Започна 11-ото издание на Наградата "Бисерче вълшебно"
В краткия списък тази година са включени 81 книги за деца и тийнейджъри
/ брой: 36
Започна гласуването в единадесетото издание на Националната награда "Бисерче вълшебно" - единствената българска награда, чието жури са децата. Целта, която си поставя Фондация "Детски книги", организатор на инициативата, е да насърчи четенето и да повиши функционалната грамотност на подрастващите. За първи път на гласуване ще бъдат подложени книги, оценени от два панела на жури и включени в кратък списък.
"Всяка година получаваме голям брой номинации от издателствата, но в единадесетото издание отбелязахме необичаен ръст - 166 книги се включиха в надпреварата. Въвеждането на кратък списък с по-малко книги във всяка категория ще улесни децата да четат повече и да изберат своите фаворити по-лесно", споделя Валентина Стоева, председател на Фондация "Детски книги".
През 2023 г. децата на възраст от 3 до 16 години ще могат да отличат своите книжни бисерчета измежду 81 художествени и нехудожествени заглавия - най-добрите книги на българските издатели за 2022 г., включени в краткия списък. Заглавията са разпределени в 6 категории: "Буболечета" (художествени, 3-5 г.); "Откриватели" (художествени, 5-7 г.); "Изследователи" (художествени, 8-10 г.); "Мечтатели" (художествени, 11-13 г.); "Майстори" (художествени, 14-16 г.) и "Нещотърсачи" (нехудожествени, 3-16 г.).
Любопитно е, че тази година сред първоначално подадените номинации книгите от български автори са 61, а 21 от тях продължават в надпреварата за детския вот. "Отличник" в селекцията е поетесата и преводачка Мария Донева, която присъства в краткия списък с 4 преводни заглавия и 1 авторска книга. Юлия Спиридонова, наричана "българската Дж. К. Роулинг", също участва с 2 авторски и 1 преводна книга.
Формата за гласуване в сайта www.biserche.com ще е отворена до 23,59 ч. на 23 април т.г. Всеки гласувал участник ще получи по имейл грамота за почетно жури.
Eдинадесетото издание по традиция се провежда с подкрепата на Министерството на образованието и науката и с финансовата подкрепа на Столичната община, в партньорство с Българската библиотечно-информационна асоциация, Фондация "Глобални библиотеки - България", Асоциация "Българска книга" и Асоциация "Родители".