29 Юни 2024събота17:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо избрах да гласувам с "ДА" на референдума

Четири причини за положителния вот на един габровец

/ брой: 19

visibility 800

Ангел Ил. Ангелов, Габрово

Живеем в свободна и демократична България и на референдума на 27 януари 2013 г. всеки от нас ще може сам да избере как да отговори на въпроса да се развива ли ядрената енергетика у нас чрез изграждане на нова ядрена централа. За да направя своя избор как да гласувам с "да" или "не", трябваше да си отговоря предварително на няколко въпроса.
Първият от тези въпроси е необходима ли е на България нова ядрена централа. Тъй като не съм компетентен сам да си отговоря на въпроса, реших да се доверя на днешното българско правителство. То обяви намерението си да строи VII блок на АЕЦ "Козлодуй", и доколкото съм информиран, започна съответни проучвателни дейности, с което де факто призна, че на България е необходима нова ядрена мощност.
Вторият въпрос, който трябваше да реша, бе - щом като на България е необходима нова ядрена централа, къде да бъде построена. Кое е по-изгодно икономически за България - да се завърши ли строителството на АЕЦ "Белене" или да започне строителството на VII блок на АЕЦ "Козлодуй".
На този въпрос си отговорих сам, като си направих следната простичка габровска сметка. Досега за изграждане на АЕЦ "Белене" са вложени повече от 1 млрд. лева. Произведен е първият 1000-мегаватов реактор и е пред завършване вторият. Русия ни съди за 1 млрд. неустойки по договора и е голяма вероятността да ни осъди. Моето габровско сърце се свива само при мисълта, че България ще хвърли 3-4 млрд. на вятъра, ако не бъде завършено строителството на АЕЦ "Белене".
Трето, плашат ни разни политици, че ако Русия построи АЕЦ "Белене", ще станем икономически и политически зависими от нея. Реални ли са тези заплахи?
Ето как сам си отговорих и на този въпрос. Русия построи АЕЦ "Козлодуй", снабдява я с ядрено гориво, участва в поддръжката й, но това съвсем не попречи на България да стане член на НАТО и на ЕС. Сега тя провежда тяхната политика, защитена е от тях и няма как да зависи от Русия. Германия получава 40% от газта, която консумира, от Русия. Западноевропейски страни построиха газопровода "Северен поток", започнаха да строят и "Южен поток" по дъното на Черно море. Щом те не се страхуват, че ще станат зависими от Русия, от какво да се боим ние? Според мен няма как да станем икономически и политически зависими от Русия, ако "Атомстрой" довърши строителството на АЕЦ "Белене".
Четвърто, много се пише и говори, че произведените руски реактори са стари модели, че са много скъпи и че тяхната безопасност не е тъй голяма. Постарах се да направя нужните справки от изнесеното в медиите и печата и ето какво установих.
Последната официална цена на АЕЦ "Белене", предложена от "Атомстрой" - Русия, е 6,3 млрд.евро. Нереални са цифрите, че строителството на АЕЦ "Белене" ще струва 21 млрд. лева и ще се изплаща в продължение на 107 години. Според атомните експерти тя ще се изплати за 20 години и след това в продължение на 40 години ще носи милиарди левове печалба за България.
Построените реактори за АЕЦ "Белене" са последната дума на ядрената техника. Колкото до тяхната безопасност, ще посоча само този факт. След трагедията с ядрената централа в Япония Европейската комисия извърши проверка на всички ядрени централи в ЕС. От проверката се оказа, че най-безопасни са руските реактори в блокове V и VI на АЕЦ "Козлодуй". От многото предложения, които имаше, Турция сключи договор с "Атомстрой" - Русия, да й построи ядрена централа по руски проекти, защото тази централа е най-модерна в техническо отношение, най-безопасна и най-евтина. И последно, което не е маловажно, Русия отпусна кредит на Турция, за да построи централата.
В твърденията на някои от противниците на строителството на АЕЦ "Белене" навярно има и политически моменти, не дай си, Боже, и обслужване интересите на чужди компании. Това съвсем не ме интересува. Аз, като си направих посочените по-горе тънки габровски сметчици, се убедих, че България има нужда от нова ядрена централа и най-изгодно е да се завърши строежът на АЕЦ "Белене". Затова на 27 януари 2013 г. с вота си ще кажа "ДА" на АЕЦ "Белене".

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1437

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1033

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 794

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 957

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1050

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 979

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 938

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ