Заради по-ниската реколта очакват поскъпване на виното
Ще ядем български картофи само до Нова година, вносните пък са представяни за родни, оплакват се от бранша
/ брой: 203
Голяма част от производителите очакват, че виното ще поскъпне тази година. Причините са продължителните жеги през лятото и намалената реколта. Това обаче има и позитивна страна - може да е по-малко, но виното е по-качествено, или поне такива са очакванията. Силното слънце тази година стопи близо 30% от реколтата на грозде в България. По всичко изглежда обаче, че то е с доста по-добро качество.
"Рано е да се говори за повишаване на цената. Разбира се, има някои фактори, които говорят, че цената ще отиде нагоре. Те са и климатични, и обществено-политически. Например, едно административно увеличаване на минималната заплата няма как да не се отрази върху разходите на тези, които произвеждат каквото и да е в страната. И ако това не е свързано с производителност на труда, за да има повече стоки, пътят е да се опитат да продават на по-високи цени. Дали ще успеят или не, е сложен въпрос", обясни Никола Зикатанов, собственик на винарска изба пред БНТ.
"Тази година при нас качеството беше добро, но количеството беше малко по-малко. Успяхме да изградим капково напояване, което ни спаси, иначе щяхме да берем само стафиди. Но качеството на виното ще бъде много добро", каза Григор Солунов, управител на винарска изба.
Българските картофи изчезват. Освен че няма кой да работи на полето, липсват и адекватни мерки срещу климатичните промени. И в момента магазините са залети от внос, но след Нова година българските продукти ще се търсят, категорични са експерти.
"Бяха предоставени над 20 млрд. за инвестиции в земеделието ни. Но липсват конкретни цели, липсват политики, с които да ги постигнем, липсва контрол. През 2006 г., когато бяхме в навечерието на приемането ни в ЕС, е имало 260 000 декара с картофопроизводствени площи, с около 13 хиляди производители. Днешната ситуация е 55 000 декара и не повече от 2500 картофопроизводители, които са като изчезващ вид", каза Тодор Джиков от Националната асоциация на картофопроизводителите пред "България он ер". По думите му особено тежка е ситуацията в планинските и полупланинските райони.
На годишна база българите консумират около 220-235 хиляди тона картофи. "На практика произвеждаме между 130 и 160 хиляди тона. Данните показват, че за миналата година сме внесли от трети страни и ЕС около 60 000 тона. Картофите, произведени от българи, стигат до Нова година. Внасяме основно от Полша, Франция, Германия. За съжаление, те не са по-добри картофопроизводители, нито по-добри земеделци, но явно политиците им мислят по-правилно", коментира Джиков.
Според него липсата на контрол по веригата е основен проблем. "България е единствената държава, в която институциите не могат да контролират адекватно процеса. И много често чрез посредниците се подменя произходът на тези стоки. Вносен картоф се представя за български. Потребителят няма никаква гаранция. Има остра нужда от промяна", каза експертът.