19 Юли 2025събота18:51 ч.

Защо Байдън беше в Турция?

На преговорите имаше много усмивки, но липсва пряк резултат

/ брой: 278

автор:Зорница Илиева

visibility 1397

Изявленията на Ердоган и неговия гост Байдън след 4-часовата им среща на 22 ноември в "Берлейбей сарай" не се различаваха от официалните прессъобщения, които задължително съпътстват всяка такава среща на високо ниво. Лаконични съобщения и от двете страни, че са се обсъждали важни въпроси за ситуацията в горещите точки днес, т.е. Сирия, Ирак, Кипър, Украйна, Афганистан, Кавказ, и единодушно подчертаване на стратегическото сътрудничество между Турция и САЩ.
Вицепрезидентът Байдън набляга, че Вашингтон се нуждае от Анкара, а Турция от САЩ. После говори колко открит е президентът Ердоган и колко го уважава, колко приятелски са страните, близки са и така ще бъде. Усмивката не слиза от лицето му.
А Ердоган безизразно, но подчертано убедено твърди, че "отношенията между Турция и САЩ са по-силни от всякога и ще стават все по-широки".
Да, но редица наблюдатели и от двете страни обърнаха повече внимание на съществуващите нерешени проблеми и разлика в оценките за случващото се в региона на Близкия изток, както и на факта, че пряк резултат от срещата няма. Както няма и подписано споразумение при това посещение на вицепрезидента Байдън в Анкара. Но каква е всъщност целта на визитата?
Според Мете Ярар, познат анализатор, Байдън е пристигнал да лобира за енергиен коридор и възможността да се използва базата Инджерлик, т.е. да се създаде сигурност на коридора, по който тече петролът от Северен Ирак на Запад, да се заздравят връзките Багдад/Ербил (столицата на Иракски Кюрдистан) и да докаже, че Инджерлик е необходим за сигурността на воюващите срещу "Ислямска държава" кюрди от двете страни на границата. От своя страна Анкара използва въпроса за Инджерлик като коз за постигане на свалянето на президента Асад в Сирия, както и да се приеме планът й за създаване на забранена зона за полети и зона за сигурност, което ще гарантира границите й.
С това официално посещение САЩ явно целят да се заздравят развалените напоследък отношения с Турция, но липсата на конкретен резултат предполага нови въпросителни. Търсенето на обединителни точки по най-важните въпроси на геополитиката и поставянето на масата на преговорите на взаимните интереси не се скри и от Мартин Демпси, началник на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ, който също бе в Истанбул. Той твърди, че Турция е "един добър съюзник", и то в момент, когато във Вашингтон се разпространява слух за излизане на Турция от НАТО. Несериозно като твърдение, но създаващо условия за мъгла в диалога за отстояване на позиции.
Анализаторите са убедени, че на този етап основен съюзник на САЩ в региона е РYD/ПКК, т.е. кюрдите в Сирия и съответно Барзани в Иракски Кюрдистан. Смята се, че приоритет на САЩ и съюзниците им днес е спиране на ИДИЛ ("Ислямска държава"), ликвидирането му в дългосрочен план и едва след това да има действия по отношение на Асад. Въпрос на предимство, което не съвпада с настояванията на Анкара за бързи действия по отстраняване на сирийския президент. САЩ винаги са заявявали, че споделят и разбират важността на исканията на Турция по отношение на Асад, но не смятат за възможно в момента изпращане на сухопътни сили в Сирия с такава цел. Натискът върху президента Обама е в посока ликвидиране на ИДИЛ и той не е в състояние да убеди партньорите си, че Асад е приоритет днес, т.е. натискът не е да се окупира Сирия и да се свали Асад, а да се спре ИДИЛ. Тези различия в становищата на Турция и САЩ се допълват и от факта, че кюрдите от двете страни на границата в Ирак и Сирия са оставени сами срещу "Ислямска държава", а многото информации и доклади за въоръжаването и подкрепата на джихадистки групировки допълнително напрегнаха отношенията.
Подозренията, че това е дело на Анкара с цел бързо сваляне на Асад, трудно се опровергават. Подкрепата на САЩ за Барзани и кюрдите в Сирия пък цели те да са "живата сила" в битката с "Ислямска държава". Турция в случая гледа отстрани. Според някои експерти това е стратегическа грешка на Анкара, която явно повече се страхува от кюрдите в Сирия, отколкото от "Ислямска държава". По традиция кюрдите чрез своите организации PYD и ПКК често са в противоречия, сирийските кюрди са били съюзници на Асад, но днес воюват и срещу него, Барзани се въздържа от особено широка подкрепа за сирийските си братя, но наистина те са единствените, които реално по земя воюват с "Ислямска държава". На САЩ им трябваше доста време да се ориентират в сирийската ситуация, след като подкрепиха сирийската опозиция срещу Асад, но се сблъскаха с ИДИЛ. Ердоган в крайна сметка нямаше желание за големи усилия в преговорите с ПКК и загуби доста време, което отложи постигането на резултати. Ребусът с кюрдите и целите им ще продължи да занимава играчите в региона, но докато Турция не реши този въпрос за себе си, няма как да не изпитва сериозни вътрешни проблеми.
Няма информация на разговорите Ердоган-Байдън да се е получил резултат по въпроса. Важното е,че се преговаря, и то с усмивки, макар и заучени. Другото хората не искат и да си го помислят. Където и да живеят. Сигурно и затова на площад "Таксим" в Истанбул отново има протести, но този път срещу посещението на Байдън, и то с призив към сънародниците "Вземи си чувала и ела". Намигване чрез връщане към нахлузването на чували върху главите на трима американски моряци преди време. Няма жертви и това е различното.


Площад "Таксим" в Истанбул посрещна Байдън с протести и с призив "Янки, вървете си у дома!"
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ