността на изтеклия анализ

Трябва дебело да се подчертае, че макар и все още неодобрен от Управителния съвет на БНБ, въпросният анализ е напълно автентичен, написан от експерти на централната банка. Този факт бе потвърден и във въпросната разяснителна позиция на самата централна банка, която бе изпратена до медиите миналата седмица. В нея БНБ казва, че текстът не е официален, защото не е гласуван от УС, но: "Обсъжданите в публичното пространство текстове - предоставени с цел прозрачност и избягване на спекулации по темата - са работни версии, изготвени от експерти на БНБ като част от дейността на работна група "Макроикономически анализи и публични финанси" към Координационния съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната". Тоест, подпечатан от УС или не, този текст е излязъл от БНБ.

Позицията на БНБ към медиите, от която е горният цитат, е в известна степен противоречива, защото започва с отрицание на твърдения, че БНБ е изготвила доклад, който твърди, че България не е готова за присъединяване към еврозоната. Няколко реда по-долу обаче от БНБ потвърждават, че нейните експерти са написали текст, който на 50-а страница гласи: "Изследването на степента на реална конвергенция на България показва, че към текущия момент страната като цяло не е напълно готова за членство в ИПС (икономически и паричен съюз)."

От ЕКИП ще наблюдаваме с особен интерес как БНБ ще се опита да се измъкне от противоречивата позиция, в която сама се вкара. Надяваме се това няма да се случи чрез пренаписване на подобни части от анализа, които може би са "неудобни" за управителя на банката.

От ниска конвергенция към висока инфлация

Но нека се върнем на самия анализ. Освен горния цитат, който директно казва, че с оглед на степента на реална конвергенция (най-вече в нивото на доходите и ценовото равнище) България не е готова за еврозоната, анализът на БНБ предупреждава и за редица рискове, произтичащи от присъединяването към еврозоната, за които и ние сме предупреждавали през годините. За липсата на реална конвергенция и произтичащите от това рискове от ЕКИП предупредихме февруари тази година, когато публикувахме анализа на финансиста Димитър Чобанов "Еврото: конвергенция, инфлация и задлъжнялост". В него той заключва, че може да се очаква трайно ускорена инфлация поради промяната на паричния режим.

Защо е важно нивото на конвергенция между България и самата еврозона? Експертите на БНБ обясняват на 80 страница: "Недостататъчно високата степен на реална и номинална конвергенция спрямо средните нива за еврозоната, както и по-пряката и по-бърза трансмисия на паричната политика на ЕЦБ създават предпоставки общата парична политика в паричния съюз в повечето случаи да бъде неподходяща за България."

Това би трябвало да е най-големият червен флаг, когато се обмисля присъединяването към дадена обща валутна зона. Първият въпрос, който всяка държава, обмисляща такъв ход, трябва да си зададе е свързан с паричната политика на централната банка, която управлява общата валута и дали тя ще бъде подходяща за собствената й икономика. Уви, експертите на БНБ изглежда смятат, че има предпоставки "в повечето случаи" това да не е така. И на следващата страница (81-ва) допълват, че "още дълги години" България ще бъде в процес на реална и номинална конвергенция спрямо средните за еврозоната нива. 

Това е важно, защото: "Това означава, че във възходящата фаза на бизнес цикъла реалният икономически растеж и инфлацията в България биха били по-високи спрямо средното им ниво за еврозоната."

Може би това, което най-много вълнува българските граждани във връзка с въвеждането на еврото, е как ще се отрази върху инфлацията. Освен липсата на достатъчна степен на реална конвергенция и неадекватната политика на ЕЦБ като рисков фактор за по-висока инфлация, БНБ отбелязва и разхлабването на изискването за минимални банкови резерви... Ставката на задължителните минимални банкови резерви в България в момента е 10%, наложена от БНБ. В еврозоната наложената от ЕЦБ ставка е 1% и ако приемем еврото, тя ще бъде наложена и в България. Според експертите на БНБ (както и според нас) това е потенциален инфлационен риск (стр. 112): "Освободената ликвидност е предпоставка за допълнително понижение на лихвените проценти по депозити и кредити в страната спрямо нивата им преди присъединяването към еврозоната. В тази връзка би могло да се очаква, че в икономиката ще се създадат стимули за увеличение на кредитирането, насърчаване на потребителското търсене и съответно натиск към повишение на потребителските цени."

Паричната политика на ЕЦБ е неподходяща за България

По отношение на неадекватната за нашите условия парична политика някои биха могли да кажат, че този аргумент не е релевантен, защото България и в момента е зависима от решенията на ЕЦБ посредством системата на паричен съвет, която обвързва лева с еврото чрез фиксиран курс. Това е така, но в своя анализ БНБ подчертава, че трансмисията на ефектите на паричната политика на ЕЦБ би била много по-директна и бърза, отколкото е в момента. Освен това, на 82 страница БНБ отбелязва, че при присъединяване към еврозоната нашата централна банка ще се лиши от всякакви инструменти за противодействие на макроикономически дисбаланси, които се пораждат поради недостатъчно рестриктивната (за нас) парична политика на ЕЦБ. Всичко това води до следното: "Недостатъчно рестриктивната парична политика на ЕЦБ за условията в България във възходящата фаза на бизнес цикъла може да доведе до натрупване на макроикономически дисбаланси, както вътрешни (например, прекомерно кредитиране), така и външни (влошаване на конкурентоспособността и съпътстващото влошаване на текущата сметка)."

От ЕКИП неведнъж през годините сме предупреждавали за прекомерно разюзданата парична политика на ЕЦБ. Както сега виждаме, самата БНБ изглежда е напълно съгласна с нас, че тази политика е неадекватна за нуждите на България и може да доведе до "натрупване на макроикономически дисбаланси" във всяко отношение. Но това не е всичко. БНБ продължава с предупреждения за рискове, свързани с фискалната политика, които звучат много познато: "Поради относително по-ниския реален лихвен процент в България спрямо средния за еврозоната, както и поради разхлабване на бюджетното ограничение на правителството, вследствие на ограничаването на дисциплиниращата роля на финансовите пазари от покупките на ДЦК от страна на НЦБ, прекомерно експанзионистичната парична политика на ЕЦБ за условията у нас би могла да създаде стимули за прекомерно увеличение на правителствените разходи и кредитирането."

Експертният дебат трябва да продължи

В анализа на БНБ има предупреждения и за други рискове при приемане на еврото, включително свързани с конкурентоспособността на износа (стр. 123). Но смятаме, че изложеното дотук е достатъчно, за да стане ясно, че експертите на БНБ предупреждават, че присъединяването към еврозоната е свързано с редица сериозни рискове, за които от ЕКИП предупреждаваме от 2017 г. насам. Радваме се, че в БНБ все още има експерти, които съвестно и обективно вършат своята работа, дори при очевиден политически натиск, включая от ръководството на централната банка, приемането на еврото да се представи във възможно най-положителна светлина.

Ключовият въпрос сега е - какво се случва с анализа на Министерството на финансите? Анализът предоставен от БНБ, не е завършен, защото от МФ все още не са предоставили своята част на анализа. Всеки заинтересован гражданин следва да се запита защо. Закога се бави това министерство, при все, че негови представители продължават да настояват да приемем еврото възможно най-скоро? Надяваме се скоро да видим завършената версия на този доклад, включая частта на МФ, вече и с официалното одобрение, подпис и печат на Управителния съвет на БНБ. Експертният дебат трябва да продължи да се води честно и обективно. Не трябва да се позволи този анализ да бъде потулен или по някакъв начин цензуриран или манипулиран. Бъдете сигурни, че от ЕКИП ще следим внимателно за това.

Гласове, със съкращения

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ