06 Май 2024понеделник12:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Защитата на природата излиза скъпо

/ брой: 181

автор:Кристиела Симеонова

visibility 104

На 21 юли канадската компания Gabriel Resources подава молба за арбитраж срещу Румъния в Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове към Световната банка. Това информира сайтът на гражданската инициатива "СТОП ТТИП!" Тази стъпка е следствие от продължителната и ожесточена борба от страна на румънските граждани да бъде запазено село Рошия Монтана от превръщането му в най-голямата отворена златна мина в Европа.
Ето и малко предистория. През 1997 г. канадската компания пристига в Рошия Монтана - село, разположено в Карпатите. Намерението на компанията е да разработи най-голямата европейска златна и сребърна мина. В замяна на това трябва да бъдат жертвани две долини, а почти 2 хил. техни жители да бъдат преселени. Gabriel Resources се надяват да извлекат около 8 млрд. долара печалба. Местните жители щели да получат няколкостотин работни места в замяна на тяхното презаселване и унищожаването на изключително културно наследство и на околната среда, причинено от разработването на мината и използването на токсични цианиди за извличане на златото.
Начинаещите миньори бързо получават право на концесия от страна на правителството и няколко години по-късно започват с изселването и разрушителните дейности. Плановете им обаче са осуетени от големия отпор на местните. Върхът на протестите беше през есента на 2013 г., когато в течение на няколко седмици всяка неделя 30 хил. души излизаха по улиците в главните румънски градове. Освен това демонстрации бяха проведени и в столицата Букурещ.
За да позволи разработването на мината, румънският парламент трябваше да действа над закона. Точно преди гласуването през ноември 2013 г. изпълнителният директор на компанията Джонатан Хенри заплаши с механизма ISDS - за уреждане на спорове инвеститор-държава, ако законът не мине. В интервю той заяви, че исковете за обезщетение могат да надхвърлят 4 млрд. долара. Тази сума съответства приблизително на 2% от БВП на Румъния, или годишния бюджет за образование. Заплахата обаче имаше обратен ефект - изкара още повече хора по улиците, а законът не успя да мине в парламента.
В началото на 2015 г. компанията предприе следващата стъпка - официално уведоми румънското правителство за намеренията си да го изправи пред арбитраж, ако проектът за мината не бъде одобрен. Последваха шест месеца, през който случаят можеше да бъде уреден по взаимно съгласие. Но липсата на такова доведе до отговора на компанията - да се обърне към Световната банка да разреши спора по механизма ISDS. Все още не е напълно ясно кое двустранно споразумение за защита на инвеститорите ще използват от Gabriel Resources. Канадската компания ще бъде представена от световната адвокатска фирма White & Case, която е силен играч в ISDS-бизнеса - само през 2014 г. е представлявала 39 такива случаи. Тя осигури едно от най-големите обезщетения, защитавайки канадска компания за добив на злато срещу Венецуела. Перспективата пред Румъния май не е особено светла?
Необходимо е да припомним, че спорният механизъм ISDS е включен в споразумението, което трябва да бъде ратифицирано през 2016 г., между ЕС и Канада. А относно ТТИП - евродепутатите се опитаха да замажат положението, гласувайки в резолюцията си с препоръки към ЕК при преговорите с Вашингтон "олекотен" вариант на същия механизъм.
В същото време гражданското недоволство в Европа срещу ТТИП расте - ако се задържи същото темпо, скоро ще бъде надмината и следващата цел от 2 млн. и 500 хил. подписа, която са си поставили организаторите на гражданската инициатива. Кога обаче ще бъде чут гласът на несъгласните европейски граждани?

Бурните протести срещу плановете на канадската компания саботираха проекта за мина

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ