07 Октомври 2024понеделник07:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Замразяваме цените, за да ги вдигнем

/ брой: 94

автор:Светлана Велева

visibility 1087

Да бъдат замразени цените на основните храни до Великден. Такова предложение се чу от министри на служебния кабинет тези дни. Бедните да можели да сложат благина на трапезата за празника. Да се чудиш популистки, невежо или откровено нелепо звучи. В други държави по празници цените падат, защото търговците знаят, че се печели не от цени, а от оборот. А у нас те се вдигат на принципа "ден година храни". Този тарикатлък управляващите искат да озаптят. Но намесата на парче не решава проблема.    
Освен това практиката показва, че замразяването на цени води след това до повишаването им. Основният проблем остава - монополът на големите вериги, които диктуват цените. Българските производители също участват в големите търговски вериги, но едва с 10-20% от продуктите. Причината за това са таксите, които трябва да плащат на чуждите търговски вериги, за да продават стоката си в тях - между 30 и 40 вида за всеки артикул. Пък и всички големи вериги се разплащат 30 дни, след като заведат фактурата. Производителят обаче трябва веднага да се разплаща със своите доставчици, което много често го кара да взема кредити и да задлъжнява. Договорите са направени така, че всички загуби да са за сметка на българския производител и доставчик, а огромните печалби - за чуждестранния търговец. Кой е виновен? Лесният отговор на този въпрос е, че няма виновни и при свободния пазар е така. Обаче виновници има и те се намират по върховете на държавата. Просто държавата, сиреч управниците, позволяват свръхпечалби, не дават равен старт на участниците в играта и позволяват на чуждите търговци да злоупотребяват както намерят за добре с българските производители. Вместо да хвърля прах в очите предпразнично, държавата да промени Закона за защита на конкуренцията, за да спре злоупотребата със значителна пазарна сила и пазарът да започне да се саморегулира.






 

Петролът не поскъпва заради забавянето на икономиката

автор:Дума

visibility 2760

/ брой: 189

Ски курортите вдигнаха цените на картите

автор:Дума

visibility 2121

/ брой: 189

Франция увеличава данъците на богатите

автор:Дума

visibility 2606

/ брой: 189

Хърватски войници няма да участват в конфликти

автор:Дума

visibility 2575

/ брой: 189

Доминикана масово депортира мигранти

автор:Дума

visibility 2615

/ брой: 189

Черна ирония

автор:Александър Симов

visibility 4373

/ брой: 189

Свинщина

автор:Мая Йовановска

visibility 5494

/ брой: 189

За икономиката

автор:Дума

visibility 4375

/ брой: 189

“БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” има решенията за БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 2687

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ