29 Март 2024петък06:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Трапеза

Защо не бива да си пожелаваме менюто на Хенри VIII или на Краля Слънце

Колко стомаха имат политиците - кой как яде, кога, къде

/ брой: 291

автор:Аида Паникян

visibility 3752

Храната е нужна на човека, за да поддържа нормални жизнени функции. Тя значи здраве. Но храната може да е не само потребност, а и удоволствие. Тя е и изкуство. И белег за благополучие и задоволяване на каприз или знак на изискан вкус. Маниерът на хранене е култура и, разбира се, семейно възпитание. Всъщност храната може да означава много неща в зависимост от гледната точка...  
Дворцовият живот по времето на Хенри VIII (1491-1547) бил строго регламентиран. Около 1000 души са обслужвали само монарха - всички области на живота в двора са били строго контролирани. Тези правила, в това число и какво трябва да ядат кралят, кралицата, придворните и различните категории прислуга, са били написани под формата на укази. Като във всеки дворец и при Хенри VIII важал bouche of court, казано иначе, безплатната храна, пиене и др. вещи, необходими за преживяване на придворните и прислугата в зависимост от ранга на всеки от тях. Според bouche of court на херцог в двора на Хенри VIII се полагало всеки ден "сутрин самун черен хляб, малък самун бял хляб, един галон бира; за следобед - малък самун бял хляб, един галон бира; след вечеря - самун черен хляб, малък самун бял хляб, галон бира, кана вино, а от последния ден на октомври до първия ден на април и по една факла, една голяма и две малки свещи, 1 паунд (0,453 г) бял дроб (карантия), 10 дърва за огрев..." и пр. Годишната сума възлиза на над 3913 лири стерлинги, което е 4881 евро.
Обикновените служители, които "живеят извън двореца, получават половин самун черен хляб, половин галон бира", както и свещи, дърва и пр. според сезона. Документът сочи, че има и служители, на които се полага не само bouche of court, но и обяд и вечеря на трапезата на краля и на кралицата. На други служители се полага само храна и заплата. По-интересно обаче е следното: от този документ става ясно, че дневното меню на краля и кралицата възлиза общо на равностойността на над 436,60 евро в наши дни, докато на един прислужник - 2,49 евро.

Бира за басейн с олимпийски размери и вино за 1500 вани

Хенри VIII поглъщал поне по 13-14 ястия на хранене. Всекидневното меню на краля се състояло главно от месни ястия - свинско, агнешко, пилешко, телешко, дивеч, заек и различни видове птици, сред които пауни и лебеди - общо дневно над 5 хил. калории, което е двойно повече от максимално препоръчителното за днешния мъж. Тюдорът консумирал дневно около 20 г сол (тройно повече от препоръчителната доза в наши дни). Основната храна в онова време - и за бедни, и за богати, бил хлябът. Това, разбира се, било противопоказно за запека, който измъчвал краля. В двореца не се консумирали сурови зеленчуци или плодове, тъй като се смятало, че те са трудно смилаема храна и храна за селяците. Все пак Хенри VIII обичал ягоди и ги ядял посипани с много захар. За да може да преглътне големите количества тлъсти меса, кралят поглъщал огромно количество червено вино и около 70 пинта (около 34 л) бира. По онова време Тюдорите не пиели прясна вода, защото тя не била безопасна.
Според някои сведения само придворните изпивали годишно 600 хил. л бира - количество, достатъчно да запълни басейн с олимпийски размери, и около 75 хил. л вино, което се равнява на 1500 вани! По изчисления на някои историци сумата, на която възлиза дневното меню на Хенри VIII, може да храни пребогато един съвременен британец поне една седмица. Историци и медици, които изследват здравето на Тюдора, смятат, че той е страдал от диабет тип 2, който е и предпоставка за прословутите рани по краката му, от които към края на живота му се носела такава смрад, че само по нея придворните можели да разберат в коя част на двореца е кралят.  

За вечеря 40 ястия и 498 сервитьори

Няма голяма разлика във всекидневното меню на Краля Слънце, останал в историята не само със своето безкрайно управление, но и с легендарния си... апетит. Луи XIV (1643-1715) започвал деня с:
 
х Тържествена частна закуска в спалнята си. Независимо че изсърбвал по 2 чаши бульон или чай, мислел за следващото ядене.
х Във Версай обядът е наричан Petit Couvert - нещо като... малко сервиране или леко похапване, макар че в сервираните ястия не е имало нищо малко. Всеки ден в 13 ч. в покоите на Краля Слънце бил сервиран обядът му, съдържащ:
4 различни вида супи;
цял пълнен фазан;
яребица, пиле или патица;
овнешко с чеснов сос;
2 парчета свински бут;
варени яйца;
3 купи салата;
голям поднос със сладки, плодове и сладка.
Луи поглъщал всичко! Докато прислугата се забавлявала на гледката, кралските лекари се притеснявали. След смъртта му докторите открили, че стомахът му имал двоен на нормалния размер! Смята се, че Луи е страдал и от диабет тип 2 - така, както и Хенри VIII.
х Вечерята на Краля Слънце била поднасяна около 22 ч. и е наричана Grand Couvert, сиреч очаква се тук да е вече истинското ядене. Всъщност количеството храна не било по-голямо от обяда, но се поднасяли не по-малко от 40 ястия! Известен като привърженик и създател на различни ритуали и церемонии, кралят превръщал в истински ритуал всяка една вечеря, очаквана с нетърпение от целия двор.
Луи сядал в средата на дългата страна на масата, гостите - от двете къси страни, а другата дълга страна на правоъгълната маса оставала празна, за да може прислугата свободно да сервира гозбите и напитките. За една вечеря кралят наемал по 498 души прислуга. Всяка една гозба била опитвана от метръ-д-отела и от нарочен служител на кухнята. Това се отнасяло и за напитките. На платформа срещу краля бил оркестърът. До към 23,30 ч., когато обикновено си лягал, Луи XIV поглъщал между 20 и 30 ястия и десерти.

Ядем, за да живеем

За сметка на двамата велики европейски крале първият американски президент - Джордж Вашингтон, очевидно е бил доста непретенциозен относно това, което има на трапезата му. Според биографите му Вашингтон е бил поклонник на черешите и на всичко, което можело да се приготви с тях. Обичал и други плодове, както и ядки, и риба. Домът му в Маунт Върнън имал обширни ферми и овощни градини. На скромната частна трапеза на първия президент се противопоставя тази на третия - Томас Джефърсън. Известен не само като политически философ, дипломат, революционер, агроном, градинар, земевладелец, архитект, пътешественик, понякога наричан "баща на археологията", Джефърсън е бил и любител на кулинарните приключения. Много от рецептите му се приемат като национални американски ястия. Все пак да не забравяме, че години наред Джефърсън е бил дипломат във Франция. По това време във Франция били модерни италианските макарони и спагети.
Библиотеката на Конгреса съхранява скица на машина за рязане на макарони, направена собственоръчно от Джефърсън. Очевидно това е причината в наши дни мнозина американци да смятат, че и макароните, и спагетите, и пържените картофки са американски, а не италиански и френски ястия. Макар страстен гастроном, Джефърсън хапвал малко, предпочитал зеленчуковите гозби пред месните и пиел леки вина. Като повечето американски семейства от началото на ХIХ век, и това на Томас Джефърсън имало две хранения през деня - закуска и вечеря. Смята се, че вкусът на Белия дом към френската кухня се възражда едва по времето на Джон Кенеди, и то благодарение на първата дама.
Няколко биографи на Ейбрахам Линкълн споменават карамелизираната торта, която съпругата му Мари Тод приготвяла, когато се канела да го ухажва. Рецептата не била държавна тайна, благодарение на което днес тя е достъпна за всекиго.


...................................
Необходимите продукти са: захар, карамелизиран захарен сироп, бели яйца, масло, бакпулвер, брашно, сол, ванилия.
Най-напред разтопявате половин чаша захар в тежък железен тиган. Загрява се бавно, като разбърквате непрекъснато с дървена лъжица, докато захарта стане кафява, след което добавяте половин чаша гореща вода и продължавате да разбърквате като чакате захарта да се разтвори. Това е карамелизираната захар, която ще използвате в тортата. Сега разбийте 3 яйца, докато се сгъстят, като добавяте към сместа малко по малко половин чаша бяла захар. Оставете сместа настрани. В друга купа разбийте половин чаша масло с половин чаша бяла захар, докато стане на пухкав сняг. Отделно добавете 2 супени лъжици бакпулвер и щипка сол, към чаша и половина брашно и пресейте през сито сместа. В отделен съд започвате да смесвате захарния сироп и брашното като редувате - сипвате малко брашно, после сироп, докато използвате изцяло двете смеси. Добавете ванилията. Намажете сместа с гъсто разбитите яйца със захар. Опечете в 2 тави, всяка намазана с масло и набрашнена. Пече се около 45 минути на около 150-180 градуса.       
....................................

Като цяло първите американски президенти са били доста скромни по отношение на храната, но с времето нравите се променят.

Тримата големи от Техеран

По време на голямата депресия не само на частната трапеза на президентското семейство Франклин и Елинор Рузвелт се сервирали хотдоци, същото ставало и по време на официални приеми. Емблематичен в това отношение е приемът в чест на британския крал Джордж VI, на когото е сервиран сандвич с наденичка и бира.
Втората световна война прави доста непретенциозни и други държавни глави.  
Съвременникът на Рузвелт - Уинстън Чърчил, е известен преди всичко като ценител на пурите и уискито. На въпроса за тайната на своето дълголетие той отвърнал - "Уиски, пури и никакъв спорт, моля!". Предпочитал пурите "Ромео и Жулиета". Имал особена слабост към шампанското, най-вече към "Пол Роджър". Британският премиер предпочитал да хапва бистри бульони, морски дарове (стриди, омари, раци), както и пъстърва. От червените меса истинска наслада му доставяло говеждото, агнешката плешка. Уважавал гъшия дроб, от трапезата му не отсъствали швейцарското сирене грюер, йоркширски пудинг, а шоколадовите еклери били любимият му десерт. Умира на 90 г. от удар.
Третият "голям" от Техеранската конференция - Йосиф Висарионович Сталин, обичал руските и грузинските блюда. Твърди се, че масите така се отрупвали по негово време, че не се виждали от гозбите. Ала "вождът на народите" повече обичал да гледа кой, как и колко яде. Известно е, че страдал от сърдечно-съдово заболяване, което в последните години от живота му дало доста поражения върху здравето му. Както казват в наши дни лекарите, налице били и допълнителни рискови фактори като прекомерна работа, употреба на алкохол, тютюнопушене, консумация на мазна и люта храна. Както по времето на Хенри VIII и на Луи XIV, така и при Сталин, публичното обсъждане на здравословното състояние на държавния глава било равносилно на държавна измяна. Тайна бил и инсултът, който Сталин получава на 1 март 1953 г., а за влошеното му здраве било съобщено ден преди смъртта му на 5 март.

400 рубли месечно за храна на човек?

Приемникът на Сталин - Никита Хрушчов, бил привърженик на украинските специалитети. Твърди се, че е бил диабетик. За Леонид Брежнев се говори, че бил истински гастроном и наблягал на деликатесите, а по време на приемите порционът стигал до 3-4 килограма на човек! Неотдавна сп. "Итоги" коментира, че в онова време повечето комунистически лидери били в преклонна възраст, затова менюто им било съобразено със здравословното им състояние, а "месечното изхранване на един член на Политбюро на ЦК на КПСС струвало на държавата 400 рубли" (при курс 1 рубла за 1 долар - б.а.).
Единственият президент на СССР Михаил Горбачов обичал да закусва бъркани яйца и си поръчвал няколко вида каша, пиел черен чай с мляко, винаги държал на бюрото си купичка с ядки и сушени плодове, а по време на визити извън страната с охота опитвал екзотични ястия. Известно е, че Горбачов страда от диабет. "Категорично не ми харесва теглото ми", казва в наши дни бащата на перестройката. Обяснява, че веднъж на 6 месеца посещава диетолог, който след като види резултатите от кръвните анализи, му казва какво и колко може да си позволи да яде. А и в последно време 81-годишният Горбачов претърпя 3 операции - на артерия, простата и гръбначен стълб.
През последните 2 години доста се говори за диетата на Бил Клинтън, който от заклет поклонник на барбекюто и заведенията за бързо хранене, на 65 г. се превърна в заклет вегетарианец. През 2004 г. Клинтън претърпя сърдечна операция, при която му направиха няколко байпаса, а преди 2 години му сложиха стентове за отпушване на кръвоносните съдове. Ролан Месние, главен сладкар при петима президенти на САЩ от Джими Картър до Буш-младши, разказва, че бил изумен от апетита на Клинтън: "Можеше да изяде по 5-6 свински пържоли". Да прави сладкиши за Клинтън било истинско предизвикателство, защото президентът бил алергичен и към брашно, и към шоколад. Месние си спомня, че когато измайсторявал торта с ягоди, Клинтън сам, без никакви затруднения, изяждал половината след вечеря, а на другата сутрин искал да довърши остатъка.      
За френския президент Шарл де Гол се твърди, че не бил особено претенциозен към храната и ядял каквото му поднесат, но количествата храна били огромни. Знае се, че много обичал рибена чорба. Жорж Помпиду бил истински гастроном, традиционалист, обичал телешко и яхнии. А Жак Ширак остава в историята със случайно дочутото оплакване пред случайно неизключен микрофон, когато определя английската кухня като втората най-безвкусна след финландската. Ширак дори стига до заключението, че единственият принос на Великобритания към европейското земеделие е болестта "луда крава".
За доскорошния стопанин на Елисейския дворец Никола Саркози е известно, че е забранил френските сирена на трапезата, защото самият той не ги яде, но е ценител на шоколада и бонбоните. Не е привърженик на алкохола. Дори на френските вина. Затова на средностатистическия европеец може да му прозвучи дори странно твърдението на лондонския седмичник "Сънди таймс", че Елисейският дворец харчел дневно по 15 хил. долара за храни и напитки за президентската трапеза. Преди края на мандата му финансови ревизори провериха президентското счетоводство и препоръчаха Саркози да намали разходите за храна и пътувания. Приемникът му - Франсоа Оланд, върна на трапезата на Елисейския дворец сиренето, но прогони артишока.
Човек да се зачуди колко стомаха имат политиците. Особено, когато са на власт. 


Какво е превърнало привлекателния и атлетичен принц Хенри в злия крал Хенри VIII?


Апетитът на Краля Слънце е бил легендарен

В библиотеката на Конгреса се пази тази саморъчно написана от Джефърсън рецепта за ванилов сладолед


По време на президентстването си Клинтън многократно е засичан в заведения за бързо хранене

Днес 42-ят президент на САЩ е върл пропагандатор на абсолютното вегетарианство, но американски диетолози и специалисти по храненето критикуват диетата му като прекалено радикална и твърдят, че в нея липсва баланс

Кралица Елизабет Втора се храни четири пъти на ден, мрази картофи, обожава миниатюрни сандвичи със сладко и приключва деня с джин с дюбоне, разкри Дарън Макгрейди, бивш кралски готвач

Когато станало известно, че Жак Ширак обича телешка глава, президентът трябвало да яде навсякъде по света... телешка глава

Да не му се начуди човек как е изяждал и изпивал дневно 15 хил. долара...

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ