13 Юни 2024четвъртък10:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Америка:

Зараза ли? Каква зараза?

Ако еврото рухне, кризата няма да подмине и икономиката на САЩ

/ брой: 296

автор:Дума

visibility 123

Финансовата криза през 2008-а удари банките в Америка и Европа с еднаква сила. Но не и тазгодишният катаклизъм. Европейските банки затягат условията за кредити. Американските пък са склонни да отпускат, но не и на Стария континент. А прирастът на кредитите им през последното тримесечие на годината ще бъде най-големият от средата на 2008 г., прогнозира банката "Номура", цитирана от "Икономист".
Това отчасти се дължи на факта, че американските банки са сравнително стабилни. Те увеличиха капиталите си значително от 2008-а насам и днес се хвалят с основен капитал от 9% от акциите си - доста над регулаторните изисквания. Докато през 2008 г. голям брой европейски банки притежаваха опасно количество ипотеки в САЩ, американските банки днес почти не са засегнати от проблемните страни в Европа - Гърция, Ирландия, Италия, Португалия и Испания. Но в случай, че в кюпа влезе и Франция, САЩ ще се окажат изправени пред сериозен проблем, коментира "Икономист".
Най-пренебрегваната добра страна на американската банкова система е фактът, че тя се дави в долари - резултатът от усилията на Федералния резерв да даде тласък на икономиката посредством "количествено облекчаване". Фед купуваше държавни и ипотечни облигации, за да качи цените и намали производството им. Резервът плащаше за тях, като печаташе пари, които депозираше в резервни сметки на банките във Фед. А от края на 2008 година тези резерви се увеличиха от почти нищо на 1,5 трилиона долара.
Най-големите банки в Америка днес се хвалят с ликвидни активи от три до единадесет пъти по-големи от краткосрочните им заеми, твърдят от "Муудис". Въпреки проблемите с финансирането на европейските банки те също се оказаха печеливши. Лу Крендал от Wrighton ICAP смята, че половината от тези резерви се оказват в американските клонове на големите чуждестранни банки. Германски, скандинавски, швейцарски, френски - всички те имат големи холдинги. "Наблюдаваме всякакви видове деформации на пазарите, но не виждаме банките да се оттеглят, тъй като седят върху огромна могила, пълна с пари", цитира "Икономист" Крендал.
Но това изглежда парадоксално. Ако европейските банки притежават толкова много долари в Америка, защо в Европа наблюдаваме недостиг, повишаващ нивото, на което банките са готови да отпускат кредити една на друга? Една от причините е, че изпитващите остра нужда от долари банки не са тези с големите пачки в американските си клонове. Другата - дори и ако европейските банки компенсират задлъжнялостта си, те ще трябва да създадат и буфери за ликвидност. А резервите са атрактивен начин да го сторят - те са едни от малкото останали по света безрискови активи.
На последно място, някои банки очевидно осребряват резервите си, тъй като частното им финансиране е спряло. Г-н Крендал смята, че резервите на пет френски банки са спаднали с 22% за периода от юни до септември до 74 млрд. долара. И това е спомогнало за омекотяване на въздействието от задлъжнялостта на евробанките върху САЩ.
Макар че на този етап Америка до голяма степен се спаси от проблемите на Стария континент, недостигът на долари в Европа остава голяма пречка. За да се облекчи напрежението, Фед започна да отпуска долари на Европейската централна банка (ЕЦБ) по "разменната" линия, която тя използва, за да кредитира банките на континента. Търсенето обаче остава ниско.
На 30 ноември Фед, ЕЦБ и останалите централни банки се опитаха да оправят проблема. Фондовите пазари регистрираха повишения, но еуфорията може да не продължи още дълго, защото липсата на ликвидност в Европа е симптом на кризата, а не неин източник. Докато държавите-длъжници рискуват да изпаднат в неплатежоспособност, банките им ще бъдат в същите позиции. А ако се случи, че еврото рухне, хаосът няма да подмине американската икономика, въпреки завидното здраве на банките й, пише в заключение "Икономист".

Над 6 млн. тона ще е зърнената реколта

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 109

Ремонти запушват Дунав мост край Русе за 2 години

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 109

Внасяме ударно мляко от Румъния

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 109

"Булгаргаз" предложи по-евтин газ за юли

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 109

ООН одобри плана на САЩ за примирие

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 109

Френската левица се обединява

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 109

Шолц увещава бизнеса да инвестира в Украйна

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 109

Все още има съпротива срещу България в Шенген

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 109

Евро 2024 чука на вратата

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 109

Спиралата от кризи ще се задълбочава

visibility 571

/ брой: 109

Дежурният Сатана

автор:Мартин Карбовски

visibility 603

/ брой: 109

Нелепи еврофасони

visibility 552

/ брой: 109

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ