29 Април 2026сряда15:13 ч.

Зарков за главния прокурор: Прекрачихме всякакви граници на нормалност – време е да се прекъсне порочният кръг

Теодора Георгиева може да помогне на българското правосъдие като проговори за Пепи Еврото

автор:Дума

visibility 11593

„До смяна на Борислав Сарафов рано или късно ще се стигне. Неразбираем е инатът както от негова страна, така и на Висшия съдебен съвет да нарушават закона.“ Това заяви председателят на Националния съвет на БСП Крум Зарков пред NOVA News.

По неговите думи Сарафов изпълнява функциите на главен прокурор незаконно и за да се спази закона, той трябва да бъде сменен.

„Не е неочаквано, че ВСС в този състав отново не се произнесе, като прехвърли въпроса към Прокурорската колегия, която по принцип не проявява голяма самостоятелност спрямо главните прокурори“, коментира Зарков. Според него правосъдният министър има инструменти, с които може не да реши въпроса, но да го поддържа в дневния ред на обществото.

Зарков подчерта, че въпросът за главния прокурор ще и има голям политически отзвук и неговите защитници ще носят политическите последствия от тази защита. „За мен е необяснимо поведението на самия Сарафов, защото той е юрист и не може да не разбира, че това не може да продължи така“, добави социалистът.

Според Зарков генералното решение на проблема е избор на нов състав но ВСС, но възможното към момента е изборът на нов и.ф. главен прокурор за следващите 6 месеца. „Прекрачихме всякакви граници на нормалност. Време е да се прекъсне порочния кръг, защото това е изцяло в компетенцията на този ВСС“, подчерта той.

Според него Конституционният съд би могъл да се произнесе по този казус, но  междувременно текат и други процеси – прокурори са започнали да говорят за начина, по който функционира българската прокуратура. „Има дупка в бента на омертата. Процесът е необратим и промяна ще има. Призовавам всички почтени магистрати, защото такива има много: време е да вдигнем завесата“, категоричен бе Зарков.

Помолен да коментира казуса с българския европейски прокурор Теодора  Георгиева, Зарков  подчерта, че тя може да помогне на българското правосъдие като проговори: „Тя трябва да каже кой я е пращал при Пепи Еврото, защото тази афера ще освети цялата политико-мафиотска схема, която задушава страната ни и ни праща от избор в избор.“

По темата за случващото се в БСП, Крум Зарков посочи, че конгресът на партията е дал на новото ръководство ясен мандат за нов курс на партията. „Въпросът е не дали ще влезем в парламента, а какви ще са нашите приоритети в него. Темата за правосъдието е една от тях“, каза председателят на левицата.

„Яснота, прозрачност, равнопоставеност и съвместимост с нашата идеология – това са нашите условия за сътрудничество с когото и да е в следващото Народно събрание. БСП повече няма да бъде присъдружна или подчинена“, категоричен бе Крум Зарков.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ